Košarica

Singonij | Syngonium podophyllum njega i održavanje

Postoji više vrsta Singonijuma, međutim onaj klasični koji se najčešće uzgaja kao sobna biljka je Syngonium podophyllum. Danas možemo pronaći brojne podvrste i kultivare ovog Singonijuma – tamno zelenih listova, prošaranih listova, svijetlo zelenih listova, gotovo bijelih listova, sa rozim flekicama pa i sa skroz rozim listovima. Svi su toliko posebni da je teško odabrati samo jednog.

Syngonium podophyllum poznaje brojne podvrste i kultivare, tako da ćete se uz “klasičnog” Singonija danas najčešće susresti sa S. White Butterfly, S. Neon Robusta, S. Gold Allusion, S. Pixie i dr.

Uz njih ćete pronaći i one rjeđe, cijenjene i naravno, puno skuplje poput S. Albo Variegata, S. Milk Confetti i S. Red Spot.

Iako na prvu, prilikom kupnje, tako ne izgleda – Singonij je zapravo puzavica odnosno penjačica.

U prodaji su najčešće vrlo kompaktnog oblika, da nikad ne bi niti rekli da će s vremenom početi rasti i puzati na sve strane. Upravo zbog specifičnog oblika lista, Singonij izgleda predivno i posebno jednom kada krene puzati van iz svoje posude.

Ako ipak želite zadržati početni grmoliki izgled, uvijek ga možete kratiti i “modelirati” po želji, a reznice razmnožiti u vodi.

Singonij – zalijevanje

Singonij ne voli da mu se zemlja skroz osuši između zalijevanja i to će vam pokazati tako što će spustiti listove poput Spatifiluma.

Idealno je zaliti ga kada mu se zemlja osuši za prvih nekoliko centimetara.

To je najlakše provjeriti prstom. Ako napipate da je zemlja suha za dužinu prsta, vrijeme je da ga zalijete.

U suprotnom, ako i pri površini osjećate nekakvu vlagu, sačekajte još koji dan, zatim ponovno provjerite i zalijte po potrebi.

Ukoliko se zemlja skroz osuši i vaš Singonij potpuno klone (posljedice koje se pritom mogu pojaviti su sušenje starijih listova), nemojte se brinuti jer sve što trebate napraviti je – zaliti ga.

Najbolje je da ga položite u dublju posudu, obilno zalijete i dodate vode u posudu te ga tako pustite da upija vodu još nekih 15-30 minuta. Nakon toga, sav višak vode koji ostane obavezno bacite. Nemojte nikada puštati biljku da “leži u vodi”..

Više o zalijevanju možete pronaći OVDJE.

Singonij – osvjetljenje

Singonij može rasti u širokom rasponu osvjetljenja.

Jedino što u njegovom slučaju trebamo izbjegavati su dva ekstrema:

  • slabo osvjetljenje (kao i kod svake biljke, iako neke mogu podnijeti i takve uvjete kraće vrijeme) i
  • direktno osvjetljenje najjačih sunčevih zraka.

Možete ga držati na gotovo bilo kojem mjestu u vašoj kući, dokle god dobiva barem srednje osvjetljenje, iako je ono najidealnije – jako indirektno osvjetljenje.

Što više svjetla dobiva, to će vaš Singonij rasti brže i imati izraženije boje listova.

Možete ga držati i ispred sjeverno orijentiranog prozora ili par metara u prostoru od istočnog, zapadnog i južnog prozora.

Ukoliko se odlučite držati ga ispred prozora kroz kojeg dopiru jake sunčeve zrake (naročito južno orijentirani prozor, i to po ljeti) – zaštitite ga laganom bijelom zavjesom. Ona će i dalje propuštati svjetlo, ali će spriječiti da mu jake zrake oštete listove.

Singonij je vrlo prilagodljiva biljka, što ju čini savršenim izborom za zapravo bilo koga.

Singonij – gnojenje

Singonijuma je potrebno gnojiti tijekom sezone rasta – od ranog proljeća pa sve do jeseni.

Ja moje gnojim jednom mjesečno, tekućim univerzalnim gnojivom. Prilikom gnojenja je vrlo važno pratiti upute na ambalaži i shodno tome prorijediti gnojivo. Od marke do marke će se omjeri mijenjati, tako da ne postoji neko univerzalno pravilo poput 1 čep na 1L vode.

Ali ono zlatno pravilo koje postoji kod gnojiva je – bolje manje nego više.

Detaljnije o gnojenju pročitajte u – Početak sezone rasta | pojednostavljeni vodič za gnojenje sobnih biljaka.

Singonij – presađivanje

Prije nego što pripremite sve što vam je potrebno za presađivanje, prvo trebate provjeriti je li uopće potrebno presađivati vašeg Singonijuma.

To je najbolje provjeriti na način da ga nježno izvadite iz posude u kojoj je trenutno posađen i vidite jesu li korijeni ispunili posudu i koliko zemlje je još ostalo.

Upustite se u presađivanje samo ukoliko je vaš Singonij vezan korijenom.

Najidealnije doba za presađivanje je u rano proljeće. Tako biljci dajemo mjesta i svježu zemlju za daljnji rast tijekom nadolazeće sezone rasta.

Više o presađivanju možete pronaći u – Presađivanje sobnih biljaka | Kada? Kako? Zašto?.

Je li Singonij otrovan?

Singonij spada u porodicu Kozlačevki, zajedno s Filodendronom, Alokacijom, Monsterom i brojnim drugim čestim sobnim biljkama. Ove biljke sve sadrže kristale kalcijevog oksalata koji mogu uzrokovati brojne neugodnosti ukoliko se pojedu veće količine biljke.

Uvijek je dobro biti pažljiv i stavljati biljke izvan dohvata djece i znatiželjnih kućnih ljubimaca, naročito ako vole svako toliko kušati neku određenu biljku.

_________________________

Ukoliko vas zanimaju koje su biljke sigurne za djecu i kućne ljubimce, pročitajte – Sobne biljke koje su sigurne za kućne ljubimce.

Za listu ostalih otrovnih sobnih biljaka pogledajte – Česte sobne biljke koje su otrovne za kućne ljubimce i Izbjegavajte ove biljke ako imate kućne ljubimce | najotrovnije biljke koje znamo imati u stanu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)