Pilea Peperomioides toliko je jedinstvena, sa svojim preslatkim okruglim listovima, da je jednostavno “must have” sobna biljka. Jednostavna je za održavanje i uz prave uvjete moći će vam uljepšavati dom dugi niz godina. S obzirom na specifičan oblik listova i svog kineskog podrijetla, ova biljka se u žargonu naziva i Kineski dolar.
Pilea Peperomioides | zalijevanje
Pilea je vrsta “polu-sukulenta”, što znači da određenu količinu vode zadržava u svojim listovima i svojim stapkama. Zbog toga ju nije potrebno često zalijevati.
Kada treba zalijevati Pileu Peperomioides?
Zalijte vašu Pileu samo onda kada joj se zemlja gotovo potpuno posušila.
Ovo je vrlo važno, jer ako konstantno zalijevate vašu Pileu, bez da joj omogućite sušenje zemlje između zalijevanja, njeni će korijeni početi trunuti. Jednom kada se to dogodi, biljka vrlo brzo može uvenuti. Provjeriti zemlju vrlo je jednostavno, samo prstom napipajte zemlju što dublje možete. Već se po prvih par centimetara može osjetiti je li zemlja suha ili ne.
Prije ponovnog zalijevanja osigurajte da je zemlja gotovo skroz suha.
Hoće li ju trebati zalijevati svakih tjedan dana, ili jednom mjesečno, ovisi o nizu različitih faktora o kojima pričam u članku – Kada treba zalijevati sobne biljke.
Nakon nekog vremena upoznat ćete se s vašom biljkom i ustanovit ćete neku rutinu zalijevanja.
Vezano uz ovo, također bih preporučila da Pileu prilikom prve presadnje posadite u teglu od terakote, koja je propusnija, omogućava bolju cirkulaciju zraka i brže sušenje zemlje.
Ako ste malo pretjerali s čekanjem da zalijete biljku, ona će vam pokazati da joj fali vode. To će vam pokazati na više načina – listovi će početi visiti (izgubit će čvrstoću) i sami listovi će se početi uvijati za unutra. Moguća je i pojava padanja starijih listova, ali to može biti i znak premalo zalijevanja i znak previše zalijevanja.
Kako zalijevati Pileu?
Zemlja se posušila i sada je vrijeme da zalijete vašu Pileu. Način koji ja najviše volim je temeljito zaliti biljku sve dok se voda ne počne cijediti kroz odvodne rupice na dnu tegle. I onda zaliti još malo. Tako da sam sigurna da je voda dosegla sve korijene.
Ja najčešće dovedem biljku do tuša ili lavandina, i pustim da se sav višak vode tamo iscijedi. Ukoliko imate biljku u ukrasnoj tegli, ili ako imate tanjurić ispod biljke, sav višak vode koji se iscijedi u njih, ako ga biljka ne upije za 15-30 minuta, bacite.
U bilo kojoj vrsti posude da je vaša Pilea posađena, osigurajte da ima rupice na dnu te posude kako se višak vode ne bi zadržavao oko korijena.
Kada posuda nema rupice na dnu, sva voda koju biljka ne uspije popiti, zadržat će se na dnu tegle. U kombinaciji sa zemljom će ta voda stvoriti anaerobne uvjete i sprječavat će doticaj kisika korijenima. Upravo u ovakvim slučajevima najčešće i dođe do truljenja korijena, što može biti kobno za biljku.
koliko sunca je potrebno Pilei Peperomioides | osvjetljenje
Pilea Peperomioides voli osunčana mjesta. Bit će sretna ispred istočnog, zapadnog ili južnog prozora. Što se tiče osvjetljenja sjevernog prozora, ono je dosta ograničeno. Pilea će preživjeti i s takvim osvjetljenjem, ali neće biti skroz zadovoljna.
Što joj više svijetla priuštite, to će ona brže i zdravije rasti.
Ukoliko se odlučite za prozor južne orijentacije, pripazite da zaštitite biljku od direktnih sunčevih zraka koje joj mogu oštetiti listove. To možete postići s propusnom bijelom zavjesom ili na način da ju odmaknete par metara u prostor. Sunce je tako najintenzivnije ljeti kada sa svojim zrakama može oštetiti gotovo svaku sobnu biljku, dok zimi i nije toliko jako.
Koliko često ćete zalijevati vašu Pileu ovisit će i o tome koliko svijetla biljka dobiva.
Više svijetla znači i više iskorištavanja vode i brže isparavanje vode, odnosno češće zalijevanje.
Kako se Pilea proteže i raste u smjeru sunčeve svjetlosti, dobro ju je svako toliko okretati kako bi ujednačenije rasla. Ako ju samo pustite uvijek u istoj poziciji, ona će se s vremenom nagnuti prema izvoru osvjetljenja i njeni će listovi pretežno rasti upravo s te strane.
je li Pileu potrebno gnojiti | gnojenje
Svaka biljka s vremenom iskoristi nutrijente iz zemlje i tada je potrebno suplementirati s gnojem. Pileu Peperomioides gnojim s univerzalnim gnojem za zelene biljke razrijeđenim u vodi (omjere pratim prema uputama na ambalaži), s kojim gnojim većinu mojih sobnih biljki.
Gnojim jednom mjesečno, prilikom zalijevanja, u vrijeme sezone rasta. Dakle, krećem negdje u ožujku/travnju i tako gnojim jednom mjesečno sve do studenog, kada na nekoliko mjeseci puštam gnoj sa strane.
je li Pilea Peperomioides otrovna?
Pilea Peperomioides navodno nije otrovna. Svejedno, iz predostrožnosti, ipak ne bih dala svojim kućnim ljubimcima da ju grickaju.
kako se Pilea Peperomioides razmnožava? | razmnožavanje
Pilea je jedna od biljki koja vrlo brzo razvija male Pilea bebice. Kada su te Pileice dovoljno narasle, možete ih samo odvojiti od matične biljke i zasebno posaditi u malu teglu. Osigurajte da je zemlja lagano vlažna sve dok se korijeni novih biljki ne uspostave, a jednom kada se uspostave, pređite na gore opisan način zalijevanja.
Uz dovoljno svijetla i pravilno zalijevanje, za čas ćete se pronaći s puno malih Pilea bebica od kojih ćete moći napraviti samostalne biljke. Jednom kad se uspostave, savršen su poklon za vama dragu osobu, zar ne? Upravo se zbog vrlo brzog i lakog razmnožavanja često poklanjaju, zbog čega se ova biljka zove i biljka prijateljstva (friendship plant).
Postovani, molila bih vas savjet u koji substrat da presadim pileu (kineski dolar).
Hvala i lp.
Pozdrav,
može u “supstrat za sobne/zelene biljke” uz dodatak perlita ili zeolita kako bi zemlja bila prozračnija 🙂
Pozdrav
Moja pilea dobro raste i napreduje,međutim,primijetila sam na donjoj strani nekih listova crne mrlje. Inače su listovi malo svijetlije boje.
Hvala na odgovoru !!
Pozdrav,
moguće od vlažne zemlje i manjka svjetlosti. Omogućite joj više jakog indirektnog osvjetljenja i zalijevajte kada se zemlja posuši.
Čim je lišće svjetlije, najvjerojatnije joj fali svjetla.
Sretno!
Pozdrav ,moja pilea nema tako tamno zelene liste i ne svijete se tako! Inače ju imam na okenskom prozoru! Ima o malo źute fleke po listovima! Hvala na savjetu
Pozdrav Zdenka,
nažalost je lepeza mogućih problema dosta široka kada su u pitanju “svjetliji listovi” i listovi sa žutim flekama.
Listovi mogu biti svijetli ili zbog manjka svjetlosti (češće) ili zbog prejakog osvjetljenja (kada biljka nije prilagođena tako jakom osvjetljenju).
Također, list može žutiti i zbog previše vode (jer počinje trunuti), ali moguće i zbog premalo vode jer se krene sušiti. U oba slučaja je list prvo žut, pa smeđ, samo što je u prvom slučaju u načelu mekan.
Kod diskoloracije lista uvijek je dobro i provjeriti da biljka nema slučajno neke nametnike koji sišu sok iz lista.
Nadam se da sam bila od pomoći.
Lijepi pozdrav
Pozdrav,
imam problem sa mojim kineskim dolarom, list lepo počne da se razvija i onda se pojave crne tačke na listu, a sad sam primjetila da ima sa zadnje strane lista nešto sitno bijelo, ne vidim da se to miče, ali očito su neki nametnici. Čime da ga zaštitim od nametnika, hvala
Pozdrav,
crne fleke su od previše vode, moguće da je neki dio grane strunuo pa se to odrazilo na listove.
Sitne bijele točkice sa stražnje strane su normalna pojava kod Pilee 🙂 jedino ako te sitne bijele točkice nisu nepomične, onda moguće da su nametnici.
Lijepi pozdrav