Košarica

Juka – Yucca elephantipes | njega i održavanje

Juka elephantipes, predivna statement biljka koja svojom jednostavnošću može uljepšati svaki prostor. U nastavku pročitajte kako održavati Juku i koje pogreške izbjegavati kako bi Juka rasla sretna i bujna.

Yucca elephantipes vrsta je Juke koja se najčešće uzgaja u sobnim uvjetima, za razliku od npr. Juke filamentose koju možemo vidjeti vani po dvorištima i ukrašenim gradskim površinama.

Ova ljepotica je porijeklom iz Srednje Amerike i prilagođena je periodima suše. Upravo ono što joj najviše može naštetiti je pretjerano zalijevanje, pa najbolje da prvo krenemo s time kada i kako zalijevati sobnu Juku.

Juka je vrlo otporna biljka i jednostavna za održavanje jednom kada joj pružimo one uvjete koje voli.

Juka | Yucca elephantipes | – zalijevanje

Juku je potrebno zaliti tek kada joj se zemlja potpuno osuši.

Znam da može zvučati strašno – pustiti da se zemlja osuši – pa kako će biljka preživjeti? Većina sobnih biljaka, pa tako i Juka, vole da im se zemlja gotovo potpuno do potpuno osuši prije ponovnog zalijevanja. U suprotnom, često može doći do truljenja korijena.

Uvijek je sigurnije pustiti da se zemlja osuši nego konstantno održavati zemlju vlažnom (naravno, uvijek ima izuzetaka).

Juke se najčešće prodaju ili kao jedna, zasebno posađena, niža grana s izdancima ili kao veća biljka sa tri grane različitih veličina. Kada se prodaju tako više njih zajedno, automatski su posađene u većoj posudi s više zemlje, pa imajte na umu da će se zemlja tako posađenih Juka sporije sušiti od neke manje, posađene u puno manju posudu (s naravno, sveukupno puno manje zemlje).

Zato ne možemo reći – Juku treba zalijevati jednom tjedno ili ljeti svaka dva tjedna, zimi jednom mjesečno i sl. To će ovisiti o cijelom nizu faktora koji utječu na sušenje zemlje. Više o tome možete pročitati u članku – Kada treba zalijevati sobne biljke, ali ajmo se sada dotaknuti samo jednog primjera.

Moja velika Juka trenutno uživa na balkonu i dobiva direktno popodnevno sunce (negdje od 16-17h pa skoro do zalaska). Da je ista ta Juka ostala u stanu, trebala bi je rjeđe zalijevati nego što je trenutno zalijevam. U stanu bi em dobivala manje svjetla, em nije pakleno vruće kao što je vani i voda bi puno sporije isparavala.

Cvijet Juke

To sam dala za primjer baš tako da pokušam dočarati kako samo jedna sitnica može utjecati na istu biljku, iako je sve drugo isto. Istina je da ljeti postoji potreba da se biljke općenito češće zalijevaju nego zimi, ali opet je teško znati kada ćete baš vašu Juku trebati zaliti.

Pustite da se zemlja osuši između dva zalijevanja.

Nikako nemojte često zalijevati s npr. dva deca vode. Tako joj samo odmažete.

Treba joj dati vode jednom, ali konkretno, i onda pustiti da se zemlja posuši pa tada ponoviti zalijevanje i tako nastaviti.

Ako niste sigurni je li zemlja suha, možete koristiti i drvene štapiće ili sondu za mjerenje vlage u zemlji, ono što vam najviše odgovara.

Kada je Juka dugo vremena u mokroj zemlji, listovi će joj početi žutiti. To vam je prvi znak da pripazite i obratite pozornost na korijene i cjelokupno zalijevanje. Dokle god deblo još nije omekšalo, postoji šansa da se Juka spasi.

Baš zato što Juka ne voli biti dugo u mokroj zemlji, potrebno ju je posaditi u prozračnu zemlju koja će upiti vodu, ali i omogućiti protok zraka i koja će se samim time i brže sušiti. Ako je Juka u “teškoj” zemlji kojoj treba dugo da se osuši, vrlo brzo će pokazati znakove pretjeranog zalijevanja.

S druge strane, ako Juki nedostaje vode, listovi će joj se smežurati.

Kako zalijevati Juku?

Kao najbolji način za zalijevanje Juke, meni se pokazalo zalijevanje od dole. Tako većinom zalijevam sve veće biljke, baš kako bi umanjila šanse da ih previše zalijem.

Primjenjujući tu metodu zalijevanja, najlakše je zaliti kada vam se biljka nalazi u ukrasnoj tegli.

Dakle, sama biljka je posađena u plastičnoj posudi ili posudi od terakote koja ima odvodne rupice na dnu same posude. Tako posađenu biljku onda možemo držati u ukrasnoj posudu u koju, kada je vrijeme zalijevanja, ulijemo vode i pustimo da sama biljka upije onoliko vode koliko želi.

Moja neka rutina koju sam uspostavila je da ulijem 2-3 prsta vode u ukrasnu posudu i nakon 15-20 minuta ne ostane više ništa vode. To koliko vode će trebati naravno ovisi o veličini posude u kojoj je vaša Juka posađena, ovo je samo jedan primjer, s količinom vode trebate eksperimentirati vi sami. 🙂

Ako vidite da vaša Juka nakon pola sata nije upila svu vodu koju ste ulili u posudu, obavezno izlijte tu vodu vani.

Nikako ne smijete pustiti da vaša Juka ostane sjediti u lokvi vode. Ovo ne mogu dovoljno naglasiti.

Ako vas je dodatno strah da ne pretjerate sa zalijevanjem ili znate da ste jedan od onih koji imaju tešku ruku s vodom i vole redovito prolaziti sve biljke u nadi da nešto mogu zaliti 😉 možete Juku presaditi u teglu od terakote. Tako će zrak puno bolje cirkulirati i zemlja će se brže sušiti.

Juka | Yucca elephantipes | – osvjetljenje

Juka je odličan izbor ako imate jako osvijetljen prostor i tražite biljku koja voli puno sati provoditi na jačem prirodnom osvjetljenju.

S obzirom da je Juka dosta otporna, ona može neko vrijeme provesti i u slabije osvijetljenom prostoru.

Međutim, idealni uvjeti za njezin rast su jako indirektno do direktno osvjetljenje.

Jednom kada se Juka prilagodi na direktno osvjetljenje, može ga podnijeti, ali ipak i za to treba prilagodbe ako sama biljka nije nikad bila na direktnom suncu.

U svakom slučaju mjesto kraj južnog ili jugozapadnog prozora je idealno za Juku kako bi dobila više sati sunca dnevno.

Također, ako je vaša Juka na slabije osvijetljenom mjestu, trebat ćete je i rjeđe zalijevati jer će se zemlja jednostavno sporije sušiti.

Ovisno o tome koliko svjetla dobiva, Juka će brže ili sporije rasti.

Ako imate balkon, terasu ili dvorište, možete komotno iznijeti Juku vani od proljeća do jeseni. Kada iznosimo sobne biljke (biljke naviknute živjeti u sobnim uvjetima), važno je postepeno ih prilagođavati vanjskim uvjetima. Prije svega osigurajte da su noćne temperature iznad 12-15°C i da iznesete biljku u hlad bez direktnog sunca. Detaljnije o tome pročitajte u – Iznošenje sobnih biljaka vani | kada i kako?

I one biljke koje po svojoj prirodi vole direktno sunce, ako su živjele u sobnim uvjetima bez takvog osvjetljenja, također trebaju proći kroz period prilagodbe na direktno vanjsko sunce.

Juka | Yucca elephantipes | – gnojenje

Juka ne zahtijeva puno gnojenja. Za razliku od Juke koja raste vani u dvorištu – kojoj dodatno gnojivo nije niti potrebno, sobnu Juku možete pognojiti jednom svaka dva mjeseca sa duplo razrijeđenom dozom tekućeg gnojiva, i to tijekom sezone rasta, odnosno od proljeća do jeseni.

Je li Juka otrovna za kućne ljubimce?

Juka sadrži saponine, tvari koje su otrovne za životinje i mogu uzrokovati povraćanje kod psa i mačaka.

Prestanimo brkati ove sobne biljke – Juka vs Dracena

Nerijetko se Juka zamijeni za Dracenu i obrnuto. Uz to što si na prvu dosta sliče, za obje se često koristi naziv “drvo života”, pa tu dodatno može doći do zabune.

Po izgledu ih je zapravo vrlo lako za razlikovati.

Juke imaju čvrste, špicaste listove koji su hrapavi na dodir. Neke vrste Juka imaju i iglice uzduž lista, srećom Yuka elephantipes ih nema. Ali treba pripaziti na rubove i vrhove listova jer su stvarno oštri. S druge strane, Dracene imaju mekane, glatke i savitljive listove koji nas ne mogu raniti. 😉

Uz to, njihovi cvijetovi su skroz različiti, ali s obzirom da obje rijetko cvjetaju u sobnim uvjetima (zatvorenim prostorima), teško ih je po tome razlikovati.

Zapravo, Juka ima više sličnosti s Agavom nego s Dracenom, iako su izglednom skroz različite biljke. Agava je porijeklom također iz Srednje Amerike, i uz to, iz iste su potporodice – Agavoideae. Obje su prilagođene sušnim područjima i podnose direktno sunce, pa se često i kod nas može vidjeti kako obje vrste krase jako osvijetljena dvorišta.

31 comments

  1. Dobar dan, kupila sam veliku Juku ,sa tri stabla u tegli i sad me zanima u koju zemlju bi je bilo dobro presaditi i je li joj treba veća tdgla od one u kojima ih prodaju ? I može li Juka biti pored peći na drva , udaljena oko 1.5 m ? Hvala ! Lp

    1. Pozdrav Mirela,
      sada ju nekoliko tjedana svakako nije potrebno presađivati ili mijenjati zemlju. Pustite ju malo da se prilagodi vašem prostoru, stavite ju negdje gdje će dobivati što više svjetla i zalijevajte jednom kada je zemlja suha.
      Zatim ju možete presaditi u terakotu, ali vjerujem da neće trebati veća od one u kojoj je vaša Juka trenutno posađena (osim ako njeni korijeni ispunjavaju posudu, onda možete u mrvicu širu (1-2cm) posudu). Zemlja je važno da je prozračna, što znači da u neki miks za sobne biljke ili u kokosov treset npr, dodate nešto poput perlita ili zeolita kako bi se poboljšao protok zraka i brže sušenje zemlje, više o tome možete pročitati u članku – https://pjantina.com/supstrati-za-sobne-biljke-kako-postici-optimalnu-drenazu-zemlje/ 🙂 lijepi pozdrav

      1. Sve biljke je uvijek dobro držati dalje od peći zbog topline i suhog zraka, međutim Juku neće toliko smetati suhi zrak koliko bi većinu sobnih biljaka. Vidite na zimu kada ju budete koristili koliko je stvarno toplo na tih 1.5m, pa procijenite je li možda pretoplo ili ne 🙂

  2. Postovana, hvala vam na ovom tekstu, bas mi je takav trebao. Nova sam u svijetu biljaka. Imam jednu Juku koja je zivjela u stanu no sad je na balkonu. Imala je tri stabla, jedno je istrulo skroz. Na drugom nema listova, a na najvisem lisce raste. MOLIM VAS, kako da ju spasim? Trebam li promijeniti zemlju ili ukloniti drugo stablo? Ponekad pozuti koji list. Sigurno sam ju previse zaljevala. Odsad cu pratiti savjete gore napisane, no ako biste mi mogli udijeliti koji SOS savjet za trenutnu situaciju. SRDAČAN POZDRAV

    1. Pozdrav Ana,
      rekla bi da je problem svakako u prezalijevanju – moguće općenito previše vode s vaše strane ili loš supstrat koji je jednostavno predugo zadržavao vodu i nije dopustio korijenima da dišu. Najbolje bi bilo da mi pošaljete koju fotografiju na info@pjantina.com kako bi točno vidjela o čemu je riječ i po tome vas savjetovala.
      Lijepi pozdrav 🙂

  3. Da li se biljka može zasaditi u dvorište (Dalmacija)?

    1. Pozdrav Danijela, Juke su dosta otporne i na niže temperature (čak i mrvicu ispod nule), pa mislim da bi u Dalmaciji uživala i vani. Na obali Istre se npr. često mogu vidjeti u dvorištima ili gradskim površinama i izgledaju besprijekorno. Jedino što bi istaknula je da ju postepeno priviknete na vanjske uvjete i na sunce, a ne da ju samo odjednom iz kućnog “hlada” posadite vani na najjače ljetno sunce. Inače, jednom kada se prilagodi, trpi stvarno svakakve uvjete, od direktnog sunca do dužih perioda suše 🙂

  4. Lp
    Što kad nam se od težine odlomi jedna grana?
    Možemo li ju presaditi i nekako spasiti?
    Hvala

    1. Pozdrav Ivana,
      granu možete definitivno razmnožiti! Možete ju staviti odmah u zemlju ili u vodu dok ne pusti korijene. Možete i granu porezati na više dijelova ukoliko je dugačka i tako “dobiti” više biljaka.
      Lijepi pozdrav!

  5. Lijep pozdrav 👋
    Zanima me koji cviket bi mogao dijeliti saksiju sa nikom. Tj. Da su kompatibilni i da ne štete jedan drugome?

    1. Pozdrav Josipa,
      u načelu bilo koja druga (sobna) biljka koja zahtjeva jednake uvjete kao i Juka. Znači, propusna zemlja, kraći periodi suše između 2 zalijevanja, dobro osvjetljenje i sl. To mogu biti razno razne vrste sukulenata i kaktusa, poput Sansevieria, Haworthia, Agava, Seduma i sl.
      Naravno imajte samo na umu da obje biljke imaju mjesta za rast, kako Juka ne bi nadvladala svoje “cimere” 🙂

  6. Odličan Vam je sajt sa jako lijepo napisanim tekstovima i korisnim informacijama! Užitak za čitanje!
    Što biste preporučili ako je biljka u prostoru ugostiteljskog lokala, odnosno dijela šoping centra (puno umjetnog prigušenog svjetla) zasađena u visoku teglu bez odvodnje? Bi li tako zasađena juka opstala ili je potrebno presađivanje u teglu sa odvodnjom? Također isto pitanje za Draceanu Marginatu.
    Da li mogu dijeliti teglu sa niskim biljem ili puzavcima i što biste mogli preporučiti?
    Ispričavam se na opsežnom komentaru.

    1. Pozdrav Maja,
      uz tako umjetno prigušeno svjetlo biljka neće moći optimalno rasti, ali će moći preživjeti (barem neko vrijeme).
      Vjerujem da vam mjesto gdje se nalazi biljka diktira sam izgled prostora, ali ono najbolje za samu biljku bi bilo da je što bliže nekakvom izvoru svjetla, pa i umjetnom. Možete pročitati članak https://pjantina.com/vas-prostor-nema-dovoljno-prirodne-svjetlosti-povecajte-osvjetljenje-na-ova-4-jednostavna-nacina/ gdje pri kraju pričam baš o umjetnom osvjetljenju.
      Po meni je najbolje uvijek imati biljku u tegli sa odvodnjom, jer je to dodatni faktor koji će pomoći boljoj cirkulaciji zraka unutar same posude, naročito kada biljka već ne dobiva dovoljno svjetla.
      Sve ovo se odnosi i na Dracenu Marginatu, iako se ona meni pokazala da može boraviti u više indirektnom osvjetljenju i da će uživati – sve dok je zalijevanje on point, odnosno da se zemlja skroz posuši između zalijevanja, da je lagana/propusna i da se ne suši dugo (i tegla od terakote pomogne).
      S njima možete zasaditi i druge biljke koje zahtijevaju slične uvjete, možda neke mesnatije Tradescantije, poput Pallide ili Nanouk, puzajuće vrste Seduma i sl. Sansevierije također, iako one nisu puzajuće. Opet ulogu igra to što nema dovoljno svjetla za neke druge sukulente koji bi se inače dobro uparili sa Yuccom.
      Lijepi pozdrav

    2. Pozdrav, kod moje yucce su mi pozutili listovi i vrhovi listova su mi pocrnili, imate li kakav savjet? Bila je ispod terase za ovo zimu pa smo je slabo zaljevali da se nebi smrzla. Hvala na savjetu

      1. Pozdrav,
        moguće kombinacija ne zalijevanja i hladnoće. Sada s toplijim vremenom bi se trebala pomalo početi oporavljati 🙂
        malo redovnije zalijevanje (samo da se zemlja dobro posuši između zalijevanja) ako su i kod vas temperature iznad 10°C.
        Inače bolje da ju niste preko zime puno zalijevali 🙂

  7. Pozdrav sto napraviti ako se listovi krenu zutiti i susisti ? Ostaviti je bez zalijevanja ili ?
    Zaljevala sam jednom tjedno no unutra je i nije bas na svjetlosti,primjetila sam da listovi žute,,stabljika je ok

    1. Pozdrav,
      ukoliko listovi naglo žute i mekani su, pustite da se zemlja skroz osuši prije zalijevanja i stavite biljku negdje gdje će dobivati što više svjetla.
      Po potrebi će možda trebati i presaditi u novu zemljuu, ako se ova ne bude dovoljno brzo sušila i ako je velika količina korijena stradala zbog previše zalijevanja.
      Lijepi pozdrav

      1. Pozdrav,
        Meni sebisgo tako događa sa mojom Jukom. Listovi su jako brzo požutili i postali jako tvrdi. Je li ce oni oni tako ostati ili ce se obnoviti?

  8. Pozdrav,
    Meni se u jako kratkom vremenu dogodilo da su listovi požutili, hoce li se oni obnoviti ili otpasti. Molim Vas pomoc kako ju obnoviti?
    Hvala

    1. Pozdrav,
      nažalost se žuti listovi neće oporaviti.
      Ukoliko ste previše zalijevali, provjerite korijene je li s njima sve u redu.
      Ukoliko ima trulih korijena, uklonite sve što je strunulo i presadite Yuccu u manju posudu, terakota bi bio bolji izbor od plastične, sa prozračnom zemljom (savjetovala bi vam da pročitate članak https://pjantina.com/supstrati-za-sobne-biljke-kako-postici-optimalnu-drenazu-zemlje/ , ukoliko niste) te ju zalijevajte tek kada se zemlja skroz osuši.
      Ukoliko su listovi suhi (bež boje) moguće da joj nedostaje vode (npr. ukoliko ste ju zalijevali sa premalo vode ili prerijetko kroz duži period vremena).
      Lijepi pozdrav

  9. Ivanka Bačić

    Pozdrav!!
    Imam u kući veliku Yuccu gotovo 2 metra s mnogo mladih izdanaka… da li bih ju mogla zasaditi u dvorište ( bi li opstala preko zime)? Hvala… Međimurje

  10. Imam juku visine gotovo 3 metra. Listovi su na vršnom dijelu dijelu debla (cca 60 cm), a ostatak debla je ogoljen. Dosegla je visinu prostorije i ne može više rasti u zrak. Kako ju mogu razmnožiti? ukoliko prerežem deblu na neku visinu, hoće li dati nove izboje?

    1. Pozdrav Marko,
      da, Yucca pusti nove izbojke na grani ispod reza. Gornji dio s lišćem također možete posaditi u zemlju (preporučila bi posudu od terakote koja će biti dovoljno stabilna (visoka) za veličinu grane, ali ne preširoka da ne bude previše zemlje).
      Za to je najbolje sačekati još malo, pa da ju negdje u ožujku/travnju razmnožite.

  11. Pozdrav!
    Imam Yuccu koja je bila vani tijekom ljeta, pa do kasne jeseni, unijela sam ju u kucu, ali su je nazalost napale gusjenice. Gusjenice sam uklonila, malo su pojele listova, ali mi se čini da od onda nije bas dobro. Nema nove listove, mali listići koji se nalaze dolje, uz drvo se suše. Ne zalijevam ju previše, nije na direktnom svjetlu. Jel moguće da joj treba više svjetla?

    1. Pozdrav Matea,
      što se svjetla tiče – što više za Yuccu to bolje. Pogotovo sada zimi sa slabijim osvjetljenjem.
      Moguće da joj je bio stres sam taj premještaj, ali ako ne raste baš najbolje, možete provjeriti i je li sve u redu sa korijenjem – jesu li zdravi i čvrsti.
      Zalijevati kada se zemlja skroz posuši, ali kada zalijevate joj dati dovoljno vode da voda dosegne svo korijenje kako bi biljka mogla dalje optimalno rasti. Eventualni višak vode izliti.

  12. Lijep pozdrav,
    kupila sam sobnu biljku Juku visine cca 1,3 m u vrtnom centru i na moj zahtjev presadili su ju u veću vazu od terakote, promjera 30 cm i visine 28 cm. Stavili su dodatno zemlje koliko je trebalo da popune. Biljku nisu zalili zbog prevoza u autu, rekli su da mogu malo zaliti.

    Koliko sam upoznata Juka traži malo vode, stoga molim Vaš savjet.

    1. Da li je potrebno da ju zalijem kako bi se zemlja malo slegla i koliko (iako nova zemlja nije suha) ?
    2. Da li se zalijeva od gore ili je dovoljno staviti dole u tanjurić da sama uzme koliko joj treba?

    Najljepša Vam hvala.

    Srdačan pozdrav,
    Antica

    1. Pozdrav,
      možete Juku zalijevati i od gore i od dole, važno je da ne ostane sjediti u višku vode.
      Zalijevanjem od dole možemo biti sigurniji da nećemo prezaliti Juku koja ne voli dugo biti u mokrom.
      Ukoliko zalijevate od dole, pripazite samo da dobije dovoljno vode (tanjurići znaju biti dosta plitki i stane malo vode), ako biljka brzo upije dodajte još malo vode u tanjurić.
      Osim toga, puno svjetla i zalijevanje kada se zemlja posuši i Juka će biti sretna 🙂

  13. Lijep pozdrav,

    Kupila sam u 10.mjesecu 3male Juke.Dvije sam sam drzala u dnevnom boravku gdje se grije,a jednu na hodniku gdje nema grijanja.Na tim Jukama iz dnevnog boravka listovi su malo pozutili,a vrhovi su se posusili.U zadnje vrijeme sam je iznijela na hodnik dosta zalila i sad vidim da su se listovi objesili.Izvadila sam ih posuda da se zemlja prije prosusi.Sto ciniti dalje da ih spasim?Ova Juka koja je cijelo vrijeme bila na hodniku je u dobrom stanju,cak je vidljivo i narasla.

    Hvala Vam na odgovoru!

    1. Pozdrav Gordana,
      nadam se da su Juke OK. Ovako na prvu bi rekla da su se u dnevnom malo počele sušiti, najvjerojatnije od premalo vode (ako su stariji listovi požutili ili došli suhi i bež boje, ili ako su vrhovi lista tamno smeđi). Treba im samo malo vremena da se oporave. Ako su dobro, novi listovi bi trebali rasti ravno/uspravno za gore.

      1. Hvala Vam na odgovoru!S juka sam uklonila svu staru zemlju i presadila u novu zemlju.Na obje po par mladica za sad stoji uspravno.Je li rano da ih drzim vani u zaklonu od vjetra i sunca?

        1. Ovisno o tome gdje živite i kolika je temp. po noći. Juke općenito mogu podnijeti i niže temperature (moja je vani i po zimi), ali ako je biljka naviknuta na unutarnje uvjete i toplije temperature, bolje sačekati da noćne temperature dostignu oko 12°C za Juku. O prilagodbi biljaka iz unutarnjih na vanjske uvjete, predložila bi vam da pročitate članak – https://pjantina.com/iznosenje-sobnih-biljaka-vani-kada-i-kako/ 🙂

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *