Košarica

Epipremnum aureum ‘Manjula’ | njega i održavanje

Epipremnum aureum Manjula je biljka koja iznenadi svakim novim listom, a zbog njihove izrazito bijele boje, savršen je dodatak svakom prostoru. Vrlo je jednostavna za održavanje i odlična je za svakoga tko nema puno iskustva oko brige o sobnim biljkama.

Jedna od najpoznatijih i najčešćih sobnih biljaka je zasigurno Epipremnum aureum, poznat i kao Zlatni puzavac. Najvjerojatnije ju imate, a da možda niti ne znate kako se zapravo zove osim “ona zelena biljka koja raste za dole na polici u dnevnom boravku”.

Podvrsta ove iznimno otporne sobne biljke je i Epipremnum Manjula (ponekad etiketiran i kao Epipremnum ‘Happy leaf’) kojemu ćemo se posvetiti u ovom članku.

Ova vrsta je također vrlo otporna i jednostavna za održavanje.

Ne zahtjeva puno pažnje i može boraviti u različitim uvjetima.

Najveća razlika između Manjule i klasičnog Epipremnuma aureuma je što Manjula, zbog svojih pretežno bijelih listova, puno puno sporije raste.

Epipremnum aureum
Epipremnum aureum Manjula

Za usporedbu vam mogu dati primjer mojih Epipremnuma. Kada bi usporedila rast jedne i druge vrste u periodu od godinu dana, rekla bi da Manjula ne naraste duže od 30ak cm godišnje  (s time što raste u dosta ograničenom osvjetljenju).

S druge strane, imam reznice Zlatnog puzavca koje su u godinu dana došle duge skoro 3m. Krenule su kao reznice od 20-30 cm i unutar godinu dana su grane gotovo od samog plafona stigle skroz do poda.

Obje vrste rastu u sličnim uvjetima i dobivaju više-manje jednaku količinu osvjetljenja pa je mi je za njih lako direktno usporediti brzinu rasta.

Zato, ukoliko imate Epipremnuma Manjulu već duže vrijeme, više mjeseci, pa možda i godinu dana, a ne raste nešto posebno puno – ne morate se brinuti jer je to sasvim normalno.

Tu, uz samo osvjetljenje, ulogu mogu igrati i veličina korijena i omjer korijena i posude u kojoj je biljka posađena te prilagodba određenom prostoru.

Epipremnum Manjula – osvjetljenje

Ono što volim kod Epipremnuma je što se mogu prilagoditi i rasti u širokom rasponu osvjetljenja.

Jedino što je potrebno izbjegavati su ekstremi – jako direktno osvjetljenje i mračni prostori.

S obzirom da Epipremnum Manjula ima većom površinom bijele listove, to znači da ima znatno manji broj klorofila koji će zapravo moći upijati i iskorištavati sunčevu energiju (zato i raste sporije od skroz zelenih vrsta).

Ukoliko stavimo biljku na jako direktno osvjetljenje bez ikakve zaštite, sunce će vrlo jednostavno oštetiti bijele dijelove lista. Tako jako sunce može oštetiti i skroz zelenu biljku, a ovako bijela ima još manje šanse.

To jako direktno osvjetljenje će najčešće dopirati u prostor kroz južno orijentirane prozore, i to ljeti.

Biljke od takvog osvjetljenja možete vrlo jednostavno zaštiti nekakvom laganom bijelom zavjesom ili zastorom koji će to jako direktno osvjetljenje “pretvoriti” u jako indirektno osvjetljenje.

Više o osvjetljenju možete pročitati u članku – Sve što morate znati o osvjetljenju za sobne biljke.

Osim jakog direktnog osvjetljenja, izbjegavajte stavljati Manjulu u tamne kutove soba ili u prostorije bez prozora.

Sve između ova dva ekstrema će odgovarati Manjuli, jer biljka stvarno ne pita puno.

Naravno, ukoliko biljci pružimo više svjetla, to će ona i brže rasti. Ono važno je da može rasti i u srednje osvijetljenim prostorima, samo što će to značiti nešto sporiji rast.

Epipremum Manjula – zalijevanje

Epipremnuma Manjulu je potrebno zalijevati tek kada se zemlja posuši.

Prije nego što zalijete vašeg Epipremnuma, popipajte zemlju. Ukoliko je zemlja vlažna, nije ga potrebno zaliti. Tek ako je zemlja suha za dužinu vašeg prsta, možete ga zaliti.

Kada je zemlja već duže suha i kada je stvarno krajnje vrijeme za zaliti, primijetit ćete i po izgledu same biljke. Listovi će postati mekani i beživotni, zelena boja lista će posvijetliti i cijela biljka će izgledati kao da je uvenula. U tom slučaju, sve što je potrebno napraviti je – zaliti biljku.

Kada je vrijeme da zalijete vašeg Epipremnuma, učinite to tako da ga obilno zalijete.

Zalijevajte od gore sve dok višak vode ne krene curiti vani kroz rupice na dnu posude, i onda još malo. Ukoliko se vaša biljka nalazi u ukrasnoj posudi ili ima tanjurić u podnožju posude, možete pustiti da ostane sjediti u tom višku vode koji se iscijedio, još 10ak minuta.

Ukoliko i nakon 10-15 min ostane nešto vode u ukrasnoj posudi/tanjuriću, višak obavezno iscijedite kako biljka ne bi ostala sjediti u tom višku vode.

Takav način zalijevanja bi bila nekakva kombinacija zalijevanja biljke od gore i od dole.

Vi možete primijeniti koju god metodu zalijevanja volite. Ono važno je da biljci, nakon što joj se zemlja osušila, opskrbimo sa dovoljno vode, a da pritom biljka ne ostane sjediti danima u višku vode.

O metodama zalijevanja možete više pročitati u – Kako zalijevati sobne biljke? | metoda od gore vs metoda od dole.

Epipremnum aurem – supstrat i presađivanje

Epipremnumi ne vole dugo boraviti u mokroj zemlji. Ne vole kompaktnu zemlju kojoj će trebati 100 godina da se osuši.

Zemlja u koju sadite vašeg Epipremnuma bi trebala biti lagana i prozračna.

Prilikom sadnje, u običan miks zemlje za sobne biljke dodajte perlita, zeolita ili nekog sličnog materijala kako bi poboljšali protok zraka u samom supstratu i tako omogućili i brže sušenje zemlje.

Više o supstratima možete pročitati u članku – Supstrati za sobne biljke | kako postići optimalnu drenažu zemlje.

Presaditi Epipremnuma je potrebno tek kada postane vezan korijenjem. To možete provjeriti tako da ga lagano izvučete iz posude i vidite koliko se korijenje razvilo.

Ukoliko je vrijeme da ga presadite, odaberite posudu koja je za jednu veličinu (oko 2cm) šira od one u kojoj je biljka trenutno posađena.

Posuda može biti od nekog prozračnog materijala, poput terakote (meni osobno najdraži izbor), ali može biti i plastična. O prednostima i nedostacima plastičnih i posuda od terakote možete pročitati u članku – Kako odabrati najbolju teglu za vašu sobnu biljku.

Epipremum manjula – gnojenje

Ovu puzavicu je potrebno gnojiti tijekom sezone rasta – jednom mjesečno, od proljeća do jeseni.

Gnojiti ga možete univerzalnim tekućim gnojivom za sobne biljke, razrijeđenim u vodi prema uputama na ambalaži.

Kada je u pitanju gnojivo, uvijek je bolje manje pognojiti ili napraviti slabiju mješavinu vode i gnojiva, nego obrnuto. Zato je važno pratiti upute na ambalaži i ne pretjerivati sa gnojenjem.

U suprotnom, ukoliko previše gnojimo, možemo napraviti daleko više štete nego da nismo gnojili uopće.

Je li Epipremnum Manjula otrovan za kućne ljubimce?

Sve vrste Epipremnuma su otrovne, zato je bolje držati ih izvan dosega znatiželjnih kućnih ljubimaca.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)