Košarica

Dracena Marginata – njega i održavanje

Dracaena Marginata jedna je od najčešćih vrsta Dracena koju ćemo pronaći u prodaji, pa tako i u našim domovima. Nekima je “no bainer”, vrlo jednostavna za održavanje, dok drugima ipak zna predstavljati dosta velik izazov. Vene li zbog previše vode, premalo? Zbog previše sunca ili nedovoljno svjetlosti? Ili nešto je drugo u pitanju? U nastavku ćemo odgovoriti na sva ova pitanja.

Dracena kao jedan od najrasprostranjenijih rodova (genusa) sobnih biljaka, općenito je na glasu kao “biljka koja se lako održava”.

Ali svi smo svjedoci kako vrsta Dracena Marginata i nije baš jednostavna za održavanje koliko je to npr. Dracena Fragrans ili Sansevieria (Sansevierije su nedavno preimenovane i “prebačene” u rod Dracena, ali mi se ipak i dalje držimo starog naziva da se ne bunimo).

Sigurno vam se dogodilo da ste barem jednom kupili Dracenu Marginatu posađenu onako sa tri mala stabalca posađena zajedno u jednoj posudi (tako se one i najčešće prodaju – ili jedna manja, ili po tri biljke različitih visina zajedno) i da vam je jedno od njih uvenulo? Ja sasvim sigurno spadam u tu grupu.

Dracena Marginata bila je moja prva ikad kupljena biljka. Tada još nisam bila luda za biljkama, ali osjećala sam da mi nešto fali u stanu (spoiler allert: falilo je biljaka).

Skroz nenadano, kako sam jedan dan ušetala u dućan, ona je stajala tamo u svojoj punoj raskoši i jednostavno sam ju morala kupiti.

S obzirom da se nikad prije nisam susretala s biljkama, nisam imala uopće pojam o ikakvoj brizi. Znala sam ono osnovno – treba ih zalijevati. I dalje nisam niti puno razmišljala.

Tako sam odmah pitala prodavačicu koliko često je trebam zaliti i dobila sam vrlo samopouzdan i direktan odgovor (sjećam se kao da je jučer bilo) – svakih 20 dana sa 750ml vode.

Ja sam to uzela k srcu i, bez razmišljanja i daljnjeg istraživanja, moja Dracena je dobivala vodu svakih 20ak dana po 750ml.

Ubrzo, nakon možda mjesec dana, najmanje stablo je počelo odbacivati listove. Vrlo brzo se skroz smekšalo i s lakoćom sam ga samo izvadila iz posude i bacila. Da vam budem iskrena, u tom trenutku mi je samo bilo žao, ali se nisam i pitala zašto se to dogodilo (u nastavku gdje pričamo o zalijevanju ćemo proći točno zašto se to dogodilo).

Nakon toga sam instinktivno samo malo smanjila zalijevanje, više sam “zaboravljala” zaliti na vrijeme i družila sam se s njom sljedećih 7 godina. Kako sam se više puta selila, tako se i ona selila sa mnom i toliko je narasla da u jednom trenutku skoro više nije stala u auto.

Zbog čega je na kraju uvenula? Kupila sam bila premium zemlju za sobne biljke, sva sretna kako će moja Dracena biti sva sretna u novoj, nutrijentima bogatoj, zemlji.

Tada nisam znala da uz samu zemlju koja upija i zadržava vodu, korijeni trebaju imati protok zraka koji pospješujemo dodavanjem razno raznih materijala samoj zemlji.

Nažalost, ta je zemlja bila toliko kompaktna da sam doživjela flash back s naglim opadanjem listova. Čim sam to primijetila, spojila sam 2 i 2 i znala sam da ju trebam maknuti iz te mokre zemlje.

Nažalost, jednom kada je krenula propadati, nisam više uspjela to zaustaviti. Niti presađivanjem, niti reznicama – jer stablo općenito više nije bilo zdravo. Ono što me uveseljava je što sam ga ranije bila razmnožavala i znam da dio njega živi i dalje sretno, samo pod nekim drugim krovom.

Sada kada smo prošli greške koje sam ja radila i koje i jesu najčešće pogreške općenito kod svih – pretjerano zalijevanje i kompaktna zemlja koja se sporo suši, ajmo napokon preći na konkretne savjete o održavanju.

Dracena Marginata – osvjetljenje

Postavite Dracenu negdje gdje će dobivati nježno indirektno svjetlo.

Nježno znači da osigurate da joj direktne popodnevne zrake ne padaju na listove, već da ju zaštite laganom bijelom propusnom zavjesom ili nečim sl. Osvjetljenje istočnog prozora ili par metara u prostoru od južno orijentiranog prozora se meni pokazalo najidealnijim.

Tu se ona ipak malo razlikuje od Dracene Fragrans, koja općenito nije toliko izbirljiva i može biti u širokom rasponu osvjetljenja, od jakog indirektnog osvjetljenja do srednjeg.

Testirajte sa svojom i vidite gdje će joj najviše pasati – gdje će joj listovi izgledati živahni, a ne snuždeni skroz za dole.

Listovi će vam pričati. Kada kupite Dracenu Marginatu, listovi najčešće stoje čvrsto za gore, ali primijetit ćete da će nakon nekog vremena početi kao lagano visiti.

Listovi zapravo i dalje rastu i izdužuju se i nakon nekog vremena jednostavno se počnu “kriviti” za dole. To je sasvim normalno, ali nije normalno da joj listovi stoje skroz vertikalno za dole.

To najčešće znači da joj ili fali vode (ili je neki problem s korijenima zbog kojeg više ne upijaju optimalno vodu iz zemlje) ili joj fali svjetla.

Još jedna mogućnost opadanja listova je i pojava nametnika, zato kod naglog opadanja listova i čudnih diskoloracija listova, obavezno pregledajte biljku, temeljito sa svih stvara.

Dracena Marginata – zalijevanje

Sada zapravo dolazimo do onog škakljivog i najosjetljivijeg dijela kada je riječ o održavanju Dracene Marginate.

Prije svega je važno da se zemlja skoro skroz posuši između zalijevanja. To znači da prije zalijevanja trebate napipati zemlju i ako je suha za dužinu vašeg prsta (da ne osjetite nikakvu vlagu), tada je vrijeme da ju zalijete.

Zalijevajte Dracenu kada se zemlja osuši za dužinu vašeg prsta.

Na to kada će se zemlja stvarno i osušiti utječe niz faktora o kojima više možete pročitati u članku – Kada treba zalijevati sobne biljke.

Uz to, ima i drugih stvari koje trebamo imati na umu.

Ako se zemlja presporo suši, npr. ako je i nakon dva tjedna mokra prvih nekoliko centimetara od površine – znači da morate nešto poduzeti.

Ako vaša Dracena predugo stoji u mokroj zemlji, počet će vrlo brzo odbacivati listove jedan po jedan.

To zapravo i je najčešći znak da Dracena s nečim nije zadovoljna – naglo odbacivanje listova od dole.

Mnogi krive kokosova vlakna za propadanje biljke, jer se sporo suše = dugo zadržavaju vlagu. Nije problem u samom kokosu već u tome što uz njega nemamo materijala koji pospješuju protok zraka.

Sjećate se one moje “premium zemlje” za sobne biljke koju sam spominjala na početku. To nisu bila kokosova vlakna, već treset i dr. materijali koji upijaju vodu, pa čak i nešto perlita – ali toliko malo ga je bilo u zemlji da nije niti mogao odraditi dobro svoju funkciju. I ta zemlja je zadržavala toliko vode da se danima nije osušila za niti 1%.

Kako zalijevati Dracenu Marginatu?

Jednom kada je vrijeme da zalijete vašu Dracenu, učinite to tako da ju obilno zalijete kako bi voda dostigla svo korijenje.

S time da obavezno pustite da se sav višak vode iscijedi kroz odvodne rupice.

Ako kupite Dracenu Marginatu u posudi koja nema rupice na dnu, moj topli savjet je da ju presadite u posudu koja ima rupice na dnu.

Ne morate se bojati da ćete obilnim zalijevanjem prezaliti biljku jer će se sav višak vode iscijediti vani i neće moći naštetiti njenim korijenima.

Uz to, naravno da je važno da je Dracena posađena u lagani supstrat koji će istovremeno upiti određenu količinu vode, ali i omogućiti optimalan protok zraka u samoj posudi.

Važno je da nakon zalijevanja, nikad ne ostane višak vode na dnu ukrasne posude ili tanjurića.

Međutim, ako vas je strah tako zalijevati (shvaćam ako imate PTSP zbog potapanja biljaka u prošlosti), možete koristiti metodu zalijevanja od dole. Detaljnije o metodama zalijevanja pročitajte u članku – Kako zalijevati sobne biljke? | metoda od gore vs metoda od dole.

Kada se prašina nakupi na listovima vaše Dracene, možete je slobodno istuširati. Nakon toga ju samo lagano istresite kako voda ne bi ostala zarobljena između listova.

Tegle od terakote

Jedan od mojih najdražih načina kontroliranja vlage u supstratu Dracena je sađenje istih u tegle od terakote. Naročito kada je biljka veća, u tom slučaju preferiram terakotu za bilo koju vrstu biljke (sve moje velike biljke su u terakoti).

Terakota je porozni, propusni materijal koji također upija vodu i omogućuje brže sušenje zemlje i bolji protok zraka unutar same posude.

Više o posudama od terakote i klasičnim plastičnim posudama, pročitajte u – Kako odabrati najbolju teglu za vašu sobnu biljku.

Dracena Marginata – presađivanje

Dracenu je potrebno presaditi tek kada joj korijeni skroz ispune posudu, drugim riječima kada je vezana korijenom.

To možete znati jedino ako -pažljivo- biljku izvučete iz posude i bacite pogled na korijene.

U slučaju da je vrijeme za veću posudu, odaberite svega 2cm širu posudu od one u kojoj se trenutno biljka nalazi. Najbolje da je presadite u rano proljeće, kako bi biljci dali prostora za razvoj korijena u nadolazećoj sezoni rasta.

Moguće je i da ćete htjeti presaditi biljku iz nekog drugog razloga, npr. ako želite zamijeniti plastičnu posudu s posudom od terakote ili ukoliko želite zamijeniti trenutnu zemlju. U tom slučaju, ukoliko biljka nije bila vezana korijenjem, nemojte uzimati veću posudu.

Detaljnije upute vezane uz presađivanje sobnih biljaka možete pronaći u – Presađivanje sobnih biljaka | Kada? Kako? Zašto?.

Dracena Marginata – gnojenje

Kao i svaku sobnu biljku, i Dracenu je potrebno gnojiti tijekom sezone rasta – od ranog proljeća do jeseni, jednom mjesečno.

Gnojivom obogaćujemo zemlju nutrijentima koji su biljci potrebni za razno razne funkcije. Ti nutrijenti dolaze u obliku soli. Zato, ako pretjeramo s gnojivom, sol se nataloži oko korijena i počne stvarati probleme biljci.

Uvijek pratite upute na ambalaži gnojiva kojeg koristite i prorijedite ga u količini vode koja je naznačena u uputama. U krajnjem slučaju, bolje više prorijediti nego manje.

Je li Dracena Marginata sigurna za djecu i kućne ljubimce?

Dracena Marginata je na listi otrovnih sobnih biljaka.

Ja sam moju morala skloniti negdje gdje je izvan dosega mačke jer je u suprotnom brsti kao mala koza. Nikad mu se ništa nije dogodilo zbog toga što ju je jeo (to nije bilo više niti grickanje, nego doslovno objed), ali je zato Dracena dobila bob frizuru sa šiškama. Prošlo je već gotovo godinu dana od tada i listovi su joj sada ponovno više manje jednako dugački.

4 comments

  1. Jadranka Lulić

    Hvala na uputama,ali nigdje nema objašnjeno zašto se suše vršci listova..

    1. Može biti više razloga, ali ako su vrhovi suhi i svjetlije smeđi najvjerojatnije da biljci nedostaje vode ili vlage u zraku. Kod Dracena je također moguće da se vrhovi posuše od mehaničkog oštećenja (ako je biljka npr. u prolazu i često je se okrzne).

  2. Kako je, molim Vas, spasiti kada pukne gornji dio stabiljke a pun predivnih listova? Stabiljka je i dalje u zemlji.
    Hvala

    1. Gornji dio koji je pukao, možete zabiti u zemlju ili staviti u vodu (skinete samo od dole nekoliko listova da se ogoli dio grane koji će biti u zemlji/vodi) i nakon nekog vremena će sama pustiti korijenje.
      A dio biljke od kojeg se odlomila grana će pustiti novu granu odmah ispod mjesta gdje je grana pukla 🙂

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *