Košarica

Monstera Deliciosa | njega i održavanje

Tražite upečatljivu sobnu biljku koja ujedno ne zahtijeva puno održavanja? Bez obzira imate li puno prirodnog svijetla u vašem stanu ili ne, možete unijeti djelić tropskog ugođaja vaš dom u obliku Monstere Deliciose. Njeni prepoznatljivi raskošni listovi osvježit će bilo koju prostoriju.

U ovom članku pričat ćemo o uvjetima koji su potrebni kako bi vaša Monstera Deliciosa bila sretna i zdrava dugi niz godina.

Monstera Deliciosa | Osvjetljenje

Monstera Deliciosa može podnijeti veliki raspon osvjetljenja – od slabog pa sve do jakog indirektnog svijetla. Detaljno o rasponu osvjetljenja i što se pod time podrazumijeva, pročitajte u članku – Sve što morate znati o osvjetljenju za sobne biljke.

Međutim, iako će Monstera podnijeti slabije svjetlo, to ne znači da želi biti na takvom mjestu. Kako bi vaša Monstera brže rasla, stavite ju na mjesto gdje će dobiti jako, ali indirektno svjetlo veći dio dana.

U slučaju da imate prozor južne orijentacije, potrebno je ili imati prozirno bijelu zavjesu koja će raspršivati sunčeve zrake, ili odmaknuti biljku par metara od prozora.

Zašto? Sunčeve zrake koje prodiru kroz južno orijentirani prozor su prejake i izlaganje vaše Monstere (ili gotovo bilo koje sobne biljke) tako jakom suncu može oštetiti listove. Listovi koji su izgorili na suncu se ne mogu ponovno oporaviti.

Monstera će tolerirati i sjevernu orijentaciju, ali tolika količina svjetlosti neće biti dovoljna za brz razvoj biljke, već samo za održavanje trenutnog stanja i nešto sporiji rast.

Monstera Deliciosa | Zalijevanje

Često možete pročitati izjave poput “Orhideju je potrebno zalijevati jednom tjedno” ili “Dracenu treba zalijevati svakih 20 dana” i sl. Barem sam ja uvijek dobivala ovakve savjete. Upravo ovakvi savjeti često mogu dovesti do propasti vaše biljke zbog učestalog zalijevanja koji u konačnici dovede do truljenja korijena.

Kada je riječ o zalijevanju, uvijek trebate popipati i ispitati koliko je zemlja mokra, odnosno suha. Većina sobnih biljaka voli da se zemlja gotovo potpuno osuši između zalijevanja, a jedna od njih je i Monstera Deliciosa.

Kada će se zemlja gotovo potpuno osušiti ovisi o nizu različitih faktora. Npr., što je veća tegla u kojoj je posađena vaša biljka – to će se zemlja sporije osušiti.

Detaljnije o tome sam pričala u članku – Kada treba zalijevati sobne biljke – pa ukoliko vas zanima koji sve faktori utječu na učestalost zalijevanja, bacite pogled na taj članak.

Monsteru je potrebno zaliti kada je prvih nekoliko centimetara zemlje suho. Za to je najlakše primijeniti “metodu prsta”. Dakle, napipajte zemlju s prstom na više mjesta i ukoliko je prvih nekoliko centimetara zemlje suho, obilno ju zalijte.

Nakon što ste ju obilno zalili, osigurajte da višak vode ne ostane na dnu tegle ili tanjurića. Ukoliko pustite da biljka “sjedi” predugo u vodi, s vremenom će korijenje početi trunuti. Zato je najbolje biljku posaditi u teglu koja ima rupe na dnu kroz koje se voda može iscijediti. Takvu teglu lako onda stavite u ukrasnu teglu koja vam se sviđa.

Ukoliko listovi počnu naglo žutiti, najčešće je znak pretjeranog zalijevanja i početak truljenja korijena. Ako vam se to dogodi, odrežite žute listove (oni su nažalost nepovratni) i provjerite korijene.

Truli korijeni su mekani i crni. Odrežite i njih, bez da previše oštetite još uvijek zdrave korijene, i presadite vašu Monsteru u novu, svježu zemlju. Nakon što ste ju presadili, čekajte par dana prije nego što ju zalite i tek onda započnite s uobičajenom rutinom zalijevanja.

Nemojte zaboraviti – dopustite da se zemlja gotovo potpuno posuši između zalijevanja.

Voli li Monstera vlažan zrak? | Vlažnost

Kao i mnoge druge tropske biljke, i Monstera voli vlažnost u zraku. Ali kao što sam spomenula na početku, Monstera se vrlo lako održava i podnosi razno razne uvjete.

Za Monsteru stoga nije potrebno dodatno vlažiti zrak sa ovlaživačima zraka i sl. Međutim zimi, kada grijete, nemojte držati Monsteru preblizu izvora topline (radijatora, peći i sl.), kao ni vaše druge biljke.

Bez obzira što joj ne treba dodatna vlažnost, volim ju ljeti prskati s destiliranom vodom (tako da ne ostane talog od kamenca od vode iz špine) gotovo svako jutro.

Listovi i njihovo održavanje

Monsterini listovi variraju u veličini i izgledu ovisno o starosti biljke. Tako možete pronaći biljku sa listovima veličine vašeg dlana, i manje, koji nemaju proreze, dok se mogu kupiti i starije biljke čiji su listovi duži od 20-30cm s velikim brojem proreza.

Koliko će listovi biti veliki i koliko će proreza i rupica imati ovisi o starosti biljke i uvjetima u kojima raste.

Kako dobiti velike listove s puno proreza ako kupimo mladu biljku s malim listovima?

Listovi će s vremenom dolaziti sve veći i veći, tako da će donji listovi biti manji od novih, kao što možete vidjeti na slici.

Ali i vi možete pomoći vašoj Monsteri. Na koji način?

Što je veće korijenje, tj. što je sustav korijena razvijeniji – to će vaša Monstera imati veće listove.

Kada vidite da je biljka “vezana” korijenjem (eng. root bound) – vrijeme je da ju presadite u novu teglu. Za to odaberite svega 4cm veću teglu, ne veću. Presaditi bilo koju biljku u preveliku teglu može ozbiljno naštetiti korijenima.

Tako ju nastavite presađivati svako ili svako drugo proljeće i dopustite da se korijenje postepeno razvija i povećava. Monstera brzo raste tako da nećete trebati predugo čekati da razvije veće listove, moguće je da ih razvi već sljedeću sezonu rasta. Ovo će ovisiti o starosti biljke i uvjetima koje joj pružate.

Slijedeći ovu logiku, možete i spriječiti prebrzi razvoj biljke tako da ju rjeđe presađujete. Možete ju pustiti u tegli dok korijenje ne bude skroz vezano, ali tada će biti potrebno da ju presadite u novu svježu zemlju.

Monstera je biljka koja može narasti i do 20 metara u visinu i razviti ogromne listove, tako da se ja ne bi brinula o tome da što prije naraste. Naravno da joj je rast ograničen unutar četiri zida, ali niti to ju ne sprječava da malo po malo zauzme pola naše dnevne sobe. 😉

Kako održavati Monsterine listove?

Monstera Deliciosa ima predivne sjajne listove koji se s vremenom zapraše i potrebno ih je svako toliko prebrisati. Ja koristim krpu od mikrofibre jer je ful mekana i ne oštećuje listove. Pošpricam ili nju ili list s destiliranom vodom. Na taj način lagano prebrišem svaki list, i s gornje i s doljnje strane.

Uz to što vaša biljka nakon toga ljepše izgleda, čišćenjem također možete spriječiti eventualni razvoj nametnika.

Monstera Deliciosa | zračni korijeni

Monstera je također karakteristična po svojim zračnim korijenima.

Zračni korijeni pomažu biljci usisati još više kisika. Što je biljka veća i starija, zračni korijeni doći će sve duži.

Mogu li se zračni korijeni rezati? Mogu.

Ukoliko vam se ne sviđa njihov izgled ili su vam počeli smetati jer se motaju po podu, možete slobodno uzeti dezinficirane škare i odrezati ih. Međutim, ako vam ne smetaju, uvijek ih je bolje samo pustiti na miru.

Monstera Deliciosa | Toksičnost

Monstera Deliciosa je otrovna i preporučuje se da se drži izvan dohvata djece i kućnih ljubimaca. Moje mačke vole grickati travu i razno razne biljke, ali oblik Monsterinih listova im nije primamljiv, pa barem što se toga tiče se ne moram brinuti.

Ukoliko vaš pas ili mačka voli grickati biljke, definitivno odmaknite Monsteru na neko sigurno mjesto izvan njihova dosega.

Još malo o Monsterama možeš pročitati u sljedećim člancima:
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)