Košarica

Schefflera Arboricola (Šeflera) | njega i održavanje

Schefflera Arboricola [Šeflera] poznata je i pod nazivom Kišobran drvo zbog specifičnog izgleda njenih listova. Ona nam je još jedna u nizu predivnih sobnih biljaka koja se lako održava i koja nas tijekom cijele godine uveseljava novim, preslatkim izdancima.

Koliko je svjetlosti potrebno Scheffleri? | Schefflera – osvjetljenje

Schefflera voli jaku, ali indirektnu svjetlost. Međutim, jedan od faktora zašto je po meni Schefflera jednostavna za održavanje je upravo osvjetljenje. Schefflera nije toliko izbirljiva kada je riječ o osvjetljenju jer će podnijeti i slabije osvijetljene prostore.

Više o “vrstama” osvjetljenja pisala sam u članku – Sve što morate znati o osvjetljenju za sobne biljke – u kojem detaljnije opisujem pojedine intenzitete svjetlosti i koje izbjegavati za što optimalniji razvoj vaših biljaka.

schefflera održavanje

Ja držim moju Šefleru 2 metra u prostoru od južnog prozora preko kojeg imam propusne bijele zavjese. U toj sobi Schefflera zapravo dobiva svjetlost već gotovo od samog jutra pa sve do kasnog popodneva, i uživa biti na tom mjestu. Za nju ne mogu reći da miruje tijekom zime, jer me i ove zime iznenadila novim izdancima. Zimi puno sporije raste, ali i dalje raste.

Svako toliko, kada me “opere” da malo razmjestim biljke, znam ju staviti i na slabije osvijetljeno mjesto. Do sada nisam primijetila da joj to smeta, iako nekako uvijek naginjem da ju vratim na njeno staro mjesto.

Također uzmite u obzir imate li skroz zelenu ili šatiranu Šefleru, jer će vam i ovisno o tome ovisiti koliko vašoj Scheffleri treba osvjetljenja. Moja Schefflera je šatirana, što znači da ima prošarane listove bijelom bojom. Šatirane biljke općenito mogu podnijeti veće količine sunčeve svjetlosti, dok “obične”, skroz zelene vrste mogu podnijeti i slabije osvijetljene prostore.

Koliku količinu osvjetljenja šatirana biljka prima, također će utjecati i na veličinu i intenzitet šara.

Ukoliko želite više šara trebate joj pružiti više jakog indirektnog osvjetljenja. Zanimljivo je da ukoliko šatiranu Scheffleru (ili bilo koju drugu šatiranu biljku) stavite u tamniji prostor, biljka će s vremenom skroz izgubiti šare i doći će skroz zelena.

Zašto šatirana biljka gubi šare u slabo osvijetljenim prostorima?

Vrlo laički rečeno.. dijelovi biljke koji su prošarani nemaju klorofila, a kako se fotosinteza obavlja samo u stanicama koje imaju klorofila, biljka se prilagođava na način da povećava količine klorofila, a sve to kako bi mogla upijati više svjetlosti za fotosintezu. To konačno rezultira u gubitku njenih šara.

Koliko se često Schefflera treba zalijevati | Schefflera zalijevanje

Scheffleru treba zalijevati kada se prvih nekoliko centimetara zemlje osuši. Najbolje je prstom napipati zemlju, te ukoliko je za dužinu vašeg prsta zemlja suha, možete je zaliti.

Morate dopustiti da se zemlja tako malo posuši kako ne bi došlo do prečestog zalijevanja koje bi joj moglo naštetiti.

Ukoliko je zemlja još vlažna, sačekajte još nekoliko dana prije nego što ju ponovno zalijete. I da se zemlja skoro gotovo posuši, to neće oštetiti biljku koliko bi joj, s druge strane, naštetilo previše vode.

Svakako uvijek nakon zalijevanja, osigurajte da izbacite višak vode koji prođe kroz rupice na dnu tegle.

Više faktora utjecat će na to koliko učestalo ćete trebati zalijevati vašu Scheffleru. Više o tim faktorima pročitajte u članku Kada treba zalijevati sobne biljke. Njih je važno razumjeti jer si time možemo stvarno olakšati cijeli proces zalijevanja.

Ja sam svoju presadila u teglu od terracotte, pa to svakako utječe na brže isparavanje vode. Da je ista ta Schefflera s isto toliko zemlje u plastičnoj posudi, ta zemlja bi se nešto sporije sušila.

Upravo zato što Schefflera relativno brzo raste i zahtjeva vrlo brzo veće tegle (a samim time i više zemlje), mislim da ju je najbolje imati u tegli od terakote. Da, trebat će se češće zalijevati, ali imat će bolji protok zraka i teže ćete joj naškoditi s pretjeranim zalijevanjem.

Problemi pretjeranog zalijevanja

Najčešći pokazatelj pretjeranog zalijevanja su žuti listovi, i to odjednom žuti. Nije da list pomalo žuti tjednima, već se to događa naglo i često. Tako nagla promjena u boji lista, koji u konačnici i otpadne, može vas na vrijeme upozoriti da ste pretjerali s vodom i da sada vjerojatno nešto ne štima s korijenima.

Najbolje je da pažljivo izvučete biljku iz tegle i provjerite u kakvom su stanju korijeni. Kada je riječ o pretjeranom zalijevanju, korijeni počnu trunuti i vidjet ćete da su crni i mekani. Nije uvijek prekasno da se biljka spasi. Najbolje što možete napraviti je maknuti korijene koji su strunuli i presaditi vašu biljku u teglu sa svježom zemljom.

Vlažnost i temperatura

Općenito možemo reći da Schefflera voli vlagu, ali visoka razina vlage nije presudna da Schefflera bude sretna u našim kućama.

Po ljeti volim prskati lišće gotovo svim biljkama koje imam, pa tako i Šefleri. Koliko prskanje povisi vlažnost je upitno. Neki eksperti govore da je to besmisleno, dok drugi to preporučuju.

schefflera Arboricola održavanje

Osobno mislim da to biljci može samo pomoći. Jedino što treba znati je da to NE radite pred večer, kada je sunce već zašlo. Većina biljaka tada već “odmara” i ne upija tu dodatnu vodu koju ste joj priuštili, već se samo mogu razviti problemi. Zato je boje prskati biljke ujutro kada imaju cijeli dan da uživaju iskorištavajući tu dodatnu vodu.

______________________________________________________________________________

Što se tiče temperature, stručnjaci ističu kako Schefflera kao sobna biljka voli malo hladnije temperature, između 15°C i 21°C.

Ja sam si nekako pokušala napraviti tablicu s biljkama koje vole i/ili podnose malo hladnije sobne temperature i one koje vole više temperature. Tako sam se orijentirala da ih rasporedim zimi po prostorijama koje se više griju i onim koje su većinom hladnije. Schefflera je upala upravo u ovu grupu sobnih biljaka koje vole hladnije temperature i tako je završila u mojoj spavaćoj sobi.

Već sam vam ranije rekla kako je rasla kroz cijelu godinu, pa tako i cijelu zimu, i mogu vam sa sigurnošću reći da joj je niža (od oko 18-20°C) temperatura odgovarala.

Je li Šefleru potrebno gnojiti? | gnojenje Schefflere

Općenito pravilo je gnojiti biljku tijekom sezone rasta, od proljeća do jeseni, a “odmaknuti se” od gnojiva kada biljke miruju – u kasnu jesen i zimi.

Tijekom sezone rasta dovoljno ju je gnojiti jednom mjesečno.

Naići ćete i na informacije da se Schefflera treba gnojiti čak i 2-3 puta tjedno (?!), a isto tako i da je dovoljno samo jednom godišnje. Ja nekako imam naviku većinu mojih biljkica gnojiti jednom mjesečno s razrijeđenim tekućim gnojivom za zelene biljke (prateći upute s ambalaže).

Je li Schefflera otrovna?

Šeflera je otrovna i definitivno se preporučuje da se stavi izvan dohvata djece i kućnih ljubimaca. Također prilikom rukovanja sa Šeflerom, dok ju obrezujete i sl., dobro je imati rukavice da vam njen sok ne nadraži kožu.

Schefflera vrste

Schefflera ima mali milion, ali najpoznatije vrste koje susrećemo kao sobne biljke su upravo Schefflera Arboricola, o kojoj smo pričali, Schefflera actinophylla i Schefflera elegantissima.

18 comments

  1. Zorana Pantelic

    Dobar dan. Imam lepu Sefleru koja mi zimi stoji u sobi, ispred prozora terase i to joj prija. Na mojoj terasi sunca ima samo do 9-10h ujutro, ostali deo dana je u hladu. Jedan deo terase ne dotice ni to jutarnje sunce, pa je tu hladovina 24h. Da li je mogu sada izneti na terasu i drzati je napolju do jeseni?
    Hvala vam puno na odgovoru. Pozdrav.

    1. Pozdrav Zorana,
      možete ju iznijeti na terasu, ali pričekajte da noćne temperature dostignu neku konstantu od oko 15°C (iako Šeflera može podnijeti i niže temperature). Tako vaša Šeflera neće doživjeti preveliki stres zbog razlike u temperaturi, u odnosu da sobne na koje je trenutno naviknuta.
      Može biti i na onom dijelu terase gdje će je sunce doticati do 10 ujutro.
      Lijepi pozdrav

  2. Pozdrav….Kupila sam Schefferu ali mi se cini da nesto nije uredu s njom,stalno joj opadaju listovi i stablo je postalo braonkasto sa tamnim braon flekama.Kako ke mogu spasiti?

    1. Pozdrav Kalina,
      po meni su moguće dvije stvari – ili je neki problem sa korijenima zbog previše zalijevanja (ili zemlja predugo ostaje mokra) – provjerite jesu li korijeni zdravi, svijetli i čvrsti tako da ju lagano izvučete iz trenutne posude. Druga mogućnost je da ima nametnike (često su to štitaste uši). Možete mi poslati fotografiju vaše Šeflere na info@pjantina.com pa ću moći točnije vidjeti. Lijepi pozdrav 🙂

  3. Dobar dan ,
    Imam šefleru zelenih listova koja je prije vise desetaka godina stigla sa Rodosa . Na proljece je iznesem u vrt i vracam u sobu u jesen . Prija joj vani . Mogu li je preko zime ostaviti vani i zastiti je ? Tako mi prezimi i agava. Živim u Zagrebu .

    1. Pozdrav Dragana,
      Šeflere mogu u nekim krajevima prezimiti vani (tolerira dosta niske temp), ali ne znam kako bi reagirala na Zagrebačke temperature jer osobno nisam nikad specifično Šefleru pustila vani po zimi.
      To što ju iznosite na proljeće joj svakako odgovara i kako vam je do sada bila sretna s takvim rasporedom, možda najbolje da tako i nastavite 🙂

    2. Pozdrav svima,
      Moja biljka je bila u ustakljenom balkonu, dok je vani bilo do -5 držala se i čak joj je prijalo. Sada je već danima oko -10, a listovi su počeli da žute i opadaju. Unijela sam je u stan u malo hladniju sobu i nadam se da će biti ok. Ne bih Vam preporučila da je ostavljate vani preko zime. Pozdrav iz Sarajeva.

      1. Pozdrav Mirna, puno hvala što ste sa svima podijelili vaše iskustvo! 🙂

  4. Poštovani, poslala bih Vam sliku svoje biljke ,raste ali novi listovi su joj klonuli,vise…i svijetlije su boje.

    1. Pozdrav,
      možete nam slobodno poslati na info@pjantina.com 🙂

  5. Pozdrav, imam šefleru nekih 13 godina visoko je izrasla – cca 220 cm. Zadnjih par godina imam problem na donjem dijelu biljke lišće je masno i ta masnoća nekako silazi na drveni pod i prlja ga. Nekako istovremeno pojavile su se i male sitne smećkasto-narančaste uši. Probao sam ponaosob svaki list oprati no nakon toga čini mi se lišće je još masnije. Kako da se riješim ušiju i masnoće?
    Drugo pitanje se odnosi i na šefleru i drvo života, i jedna i druga biljka imaju vrlo tanke stabljike a visoko su izrasle – mogu li ih prerezati napola i ostatak ponovo zasaditi i kako da to učinim? Hvala.

    1. Pozdrav Velimir,

      uši na vašoj Šefleri uzrokuju tu masnoću, i našalost su to dosta uporni nametnici. Dovoljno da vam ih samo par promakne i opet će se razmnožiti.

      Lišće bi trebalo očistiti detaljno (zajedno sa stapkama, stabljikom i sa obje strane lista), najlakše je koristiti vatu i alkohol (ili mješavinu ulja od neema, deterdženta za suđe i vode). I to je potrebno ponoviti barem 3 puta kroz mjesec dana (svakih 7-10 dana). Jednom nije dovoljno jer će se 100% vratiti.

      Nakon pranja možete listove malo premazati uljem od neema (to im dodatno oteža razmnožavanje, a neće naštetiti biljci).

      Šeflere nažalost baš kao da privlače štitaste uši.

      Drvo života (ukoliko mislite na Dracenu fragrans) i Šefleru možete porezati i razmnožiti. Najbolje da stabljike budu oko 20-30cm dugačke (tako ćete dobiti i više biljaka). Detaljnije o razmnožavanju možete pročitati ovdje https://pjantina.com/biljke-koje-se-lako-razmnozavaju-u-vodi-kako-tocno-uzeti-reznice-za-uspjesno-razmnozavanje/ , pronaći ćete savjete i za Šefleru i za drvo života.

      Lijepi pozdrav

  6. Poštovani,
    šafleru imam duži niz godina.Na proljece je iznosimo napolje .Problem je sto svake godine,nakon unosa u kuću list počinje naglo da opada.
    Locirana je kod balkonskih vrata.Ne znam da li je problem viša temperatura ili već šta…..?

    Lijep pozdrav

    1. Pozdrav,
      najvjerojatnije je razlog promjena uvjeta do kojih dođe kada ju unesete unutra.
      Od osvjetljenja, zalijevanja, vlage u zraku i dr., jednostavno “stres” zbog promjene.
      Najbolje ju je unositi kada su vanjske i unutarnje temperature “tu negdje” kako bi promjena bila što lakša.
      Osim toga, ako vam lijepo napreduje iz godine u godinu, nastavite brigu kao i do sada 🙂

  7. Pozdrav! Dobila sam veliku sefleru za rodjendan, medjutim sta me brine je to da su joj vecinom obeseni listovi iako sam je stavila pored prozora gde dobija svetlost svaki dan. Drugo, donji listovi su se sasusili poslednjih dana ne razumem zasto. Mogu li vam poslati sliku seflere pa da mi samo posavetujete kako s njom da mi ne bi uginula?
    Hvala

    1. Pozdrav Iva,
      ako nije prekasno (po opisu rekla da ju je možda samo trebalo zaliti, pa je valjda ok), slobodno pošalji slike na info@pjantina.com

  8. Imam šefleru nekih dvoje godine visoka je oko metar. Odlučio sam ju presaditi i veću posudu, pri presađivanju mi je korijen onaj najduži i naj deblji pri kraju pukao hoće li to biti problem za moju šefleru? I još jedno pitanje u posudu sam joj zasadio još jednu manju šefleru da ima “društvo” s obzirom da je stablo ove velike golo a gore je razgranato. Hoće li smetati jedna drugoj u istoj posudi? Unaprijed se zahvaljujem.

    1. Pozdrav,
      možda je doživjela manji stres, ali trebala bi biti ok, bez brige, a društvo neće smetati 🙂

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)