Košarica

Maranta | njega i održavanje

Maranta je, poput Calathea, poznata i pod nazivom biljka molitve. Ove biljke pomiču svoje listove tijekom dana kako bi upile što više svjetlosti, a kako se približava noć, tako one svoje listove uspravno sklapaju. Ovaj pokret nalikuje na sklapanje ruku tijekom molitve, i upravo su zato ove biljke dobile naziv “biljka molitve”. Za razliku od Calathea, Maranta je puno manje zahtjevna za održavanje, a kako se točno brinuti o Maranti pročitajte u nastavku ovog članka.

Maranta – biljka molitve

Ukoliko dođete u priliku da kupite ovu biljku, nemojte oklijevati. Jednostavna je za održavanje, a toliko je lijepa i posebna da je jednostavno “must have” u svakom interijeru.

Postoji više varijacija Marante, ali ona najčešća koju ćete pronaći je Maranta Leuconeura Erythroneura.

Maranta Leuconeura Erythroneura poznata je po svojim tamno rozim “venama” koje se protežu po površini lista, kroz sredinu skroz prema rubovima.

Njene vene nalikuju na riblju kost, pa se ova vrsta na engleskom upravo tako i naziva – the Herringbone Plant. Listovi su tamno zelene boje sa svijetlo zelenom sredinom, a stražnja strana lista je skroz roza/ljubičasta.

Efekt svih tih boja je fenomenalan, pogotovo uz kretnju njenih listova, koji su gotovo uvijek u nekom drugom položaju svaki put kad pogledate biljku.

Uz to, postoje i druge varijacije ove biljke:

  • M. Erythroneura Lemon Lime (skroz u zelenim nijansama)
  • M. Kerochoviana
  • M. Black Leuconeura

Maranta je puzajuća biljka. Iako na prvu, kada ima samo nekoliko listova, izgleda kao normalna uspravna biljka. Međutim, s vremenom, kako rastu novi listovi, Maranta će poprimiti izgled viseće biljke. Ovo sam htjela istaknuti jer sam ih kod nas pronašla za kupiti u Plodinama i Konzumu, možda i u Bauhausu, i to uvijek kao manje biljke za koje ne biš nikad rekao da će s vremenom izgledati kao viseća biljka.

Srećom, nema veze što se najčešće prodaju tako manje, jer Maranta dosta brzo raste i u samo jednoj sezoni vam se može i učetverostručiti. 🙂

Koliko svjetlosti je potrebno Maranti | Osvjetljenje

Maranta je super što se tiče svjetlosti jer može podnijeti široki raspon intenziteta i trajanja osvjetljenja. Bit će zadovoljna sa srednje jakim osvjetljenjem kraćeg trajanja sve do jakog indirektnog svijetla koje traje gotovo cijeli dan. Ono što kod nje morate izbjegavati je direktno osvjetljenje južnog prozora – naročito po ljeti kada je sunce puno jače nego zimi.

Direktno osvjetljenje jednostavno pretvorite u indirektno osvjetljenje bijelom propusnom zavjesom ili zastorom, ili npr. s onim folijama za stakla ako je to nešto što biste radije htjeli imati na prozoru.

Meni su super tanke bijele zavjese koje i dalje propuštaju puno svijetla, ali koje neće oštetiti listove mojim biljkama.

Više o osvjetljenju općenito možete pročitati u članku – Sve što morate znati o osvjetljenju za sobne biljke.

Što duže izložite vašu Marantu jakom indirektnom osvjetljenju, to će ona brže rasti.

Za usporedbu sam imala dvije Marante iste veličine (kupljene istovremeno) – jedna je bila 2 metra od zapadnog prozora, a druga je bila pola metra od južnog prozora.

Ova druga Maranta, koja je dobivala sunčevu svjetlost duži dio dana narasla je 3 puta više od prve. Uz to, listovi su rasli gušće. Toliko gusto da se ukrasna tekla nakon nekog vremena nije niti vidjela. Narasla je dosta i Maranta koja je dobivala ograničeno osvjetljenje (svega par sati pred zalazak), ali ne koliko i Maranta koja je dobivala jako indirektno osvjetljenje.

Listovi Marante će nakon nekog vremena, kao i druge sobne biljke, sakupiti sloj prašine. Kada vidite da se prašina počela zadržavati na listovima, nježno ih prebrišite s navlaženom krpom u mikrofibri. Na taj način će biljka biti sretnija, moći će bolje fotosintetizirati, a istovremeno se možete pravovremeno riješiti i eventualnih nametnika.

Koliko često je potrebno zalijevati Marantu | zalijevanje

Zalijevanje je onaj faktor koji će najviše utjecati na to hoće li vaša Maranta biti sretna ili ne.

Maranta je biljka koja voli vlagu i ne voli suhu zemlju.

Međutim, pretjerano zalijevanje je također nešto što Maranta neće voliti. Zato je potrebno pronaći nekakav balans u zalijevanju.

Ja moju zalijevam kada joj se površina zemlje lagano počne sušiti. Dakle, zemlja još nije niti blizu da se osuši, ali površina je na dodir suha. Vodu koja vam iscuri kroz rupice na dnu tegle, obavezno bacite kako vam biljka ne bi predugo sjedila u vodi. To može dovesti do truljenja korijena.

Maranta je, kao i Calathea, osjetljiva na minerale i soli koji se mogu pronaći u običnoj vodi iz špine. Ako zalijevate vašu Marantu ili Calatheu s vodom iz špine, a vidite da su se na listovima počele stvarati kao nekakve suhe flekice, to je najvjerojatnije upravo do tih minerala iz vode s kojom ih zalijevate.

Zato ja moje zalijevam s destiliranom vodom i stvarno, što se tiče toga, nikad nisam imala nikakvih problema. Njih također možete zalijevati i s filtriranom vodom.

Koliko često ćete ju trebati zaliti, ovisi o brojnim faktorima o kojima više pišem u članku – Kada treba zalijevati sobne biljke. Jedno je sigurno, ljeti ćete ju sigurno trebati zalijevati češće nego zimi.

Maranta i Vlaga

Vlaga igra veliku ulogu kod svih biljka iz porodice Marantaceae, tako da uz Calatheu, Stromanthe i Ctenanthe, to uključuje i Marantu.

Od svih ovih vrsta, Calathea je najosjetljivija na niske razine vlage, i to će vam odmah pokazati. Maranta je super što se toga tiče, jer nije uopće toliko zahtjevna kad je riječ o vlazi. Uz to što ih grupiram zajedno s drugim biljkama i prskam s (destiliranom) vodom, njima na niti jedan drugi način ne pokušavam podići razinu vlage kao što to radim Calatheama s difuzorima/ovlaživačima.

Je li Maranta otrovna za kućne ljubimce?

Ja sam na prvu mislila da je Maranta, bez ikakve sumnje, definitivno otrovna. Ali, za neko čudo, bez obzira na svu tu raskoš listova, ne spada u biljke koje su otrovne za kućne ljubimce.

Svejedno, ne volim da moji jedu niti jednu sobnu biljku, pa kad vidim da se posebno interesiraju za neku biljku, osiguram da ju stavim izvan njihovog dohvata. Do sada ih Maranta nije nikad posebno zanimala, više vole one s tankim i dugim listovima poput Dracene Marginate (koja je, naravno, otrovna haha).

5 comments

  1. Pozdrav

    Da li je Marantu moguće držati na balkonu, sjeverna strana i polusjena radi stabala. Kako podnosi niske temperature zimi. Ja sam kupila ktenantu i u totalnoj je komi.

    Unaprijed hvala

    A. Kajmic

    1. Pozdrav Andrea,
      može ljeti biti vani, u sjeni, a na jesen kada temperature počnu padati ju unesite u kuću.
      Vašoj Ctenanthe temeljito operite listove u slučaju da ima neke nametnike, i nju možete vani na balkon staviti (iz iskustva vjerujem da će se tako potencijalno i preporoditi), i paziti na zalijevanje jer će se zemlja vani puno brže sušiti.
      Lijepi pozdrav

  2. Pozdrav

    Da li je Marantu moguće držati na balkonu, sjeverna strana i polusjena radi stabala. Kako podnosi niske temperature zimi.

    Unaprijed hvala

    A. Kajmic

  3. Terezija Ribinski

    Zašto mi nakon dvije godine počinje odumirati maranta?

    1. Pozdrav,
      razloga može biti više, što zbog prirodnog toka starenja biljke (normalno je da stariji listovi odumiru), ali tu mogu biti i drugi problemi poput nametnika, problema s korijenima i sl. Ako je neki dio biljke ostao zdrav da se može razmnožiti, to bi vam preporučila da napravite. Razmnožiti Marantu reznicama je vrlo jednostavno i u načelu jako brzo pusti nove korijene.
      Kako točno to možete napraviti možete pronaći u ovom članku – https://pjantina.com/biljke-koje-se-lako-razmnozavaju-u-vodi-kako-tocno-uzeti-reznice-za-uspjesno-razmnozavanje/

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)