Božićna zvijezda jedan je od simbola “blagdanske sezone” i gotovo da nema kućanstva u kojemu nećemo pronaći barem jednu ovu ljepoticu. Božićne zvijezde su dosta osjetljive i trebaju ipak biti u dobrim uvjetima kako bi dočekale i sljedeću zimu. Zato, nažalost, većina njih nakon blagdana završi u smeću. Ako ste se ove godine odlučili održati vašu Zvijezdu na životu – u nastavku saznajte kako se brinuti za Božićnu zvijezdu.
Božićna zvijezda dosta je osjetljiva biljka koja, čim ne dobije ono što želi, počne gubiti zelene listove, jedan po jedan, dok nam na kraju ne ostanu samo oni u boji. Uz ovih nekoliko savjeta moći ćete vašu Poinsettiu održati na životu i duže od mjesec dana. 😉
Što Božićna zvijezda voli, a što ne
Božićna zvijezda ili Poinsettia porijeklom nam stiže iz Meksika, što znači da ne voli hladno. Bolje reći, mrzi hladnoću i vrlo je osjetljiva na niske temperature. Zato ju je prilikom kupnje dobro zaštititi ako su vani temperature već dosta niske. Biljkama je uvijek stresno kada se sele iz dućana/rasadnika u naše kuće i stanove, a kada je vani jako hladno, ta tranzicija im je još stresnija.
Kako je vrlo osjetljiva na hladnoću, Poinsettia ne voli niti propuhe. Zbog toga ulazni hodnici i mjesta na kojima često otvarate prozore za prozračivanje, nisu dobra mjesta za vašu Božićnu zvijezdu.
Poinsettia voli dobro osvjetljenja mjesta, ali ne direktno sunce. Paše joj da je par metara u prostoru od južno orijentiranog prozora kroz koji dolazi puno sunca. Kraj zapadnog ili istočnog prozora ju možete imati i nešto bliže prozoru jer je takvo osvijetljenje slabijeg intenziteta nego ono koje dobivamo kroz južni prozor.
Božićna zvijezda nikako ne voli da joj se zemlja osuši i to će vam odmah pokazati tako što će, od dole pa na gore, početi odbacivati zelene listove.
Ovo je nekoliko smjernica da općenito dobijemo nekakvu sliku o Poinsettiji i u kakvim uvjetima ju možemo održati na životu i do sljedeće “blagdanske sezone”. Ajmo sada, malo detaljnije, vidjeti kada i kako pravilno zalijevati Poinsettiu te sve ostale stvari koje su važne za njegu ove biljke.
Kako pravilno zalijevati Božićnu zvijezdu? | Poinsettia zalijevanje
Poinsettia je osjetljiva na suhu zemlju. Nikako ne voli da joj se zemlja osuši između zalijevanja, i to će vam vrlo brzo pokazati tako što će joj se doljnji listovi početi smežurati, sušiti i konačno i padati.
Za razliku od drugih sobnih biljki koje imamo, Božićna zvijezda je najvjerojatnije ona koju najčešće morate zalijevati. Ja moju zalijevam, po prilici, svaka 3 dana. Vi ćete možda morati i češće, ili rjeđe – ovisno o uvjetima u kojima se nalazi vaša Poinsettia.
Više o tome koji faktori igraju ulogu kod učestalosti zalijevanja pročitajte u članku – Kada treba zalijevati sobne biljke.
Kako znati kada ju treba zaliti? Ima više više metoda koje ja koristim. Najčešće napipam zemlju po površini i ako se površina zemlje već lagano posušila – to mi je znak da ju trebam zaliti. Ali stvarno samo površina, ne prvih par ili nekoliko centimetara zemlje, već samo onaj tanki površinski sloj.
Druga metoda je podići biljku i osjetiti da li je lagana ili teška. Ukoliko je lagana znači da je gotovo sva voda nestala i da je ponovno vrijeme za zalijevanje.
Ima i treća metoda koja je malo ekstremna. Zapravo nije niti metoda, nego je “zalijevanje u zadnji čaš”, a to je kada vidite da su listovi lagano počeli venuti/visiti, ali nisu se još počeli sušiti. Čim ju zalijete, listovi će se ponovno uspraviti.
Kako pravilno zaliti Božićnu zvijezdu?
Hoćete li Poinsettiu zaliti odozdo ili od gore, sasvim je svejedno. Važno je samo da ju temeljito zalite.
Što se tiče Božićne zvijezde, baš zato što ju treba dosta često zalijevati, s njom sam nekako razvila praksu da ju zalijevam odozdo. Jednostavno ju izvadim iz ukrasne tegle, u teglu ulijem cca 3 cm vode i vratim Poinsettiu nazad u teglu. Pustim ju da sama upije koliko god joj je vode potrebno, i za 15-20 min provjerim da li je upila svu vodu ili je nešto ostalo.
Ukoliko vam nakon tih 15ak minuta ostane vode u ukrasnoj tegli, taj višak vode morate baciti.
Nikako nemojte dopustiti da vam biljka ostane sjediti u vodi.
Pustiti da biljka tako sjedi u vodi duže vrijeme, može biti kobno. Vrlo brzo korijeni počnu truliti, a nakon nekog vremena i cijela biljka. Dakle, nemojte misliti da ako ostane vode na dnu tegle nešto kao “taman je ostalo nešto vode, pa će imati sada za sljedećih tjedan dana”.
Uvijek nakon zalijevanja bacite višak vode koji biljka ne upije nakon 15-30 minuta.
Ista stvar je i ako ju zalijevate od gore, ta voda će opet završiti na dnu jer će se iscijediti kroz rupice na dnu tegle.
Pronađite odgovarajući položaj za vašu Božićnu zvijezdu | Poinsettia osvjetljenje
Kao što smo uvodno vidjeli, Poinsettia voli dobro osvjetljenja mjesta, ali ne voli direktno sunce. Direktno sunce može lako oštetiti njene listove i vrlo brzo ih isušiti. Zato joj paše da je par metara u prostoru od južnog prozora kroz koji dolazi puno sunca.
Super je i osvjetljenje zapadnog ili istočnog prozora. Svjetlost zapadnog i istočnog prozora slabijeg je intenziteta nego ono koje dobivamo kroz južni prozor, pa ju možete imati i blizu tih prozora.
Prilikom traženja mjesta za vašu Poinsettiu, pripazite da ju ne stavljate vrlo blizu radijatora. Kraj radijatora (ili peći i sl.) će se osušiti tik tak. Također, već spomenuti propuh, odnosno nagli naleti ledenog zraka, također ju mogu oštetiti.
Treba li gnojiti Božićnu zvijezdu?
Kao i svaku biljku, tako treba gnojiti i Božićnu zvijezdu. Međutim, potrebno ju je gnojiti u sezoni rasta, a ne zimi čim ju donesemo kući iz dućana. Gnojite ju jednom mjesečno od ožujka do listopada.
Je li Božićna zvijezda otrovna?
Božićna zvijezda je otrovna, pa je dobro držati ju podalje od kućnih ljubimaca i djece.