Košarica

Ficus Lyrata (Lirasti fikus) i Ficus Lyrata Bambino – u čemu se razlikuju i kako se održavaju

Ficus Lyrata (Lirata ili Lirasti fikus) ima predivne, velike zelene listove s vrlo izraženim “venama”, izgleda predivno sama ili grupirana s još ponekom biljkom. Nije čudno da je posljednjih nekoliko godina ‘IT’ sobna biljka s kojom su mnogi ukrasili svoj dom.

Danas možete kupiti više varijacija Lirastog fikusa – klasičnu varijantu, patuljastu varijantu (Ficus Lyrata Bambino), a neki sretnici mogu naletiti i na šatiranu varijantu ove predivne biljke.

Međutim, danas se najčešće (i to vrlo često) mogu pronaći klasična Ficus Lyrata i Ficus Lyrata Bambino. Postoje li neke razlike i kako se brinuti o njima? Sve ćemo to pokriti u ovom članku.

Ima li razlike između “obične” Lirate i patuljaste Lirate?

Zanimljivo je da se sve češće, pogotovo u supermarketima ili vrtnim centrima, može pronaći upravo patuljasta verzija Ficus Lirate. Kako ju prepoznati?

Ficus Lyrata Bambino često se može zamijeniti za mladu verziju obične Lirate koja tek treba narasti i razviti super velike listove, međutim riječ je o totalno drugoj biljci. Po čemu ih dakle razlikujemo?

Manji listovi

Ficus Lyrata bambino ima manje listove od klasične Lirate, i dok odrasla Lirata bambino može razviti dosta velike listove, nikad neće razviti velike listove poput klasične Lirate. Listovi su gotovo duplo manji od listova klasične Lirate.

Tamniji listovi

Stvar koju je možda najlakše uočiti je razlika u boji listova. Patuljasta verzija ima puno tamnije listove, predivne duboko zelene boje, dok klasična Lirata ima svjetlije zelene listove.

Gušći listovi

Patuljasta Lirata ima kompaktniji izgled od klasične verzije jer listovi gušće rastu. Na stapci možete vidjeti kako je manji razmak između listova, što daje biljci gušći, grmoliki izgled.

Ovo je također jedna od naznaka kako odabrati dobru, zdravu patuljastu Liratu jer ukoliko je biljka velika, ali nema toliko guste listove – znate da s njom nešto ne štima.

Bez obzira na estetske razlike – skrb za biljku je ista.

Patuljasta Lirata je nešto otpornija i manje osjetljiva od klasične, ali na jednak se način brinemo i o jednoj i o drugoj vrsti. Tako da, bilo da ste odabrali klasičnu ili patuljastu verziju, možete primijeniti ove savjete.

Kako odabrati najbolje mjesto za Ficus Lyratu | osvjetljenje

Lirata je jedna od onih sobnih biljaka koja traži puno svijetla. Njoj definitivno morate dati prednost pred nekim drugim biljkama, ako imate ograničen prostor gdje je najbolje osvjetljenje.

Najbolje je staviti ju kraj istočnoj, južnog ili zapadnog prozora, na ono mjesto gdje će dobivati najviše svijetla. Naravno, ako se nalazi ispred južnog prozora – pripazite da joj ono najjače popodnevno sunce ne ošteti listove. Tih nekoliko sati ju zaštitite zavjesom (najbolje su one bijele propusne zavjese, koje će i dalje propuštati indirektno svijetlo).

Izbjegavajte ju staviti kraj prozora kojeg često otvarate.

Lirata je osjetljiva na promjenu mjesta, pogotovo tijekom zime, kada miruje. Ali bez obzira na to, ako vidite da se vašoj Lirati ne sviđa mjesto koje ste joj namijenili, premjestite ju na neko drugo.

Ako stavite Liratu na srednje do slabo osvijetljeno mjesto moguće je da će joj listovi, jedan po jedan, početi padati. Na taj način će vam biljka reći da joj treba više svjetlosti.

Fikus Lyrata je zapravo biljka koja zahtjeva vrlo malo brige i lako se održava ukoliko ubodete mjesto u stanu koje joj se sviđa!

Zalijevanje Lirate

Kod Lirate pustim da se zemlja gotovo skroz osuši. Ne dopustim nikada da bude suha k’o barut, ali čekam da se prvih nekoliko centimetara zemlje osuši prije slijedećeg zalijevanja.

Koliko često ćete ju morati zalijevati, ovisi o mnogim faktorima (o tome više pročitajte u – Kada treba zalijevati sobne biljke). Moguće je da će se prvih nekoliko centimetara zemlje osušiti svakih 7 dana, a moguće i svakih 15. Provjerite s prstom zemlju svako toliko, i kada je površina zemlje suha – obilno ju zalite.

Važno je da višak vode koji se zadrži u tanjuriću ili ukrasnoj tegli bacite. Za bilo koju biljku, pa tako i za Liratu, sjedenje u vodi može biti kobno za njene korijene, pa tako konačno i za cijelu biljku.

Gnojenje Lirate

Dobro ju je gnojiti jednom mjesečno tijekom sezone rasta. Dakle negdje od ožujka/travnja do listopada. Ja koristim univerzalno tekuće gnojivo za zelene biljke koje sam kupila u Bauhausu. Važno je da pratite upute na boci, svejedno koje gnojivo kupite – svaka marka/vrsta gnoja ima neke svoje omjere gnojiva i vode.

Listovi Lirate

Lirata je poznata po svojim velikim, sjajnim listovima. Na engleskom se za nju uobičajeno koristi naziv Fiddle-leaf fig, što bi u prijevodu značilo – smokva s “violinskim” listovima, upravo zbog velikih listova koji podsjećaju na violinu.

Listovi Lirate se lako zapraše, zato, kako biste pomogli vašoj Lirati da na što učinkovitiji način upija svu dostupnu svjetlost, svakih par tjedana prebrišite listove s nekom mekanom krpom (krpe od mikrofibre su meni super za to). Nemojte koristiti nikakva “sjajila” za listove. Voda, po mogućnosti destilirana, i to je to.

Ukoliko imate nekih flekica od kamenca, koje naravno ne možete oprati s vodom, možete koristiti ulje od Neema. Njega je isto potrebno prorijediti u vodi, ali on vam može pomoći u odstranjivanju nečistoća koje ne možete odstraniti s vodom.

Što vam Lirata govori | mogući problemi s Liratom

Ukoliko ste primijetili da su listovi na vašoj Lirati počeli “visiti” – moguća su dva uzroka tomu.

S jedne strane, moguće je da je pretrpila svojevrsnu sušu – premalo ili prerijetko ste ju zalijevali. Ima i onih koji puste biljku da dođe do tog stanja, pa ju onda obilno zale – jer koriste taj viseći izgled listova kao znak za zalijevanje. Kada ju obilno zalite, listovi će se ponovno podići i očvrsnuti.

Moguće je i da nije do vode, nego joj se jednostavno ne sviđa mjesto na kojem se nalazi. Ukoliko znate da nije do vode, da ste ju redovno zalijevali, probajte ju pomaknuti na više osvijetljeno mjesto ili, u nekim slučajevima, na vlažnije mjesto. Zimi je važno da se ne nalazi blizu radijatora ili drugih izvora topline.

Lirata voli vlažne prostore, tako da će biti sretna i ako ju špricate s vodom. Ako ju prskate s vodom, dobro je koristiti destiliranu kako ne bi ostajali tragovi kamenca na listovima. Također, najbolje vrijeme za to je ujutro ili poslijepodne dok je biljka aktivna. Izbjegavajte prskanje navečer, nakon što je sunce već zašlo.

Je li Lirata otrovna?

Lirata je otrovna ukoliko se pojede. Zbog specifičnog oblika listova, moje je osobno iskustvo da nije baš primamljiva kućnim ljubimcima, ali ako imate jako znatiželjne ljubimce koji bi ju mogli gricnuti, najbolje je da ju stavite na neko mjesto koje je izvan njihovog dosega.

7 comments

  1. Da li se smiju kidati donji listovi da bi lyrata dobila oblik stabalca?
    hvala na odgovoru!

    1. Pozdrav Nera,
      možete skinuti prvih nekoliko donjih listova kako bi vaša Lyrata dobila više izgled stabalca. Pritom koristite dezinficirane škare ili nož i pripremite se na bijeli “sok” koji će krenuti curiti iz “rane”. Također imajte na umu da jednom kada odrežete donje listove, neće više izrasti novi na tom mjestu.

  2. Bok! Kako je potaknuti da se grana? Hvala! 🙂

    1. Pozdrav Martina,
      ima više načina na koji se to može postići. Onaj najefikasniji (ali i najradikalniji) je rezanje vrha grane. To će biljku potaknuti da se razgrana iz prvog sljedećeg čvora/noda/koljena. Uz to, ako ne želite rezati vrh Fikusa, može se i zarezati grana između dva čvora (ukrug npr. oko cijele grane ili “V” rezom s jedne strane). To može dati rezultat i ne mora (50-50), ali uvijek se može ponoviti 🙂
      Lijepi pozdrav

  3. pozdrav, dobila sam ficus liratu, preko zime mi je cak putila 8pupova iz kojih su se razvili listici i jedna mala grancica sa jos 4 lista,redovno sam ju zaljevala i prskala, bas sam se brinula, stajala je u dnevnom boravku nasuprot prozora.. cak su se nazirali maleni pupovi i nize dolje od vrha grane gdje su veliki ispali i onda odjednom nazalost prije nekih mj i pol poceli su mi ispadat listici i grana mi se posusila,odrezala sam je do dna, ima li kakve sanse da se oporavi, da korijenje mozda stavim u vodu.Unaprijed hvala i lijepi pozdrav.

    1. Pozdrav,
      ukoliko se grana osušila, takva reznica nažalost neće pustiti korijene.
      Ostatak biljke koji je ostao (nakon što ste porezali) će razviti nove grane, ukoliko je korijenje zdravo. Treba samo strpljenja.
      Lijepi pozdrav

  4. Pozdrav,zašto mi lyrata rađa manje listove od onih kakve je imao kad sam ga kupila.?Na istočnom je prozoru,ima obilje svjetlosti i u proljeće i ljeto ga prihranjujem gnojivom.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *