Košarica

Monstera deliciosa vs Monstera borsigiana | po čemu se razlikuju?

Je li vam netko već ukazao da ono što vi imate kod kuće nije Monstera deliciosa, već da je to “samo” njena patuljasta verzija pod nazivom Monstera borsigiana? Što je zapravo Monstera borsiginana i u čemu se razlikuje od “prave” Monstere deliciose?

Mnogo pomutnje je stvorila “nova vrsta” sobne biljke pod nazivom Monstera borsigiana, koja izgleda potpuno isto kao i poznata Monstera deliciosa. Toliko da je kod nekih uvela sumnju u prepoznavanju “prave” Monstere deliciose.

Je li vam se već dogodilo da se donijeli kući predivnu Monsteru deliciosu, možda ste se i pohvalili nekome pokojom fotografijom – na što ste dobili odgovor da to nije Monstera deliciosa već Monstera borsigiana?

Monstera borsigiana nije niti posebna vrsta Monstere niti podvrsta Monstere deliciose.

Naziv Monstera borsigiana nije uvela samo razlikovanje između dvije sasvim iste biljke, nego i totalnu zbunjenost u vezi njihovih karakteristika. “Koja ono brže raste, koja ima veće listove, koja ima a koja nema fenestracija (procjepe) na listovima?”

Možete pronaći brojne izvore koji nižu razlike između Monstere deliciose i Monstere borsigiane.

Međutim, jedina provjerena činjenica je da Monstera borsigiana nije znanstveno prihvaćen naziv za niti jednu vrstu Monstere (izvor), već je samo sinonim za poznatu Monsteru deliciosu.

Razlike između Monstere deliciose i Monstere borsigiane

Mnogi pišu o razlikama i načinima da se odredi je li riječ o Monsteri deliciosi ili borsigiani.

Jedna od najpopularnijih razlika i ona najočitija je bila kod stapke.

Smatralo se da Monstera deliciosa ima nazubljen rub stapke koji se spaja s listom, dok je kod Monstere borsigiane stapka skroz glatka.

Međutim, ova razlika se više i ne smatra pouzdanom razlikom. Pokazalo se da Monstera taj nagrešpani rub stapke razvija tek kako sazrijeva. Tako da sve što nam ova razlika govori je – imamo li mladu ili nešto stariju verziju Monstere deliciose.

Također jedna od razlika koje se spominju je način na koji biljka raste.

Za Monsteru deliciosu pišu kako ima kompaktiniji rast, odnosno da je razmak među listovima manji nego kod M. borsigiane.

Koliki je to razmak, je li nekakva očita razlika? Nema detaljnog podatka koji bi dao odgovor na ovo pitanje.

Poznato je da uvjeti u kojima biljka raste utječu i na sam izgled biljke. Tako da i sama razlika u količini osvjetljenja može utjecati na to koliko su stapke listova dugačke i koliki je razmak među listovima.

Također se navodi da M. borsigiana pokazuje znakove koji su više karakteristični penjačici i da raste vertikalno, dok se M. deliciosa razvija u širinu.

Uz to, smatra se da Monstera borsigiana ne može razviti velike listove, već “samo” do 50cm. Dok listovi Monstere deliciose mogu dosegnuti i 1m u dužinu i širinu.

Konačno, još jedna razlika je u brzini rasta same biljke. Smatra se da M. borsigiana raste puno brže, odnosno da češće razvija nove listove u odnosu na M. deliciosu.

Ista biljka – više verzija

Ono što ja iz mog iskustva mogu reći je da sam vidjela razno razne verzije iste biljke. Pritom mislim stvarno samo jedne, iste biljke. Bila je to jedna zapuštena Monstera koja je bila u jako lošem stanju, koju sam htjela spasiti.

Prema svim ovim naznakama koje se sada mogu pronaći za identifikaciju, bila je riječ o Monsteri deliciosi. Imala je nazubljene stapke i gusti rast. Listovi nisu bili pretjerano veliki (oko 25cm u dužinu), ali svi su imali puno proreza.

Ja sam uzela reznice od svega što sam mogla – i dijelova sa listovima i dijelova bez listova. Kraj toliko reznica, koje su sve uspješno pustile korijen, imala sam i puno novih biljčica koje sam dalje poklonila.

primjer uzimanja reznice

Ukoliko i vi želite razmnožiti vašu Monsteru, sve korisne informacije i upute ćete pronaći u članku – Kako razmnožiti Monsteru Deliciosu u 3 jednostavna koraka (sa slikama).

Iz reznica same stapke (bez ijednog lista) razvili su se mini listovi Monstere. Oni prvi koji su nikli su imali možda 5cm.

Biljka je nastavila rasti kod svog novog vlasnika, u dobro osvijetljenom prostoru. Iz godine u godinu sve je više rasla i razvijala puno novih listova (odlika M. borsigiane). Listovi su bili svaki put sve veći, ali niti nakon 3 godine se još nisu bili razvili listovi s procjepima.

S druge strane, od te iste biljke sam uzela i reznicu koja je imala najveće listove (s prorezima). Ta reznica je isto odlično napredovala i svaki novi list se razvijao sa svojim karakterističnim fenestracijama. Tu Monsteru su nažalost kasnije napali tripsi i dugo sam se borila da ih se riješim.

Tijekom borbe protiv tripsa, ta je Monstera izgubila puno listova, ali ono zanimljivo je da su, zbog svog tog stresa, novi listovi počeli rasti manji i bez procjepa. Također, nije više rasla gusto i u širinu, već rjeđe i u visinu. Doživila je toliku promjenu, da se ne bi niti reklo da je riječ o istoj biljci.

Zaključak

Ono što je najvjerojatnije za pretpostaviti je da se zbog ubrzanog razvoja potražnje sobnih biljaka, i same Monstere deliciose prodaju u sve mlađim i mlađim oblicima.

Što je biljka mlađa, to je ona i jeftinija i samim time pristupačnija većem broju ljudi.

Upravo zato ćete primijetiti kako cijena Monstere deliciose može varirati od 100 kuna, pa i do 1000 kuna po biljci (i to koja ima možda i samo nekoliko listova). Tolika razlika u cijeni odnosi se upravo na zrelost same biljke.

Jedna od odlika Monstere borsigiane je i da je jeftinija od deliciose. To je zanimljivo s obzirom da sve što pokazuje borsigiana su znakovi mlade (a ne nužno patuljaste) verzije Monstere deliciose.

Ne kažem da nije moguće da je Monstera borsigiana nekakva podvrsta, odnosno kultivar Monstere deliciose, ali smatram da se ne trebamo previše mučiti oko klasifikacije jer je vrlo lako moguće da ćemo pogriješiti.

U svakom slučaju je riječ o istoj biljci (bilo da je riječ o identičnoj biljci ili nekom kultivaru) – jer je i Monstera borsigiana zapravo Monstera deliciosa borsigiana.

Važno je da uživamo u biljci i pružimo joj ljubav, bilo riječ o Monsteri deliciosi ili Monsteri deliciosi borsigiani.

U krajnjem slučaju, za obje je ustanovljeno da razvijaju velike listove sa procjepima (fenestracijama), što vjerujem da je mnogima upravo ono najvažnije kod kupnje Monstere.

Više informacija o održavanju ove ljepotice možete pronaći u – Monstera Deliciosa | njega i održavanje.

2 comments

  1. Odlična web stranica,hvala najljepša na savjetima!

    1. Pozdrav Tea,
      puno ti hvala!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *