Košarica

Zamioculcas Zamiifolia (Zamija) | njega i održavanje

Zamioculcas Zamiifolia, poznata je kao jedna od najizdržljivijih sobnih biljaka. U Švedskoj se za nju uobičajeno koristi naziv “ormar biljka”, i baš je zanimljiv jedan mali eksperiment vezan upravo uz ovaj naziv.

Kako je Zamioculcas Zamiifolia poznata da podnosi vrlo tamne prostore i ne zahtijeva puno vode, proveden je mini eksperiment u kojem su ju stavili u mračan, zatvoreni ormar, i pustili ju tako 6 mjeseci bez ikakve njege.

Šest mjeseci nakon, biljka je još uvijek bila živa i proizvodila nove stabljike. Ipak naravno, nije bila u najboljem stanju, listovi su izgubili pigment zbog nedostatka sunčeve svjetlosti i pomalo je počela visiti, ali preživjela je 6 mjeseci potpune izolacije u tami!

Kako se onda uspije dogoditi da nam neuništiva ZZ uvene?

U ovom članku proći ćemo sve o Zamioculcas Zamiifoliji i kako se pravilno brinuti o njoj.

Uz znanstveno ime Zamioculcas Zamiifolia, ova biljka ima mnogo nadimaka: Zamija, ZZ (Zi-Zi) biljka, Zu-Zu biljka, Dragulj Zanzibara, Emerald palm, Eternity plant (biljka vječnosti) i dr.

Uz klasičnu, “običnu”, Zamiju, mogu se pronaći i druge varijacije na temu poput Zamioculcas Zamiifolia Zenzi (ZZ Zenzi) koja ima manje listove i gušći izgled, s druge strane ZZ Super Nova koja ima veće listove od klasične, a ima i vrsta koja je veličinom poput obične ZZ, ali s jako tamnim listovima koji izgledaju gotovo crni, ZZ Black Raven.

Cvijetanje Zamije

Zamija cvijeta, međutim vrlo rijetko. Cvijet nam nije jedan od razloga zašto bi ju kupili. Cvjetanje je znak da je vaša biljka ekstra zdrava i sretna, no ne znači da nije zdrava i sretna ukoliko vam ne procvjeta.

Cvijet raste zasebno na posebnoj stapki i ako vam ZiZi-ca procvjeta, ne morate ga odstraniti jer joj neće oduzeti previše nutrijenata. Cvijet nije naročito poseban, ali uvijek je uzbuđenje kada biljka procvjeta u stanu, zar ne?

A sada na onaj uzbudljivi dio priče. Došli ste u dućan ili rasadnik i vidjeli niz predivnih Zamija, koju je najbolje odabrati?

Kako odabrati Zamiju prilikom kupovine?

Obratite pažnju na par detalja kako biste otišli kući sa zdravom biljkom. Kada birate između Zamije koje se prodaju u istim teglama, odaberite onu najgušću, koja ima najviše grana i gledajte da ima sjajne, voštane listove. Ukoliko su listovi “matasti”, bez sjaja, moguće je da nešto nije skroz u redu s tom ZiZi.

Ukoliko vidite da su neke grane (zajedno s listovima) svijetlo zelene, ne znači da ta grana umire. Mlade grane i mladi listovi Zamije su svijetlo zeleno žuti. Oni s vremenom sazrijevaju – konačno tamne i dobivaju taj voštani izgled.

Korijene je uvijek dobro provjeriti prilikom kupnje bilo koje biljke, ukoliko je to moguće. Kod Zamije je to malo izazovno zbog rizoma koji rastu ispod zemlje. Oni često otežaju vađenje biljke iz posude jer se toliko prošire da se plastične posude nerijetko izvitopere. Ali, upravo je izvitoperenost posude jedan od pokazatelja da ta konkretna Zamija ima dobro razvijen sustav korijena.

Rizomi su svojevrsne “podzemne stapke” okruglastog, krumpirastog, oblika u kojima biljka pohranjuje vodu i nutrijente.

Zalijevanje

Zalijevanje mi je važno istaknuti prije svega, jer je upravo to jedan od najčešćih uzroka propadanja Zamije.

Morate dopustiti kratak “period suše” između zalijevanja.

Ne brinite se da će se vaša Zamija osušiti ako provede par dana u suhoj zemlji. Dapače, bit će sretna ukoliko joj omogućite taj kratak period “suše” između zalijevanja.

Koliko često ju trebate zalijevati odnosno kada će se zemlja skroz osušiti – ovisit će o mnogim uvjetima (više o tome u članku – Kada treba zalijevati sobne biljke). Najbolje je da popipate zemlju oko biljke i sami utvrdite je li zemlja stvarno suha ili ne. I da niste sigurni, pustite da prođe još tjedan-dva. ZiZi-ci se neće ništa dogoditi.

Znakovi pretjerane suše (nakon dugog perioda ne zalijevanja):

> udubljenja uzduž stapke

Jedini način kako joj možete odmoći je prečesto ju zalijevati. Prečestim zalijevanjem, zemlja će konstantno biti vlažna što će konačno dovesti do truljenja biljke.

Upravo prečestim zalijevanjem je moguće ubiti i jednu od najizdržljivijih sobnih biljaka.

Znakovi pretjeranog zalijevanja:

> listovi će početi žutiti, stjenke će postati mekane i mlohave

Posebno zimi pripazite na zalijevanje. Zamioculcas Zamiifolia zimi miruje i tada je gotovo uopće ne treba zalijevati. Od prosinca do veljače možete se komotno odmaknuti od nje i pustiti ju na miru do proljeća.

Osvjetljenje

Zamija se uvijek nalazi na onim listama “top 10 biljaka koje mogu preživjeti u mraku” ili “top 10 biljaka koje ne zahtijevaju puno osvjetljenja” i sl. I dok je istina da Zamija može jako dugo izdržati bez sunčeve svjetlosti, njoj je ona ipak potrebna. Svim biljkama je potrebna sunčeva svjetlost.

Nemojte vašu ZiZi staviti u mrak samo zato što ona to može podnijeti. Možete nakratko, da vam ukrasi neki ne jako osvijetljen kutak, ali optimalni uvjeti za Zamiju su indirektna svjetlost i rijetko zalijevanje.

Zamija može podnijeti tamne prostore određeno vrijeme, ali neće to voljeti, već samo podnositi.

Zamiju možete staviti kraj sjevernog, istočnog ili zapadnog prozora.

Južni prozor je bolje izbjegavati ukoliko je to moguće, ili u krajnjem slučaju, nastojite zaštititi biljku zavjesama koje propuštaju svjetlost kako direktne sunčeve zrake ne bi spržile njene listove.

Ukoliko se pitate kako ubrzati rast Zamije, optimalno osvjetljenje je ključno. Što više svjetlosti biljka dobiva, to će i brže rasti i češće rađati nove grane i listove. Međutim, Zamija je općenito među biljkama koje sporije rastu, tako da ako želite što prije imati veliku Zamiju, najbolje je da odaberete onu veću prilikom kupnje.

Kada se Zamioculcas Zamiifolia treba presaditi?

Zamija voli živjeti restriktivno – što znači da ju ne trebate često presađivati u veće tegle, a kada to napravite uvijek ju presadite u samo 2cm veću teglu ili za jednu veličinu veću posudu.

Najveća pogreška koju ovdje možete napraviti je presaditi Zamiju u teglu koja je prevelika za nju.

mala biljka u velikoj tegli => puno zemlje => puno vlage => velika vjerojatnost truljenja korijena

Trebate li Zamiju presaditi u teglu od terakote ili u plastičnu teglu?

Istina je da bi Zamija uživala u tegli od terakote. To bi zapravo bio najbolji odabir. Ali ako odaberete terakotu, morate pripaziti da ju presadite prije nego se proširi toliko da se tegla od terakote raspukne.

Zato ćete u dućanima najčešće vidjeti izvitoperene, elipsaste, plastične tegle u kojima su posađene Zamije. Njeni rizomi se povećavaju i šire, zato se s vremenom plastika počne “modelirati” po tim rizomima i korijenima.

Ako je vaša Zamija u plastičnoj posudi, zemlja će se sporije sušiti i morat ćete ju još rjeđe zalijevati. Dakle, duže periode vremena ćete trebat puštat između dva zalijevanja.

Na kraju krajeva, najvažnije je samo da dopustite da se zemlja skroz osuši prije ponovnog zalijevanja, bila biljka u tegli od terakote ili u plastičnog posudi.

Zamioculcas Zamiifolia | Gnojenje

Zamiju je dovoljno gnojiti 2-3 puta godišnje, tijekom proljeća i jeseni. Za to možete koristiti kompletno tekuće gnojivo za zelene biljke. Važno je da je to gnojivo dobro razrijeđeno s vodom. Više od 2-3 puta godišnje, Zamiju nije potrebno gnojiti.

Je li Zamioculcas Zamiifolia otrovna?

Zamija nam je na listi otrovnih sobnih biljaka tako da ju je najbolje držati izvan dohvata djece i znatiželjnih kućnih ljubimaca.

26 comments

  1. Pozdrav…ocito da sam ZZ previse zalijevala jerimam dvije grane sa potpuno zutim listovima….sta mi je ciniti sada??okidati te grane ili pustiti da se zemlja osusi?
    Srdacan pozdrav
    Ira M

    1. Pozdrav Ira,
      svakako pustite da se zemlja osuši. Ova pojava je moguća i kada je ZZ dugo u suhoj zemlji i zatim se zalije tako da se zemlja previše natopi vodom. Ukoliko je zemlja jako mokra, stavite vašu ZZ na dobro osvijetljeno mjesto kako bi dobivala što više svjetla (tako će iskorištavati i više vode), a možete i vi pokušati malo posušiti zemlju tako da ju nježno izvučete iz posude i papirnatim ručnicima obložite zemlju. Tako će papirnati ručnici upiti dosta vode.

  2. Pozdrav,imam već duže jedan problem kojega ne znam riješiti. Naima imam već jedno 5 godina zamiju koja je poprilično narasla, no svaki put kada baci mladu granu jedno 5/6 naj gornjih listova mi se osuše, odnosno pri samom otvaranju iz pupa već imaju crni vrh i kroz kratko vrijeme se kompletno osuše, time ta grana ustane kraća za jedno 10 tak cm. Zašto se to događa i šta mi je činiti da se to više ne dešava.
    Zahvaljujem unaprijed
    Livio

    1. Pozdrav Livio,
      imala sam slično iskustvo sa jednom Zamijom kod koje se to dogodilo nakon jako dugog perioda ne zalijevanja te se zatim zalijevala (od gore) te se voda malo duže zadržavala u zemlji + to što je istovremeno biljka bila na mjestu gdje nije dobivala dovoljno svjetla (jako ograničeno osvjetljenje). Je li vaša možda bila u sličnim uvjetima ili je još uvijek? Znači novi izdanci su u startu bili lošiji i tako su izrasli, ali to nije loše utjecalo na ostatak biljke. Možete ju za početak približiti više izvoru svjetla (samo da nije jako direktno osvjetljenje) te koristiti metodu zalijevanja od dole.
      Iako vam to traje već duže vrijeme, nije na odmet provjeriti možda da se nisu pojavili nekakvi nametnici između listova mladih grana.
      Lijepi pozdrav

      1. Hvala na odgovoru, možda je zalijevanje u pitanju, jer nametnici sigurno nisu, dok što se svijetla tiče nije na dobrom svijetlu, no ni tako jako loše. Probati ću je zalijevati samo od dole pa da vidimo.
        Hvala još jednom
        Lijepi pozdrav

    2. Poštovana,
      ne zalijevam zamiju prečesto, ali na stabljici su se počele javljati smećkaste mrlje kao da trune, osim toga grane više ne idu prema gore već se šire na sve strane.

      Lijep pozdrav

      1. Pozdrav Lidija,
        smeđe flekice na stabljikama Zamije su sasvim normalna pojava – o kakvim flekama pričam možete vidjeti na skroz prvoj fotografiji u članku. Ukoliko vaša Zamija ima takve flekice, sve je u redu. Ukoliko je nešto drugačije, najbolje da mi pošaljete sliku vaše Zamije na info@pjantina.com da vidimo točno o čemu se radi.
        Također, i njeno širenje je način na koji krene rasti nakon nekog vremena. Opet ponavljam, sa slikom bi mogla bolje vidjeti je li u pitanju “normalan rast” ili su npr. stabljike izgubile čvrstoću i da zbog toga “padaju sa strane”. Lijepi pozdrav 🙂

  3. Zdravo.
    Imam zamiju vec dvije godine, super se slažemo 🙂
    Narasla je, ima novih izdanaka, ali ovi stari ili duzi padaju na stranu, kako ih učvrstiti? Ili je to normalno?
    Dosta su dugi ti koji padaju, jednostavno ne mogu vise stajati kako su stajali, nego se malo spuste.

  4. Dobar dan. Imam problem…otrgmula mi se cijela stabljika zamije pri dnu…kako da ju spasim. Hvala

    1. Pozdrav Diana,
      ukoliko je stabljika pukla jer je možda strunula pri dnu, odrežite do zdravog dijela grane. Zatim pustite da se “rana” posuši i razmnožite – ili u vodi ili u zemlji. Zamija sporo pušta korijenje, tako da treba samo malo više strpljenja s njom 🙂
      Lijepi pozdrav

    2. Pozdrav, što znači točno da je ZZ otrovna?
      Imamo doma 2 ZZ ali i dvoje male djece…

      1. Pozdrav Lovro,
        ZZ ima tzv. kalcijeve oksalate koji, ukoliko se biljka pojede, mogu uzrokovati iritaciju usne šupljine, oteknuće, povraćanje i sl. Ne znam kolike količine su potrebne da bi došlo do nečeg ozbiljnijeg, ali je zato takve biljke bolje za svaki slučaj držati izvan dohvata. Lijepi pozdrav

        1. Pozdrav, kada je najbolje vrijeme za rasađivanje zamije? Naime,imam zamiju koja je pustila nove mladice i rado bih je podijelila dalje…😊

          1. Draga Jasmina,
            najbolje da sačekate da mladice očvrsnu, a što se tiče konkretnog perioda u godini, zapravo možete bilo kada, a najbolje u proljeće 🙂

  5. Pozdrav, imam zamiu na kojoj su se počele pojavljivati tamne flekice. Koji može biti razlog?

    1. Pozdrav Sara,
      tamne flekice po stabljici Zamije su sasvim normalna pojava (vidjet ćete ih na prvoj sici u članku, pa možete usporediti mislimo li na istu stvar).
      Lijepi pozdrav

  6. Postovana,
    Koja zemlja je najbolja za zamiju? Lp

  7. Pozdrav,
    Kad kažete da je na listi otrovnih biljki, što to točno znači u slučaju da dijete nor dirne listove i onda sa takvim rukama ide po licu ili u usta?
    Nisam to znala iskreno.
    Hvala.
    Lp,
    Ana

    1. Pozdrav,
      ova biljka sadrži kristale kalcijevog oksalata koji se nalaze u svim dijelovima biljke.
      Do problema može doći ukoliko se biljka jede, jer kristali kalcijevog oksalata mogu prouzročiti iritacije usne šupljine.
      Rijetko dođe do ozbiljnih problema, jer se odmah osjeti iritacija (navodno, naravno nisam nikad probala) pa već to brzo odvrati djecu i kućne ljubimce od daljnje konzumacije, ukoliko uopće i dođe do toga.
      Opasnost je znači direktna konzumacija ili dolaženje u kontakt s biljnim sokom koji može kod nekih izazvati kožnu iritaciju.
      Zato je takve biljke najbolje držati izvan dosega djece i kućnih ljubimaca.
      Lijepi pozdrav

  8. Moja zamija dobro napreduje, zalijevam je jednom mjesečno. U zadnje vrijeme bacila je već nekoliku mladica. Problem je u tome što nisu čvrste da samostalno stoje nego su mele i savijaju se. Teško mi je staviti – naći odgovarajuću potporu jer ih onda moram vezati na usko. Što treba učiniti da stabljike očvrsnu?
    Lipi pozdrav iz Splita,
    Lada

  9. Pozdrav, prije par godina mi je propalo nekoliko listova zamije i morala sam ih odrezati. Sada imam više praznih stabljika visine 15cm (zarasle su na vrhu) koje ne izgledaju lijepo. Što napraviti s njima, odrezati skroz do dna, da li bi to naštetilo biljci?

    1. Pozdrav,
      možete ih porezati sterilnim škarama/oštricom.
      Samo, kao što vjerojatno znate i sami, to će tako ostati.

  10. Pozdrav! Ne znam sto sa zamijom…. dobila sam na poklon veliku posudu sa cca 10-ak stabiljka. Pretjeranim zalijevanjem uspjela sam ubiti dio koji je jednostavmo otpao. Pocela sam vrlo rijetlo zalijevati.
    Jedna stabiljka ima vrlo svijetle listove i uzdužne brazde pa sam pomislila da joj fali vode no pregledom korijenja gotovo svo korijenje je propalo, ostali su rizomi velicine ljesnjaka, vrlo malo zdravog korijenja. Porezala sam suho i mrtvo korijenje, u zemlju (glisnjak+zemlja za cvijece) sam dodala pijesak ina dno kamencice. Molim pomoc, zalijevati ili ne? Da napomenem, na otpisu u ducanu sam kupila neku zamijicu, svu jadnu. Zalijem ju svako malu, par kapi kad se sjetim i ta uziva, izbijaju nove stabiljke, puna je zivota.

    1. Pozdrav Anita,

      dobro ste zaključili da su se brazde pojavile jer je biljci stvarno falilo vode – ali ne zbog premalo zalijevanja. Voda nije dopirala do stabljike i listova jer su korijeni bili truli i nisu moglu upijati vodu.

      Zalijte ako niste nakon presađivanja i nakon toga pustite da se zemlja skroz osuši prije nego što ponovno zalijete. Važno je da zemlji ne treba dugo da se posuši. Ako primjetite da je zemlja konstantno vlažna unatoč tome što ne zalijevate često, onda je supstrat previše kompaktan.

      S obzirom na uspjeh sa drugom Zamijom, najbolje da isti princip brige primjenite i na ovu prvu 🙂

  11. Pozdrav. Imam zamiju već dvije godine, prostor na kojem je držim joj očito odgovara jer je narasla preko 30 cm i dobila 6 novih stabljika. Sad su najednom na starim stabljikama od kojih su neke i duljine oko metar počeli otpadati listovi. I na lagani dodir lista on samo ostane u ruci. U čemu je problem?

    1. Pozdrav,
      ovakva pojava je moguća od previše vode. Provjerite zemlju je li mokra/vlažna i da zamija ne sjedi u višku vode, i prije ponovnog zalijevanja pustite da se zemlja dobro osuši.
      Lijepi pozdrav

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *