Košarica

Kako brinuti o kaktusima? | Kaktus – njega i razmnožavanje

Kaktusi su zasigurno prvi koji vam padaju na pamet kada je riječ o biljkama za koje se jednostavno brinuti, zar ne? Ali su također i oni koji nam nekad samo misteriozno uvenu, takoreći, preko noći. U ovom članku ću podijeliti s vama što sam ja naučila na mojim kaktusima i kako se pravilno brinuti za njih da vam ostanu živi i sretni dugi niz godina.

Kad pričamo o njezi sobnih biljaka, ja volim tropske biljke jer ih svaki dan mogu obići, malo orositi s prskalicom, provjeriti treba li očistiti listove, napipati vodu i pratiti ih kako se mijenjaju kroz vrijeme. Te biljke zapravo zahtijevaju angažman s moje strane, i ja to obožavam.

Kaktusi, s druge strane, sporo rastu u zatvorenim prostorima i najjednostavnije rečeno – što ih više zanemarujemo to će oni biti sretniji. Drugim riječima, da ih samo pustimo na jako osunčanom mjestu i ne prčkamo previše.

Kakvo osvjetljenje je potrebno kaktusima?

Kaktusima je potrebno puno puno puno svijetla.

Najidealnije bi bilo da im pružite osvjetljenje južnog prozora, ali možete staviti vaše kaktuse i na istočni ili zapadni prozor. Nažalost, osvjetljenje sjevernog prozora neće biti dovoljno.

Što manje svijetla kaktus dobiva, do će ga trebati rjeđe zalijevati.

Ukoliko imate slabo osvjetljenje u vašem stanu ili kući, a želite imati kaktuse, onda je važno da podesite zalijevanje u skladu s osvjetljenjem koje dobivaju.

Kada je potrebno zalijevati kaktuse?

Zalijevanje je zapravo ono škakljivo.

Koliko puta vam se dogodilo da ste zalili kaktusa i sutradan se probudili, a kaktus je uvenuo? I ne samo s kaktusom, to je moguće i sa bilo kojom drugom vrstom sukulenta.

Kaktusi, kao jedna od vrsta iz svijeta sukulenata, su biljke koje su se adaptirale na suše. One zadržavaju vodu u svom “tijelu” i mogu dug period vremena preživjeti bez vode. Zato kada ih mi kod kuće previše zalijemo i ne omogućimo da se zemlja osuši prije ponovnog zalijevanja, one jednostavno istrunu.

Koliko često je potrebno zalijevati kaktuse?

Na ovo ne postoji jedinstveni odgovor. Zalijevanje kaktusa ovisit će o mnogočemu, a ponajprije o osvjetljenju (jačini osvjetljenja i trajanju). Više o tome što sve utječe na učestalost zalijevanja pročitajte u članku – Kada treba zalijevati sobne biljke.

Učestalost zalijevanja će ovisiti i o tome koje je doba godine. Ljeti je moguće da ćete trebati zalijevati vaše kaktuse jednom tjedno, a moguće je da ćete ih trebati zalijevati i samo jednom mjesečno. To ovisi o uvjetima u kojima se nalazi vaš kaktus.

Kako znati kada je vrijeme za zalijevanje? Kada je zemlja potpuno suha. Potpuno potpuno potpuno. To ne mogu dovoljno naglasiti.

Kada je zemlja skroz suha oko korijena, onda je vrijeme da ih zalijete. I to ne sa samo 2 kapi vode, već ih dobro zalijte da voda prođe svugdje, a ostatak pustite da iscuri kroz odvodne rupice.

Višak vode nikako se ne smije zadržati u tegli.

Zato je važno da posuda u kojoj ste posadili kaktus ima rupice na dnu i da taj višak vode koji iscuri, bacite.

Kako zalijevati kaktuse po zimi?

Uz to što je zimi sunčeva svjetlost slabija i dan traje kraće, kaktusi ulaze u tzv. “doba mirovanja”. U razdoblju od studenog do ožujka potpuno uskratite vodu vašim kaktusima.

Kaktuse zimi nemojte zalijevati.

Možda vam ovo zvuči čudno, ali ako želite da vam kaktusi prežive zimu, nemojte ih zalijevati tih nekoliko mjeseci.

Zemlja za kaktuse

Kako su kaktusi posebni u svemu, tako su posebni i pri odabiru zemlje. Upravo zbog toga što ne podnose vlažna tla, važno ih je posaditi u dobro propusnom tlu u kojemu se voda/vlaga neće dugo zadržavati.

Zemlju za kaktuse možete kupiti gotovu, a možete ju i sami napraviti tako da ju pomiješate sa pijeskom. Ja sam ovo ljeto imala višak pijeska pa sam ga na taj način taman iskoristila. Pomiješala sam ga u omjeru 1:1 (više manje) sa zemljom za sobne biljke i evo, u prosincu smo i još su živi. 😉

Uz to, ja volim moje kaktuse saditi u tegle od terakote, a ne puštati ih u plastičnim teglama.

Tegle od terakote su prozračne, omogućuju protok zraka i ujednačeno sušenje zemlje. Također, zemlja se brže suši u terakoti, što je dodatni plus našim kaktusima. Bolje ih je češće zalijevati jer se zemlja brzo osuši u terakoti, nego da se vlaga dugo zadržava u tegli (što je veća vjerojatnost ako su posađeni u plastičnim teglama).

Gnojenje kaktusa

Ja svoje kaktuse gnojim nekoliko puta tijekom sezone rasta (u toku proljeća i ljeta), u razmacima od mjesec-dva. Za kaktuse nemojte koristiti univerzalno gnojivo za sobne biljke, već specifično ono za kaktuse.

Kaktusima su potrebni drugačiji omjeri nutrijenata koji se nalaze u gnojivu, pa je zato potrebno gnojiti upravo s gnojivom za kaktuse. Prije gnojenja, pročitajte upute na ambalaži, kako ne biste previše pognojili vaše kaktuse.

Vrste kaktusa ovismo o njihovom obliku

Tri su glavna oblika kaktusa prema kojima ih možemo podijeliti – stupčasti, plosnati i okrugli.

Stupasti kaktusi – Cereus

Stupčasti kaktusi su oni, ajmo reći, klasični kaktusi kakve vidimo u filmovima i crtićima, i kakve bismo mi nacrtali na prvu. Oni spadaju u skupinu Stupastih kaktusa (Cereus). To su uspravni kaktusi koji se kasnije granaju.

Opuncija – Opuntia

Drugi oblik, kojeg možemo najčešće vidjeti kod nas, su plosnati kaktusi.

Odgovara im mediteranska klima i zato ih kod nas (uz obalu) možemo uzgajati u dvorištu, a nerijetko ih možemo vidjeti i u prirodi “na divlje”. Oni spadaju u skupinu koja se zove Opuncija (Opuntia).

Ove vrste su na engleskom također poznate pod nazivom Prickly Pear. Plod ovih kaktusa je jestiv i u nekim se državama svakodnevno koristi u raznoraznim jelima. Prije konzumacije je samo potrebno da se pažljivo odstrane sve iglice.

Bradavičasti kaktusi – Mammillaria

Konačno, treći oblik su okrugli kaktusi. Možemo ih pronaći kao kratke, buckaste “stupove” ili pojedinačne lopte. Oni spadaju u skupinu Bradavičastih kaktusa (Mammillaria).

Kako razmnožavati kaktuse?

Meni su kaktusi, a i drugi sukulenti, super zanimljivi za razmnožavanje.

Ono što vam je potrebno je reznica i tegla sa zemljom. Za to možete koristiti zemlju za sobne biljke pomiješanu s perlitom ili pijeskom.

Reznice je najlakše uzimati od Opuntie, zbog specifičnog rasta novih listova, tako da odvojite jedan list od ostatka. Ali možete uzeti/odrezati reznicu bilo kojeg kaktusa, ili odvojiti mladicu.

Kad ste dobili vašu reznicu, pustite ju tjedan – dva na suhom da se rez dobro osuši.

Nakon što se “rana” dobro osušila, vrijeme je da reznicu prebacimo u zemlju. Zemlju nikako nemojte prethodno močiti ili vlažiti jer će to rezultirati da vam reznica jednostavno strune.

Reznicu možete postaviti u zemlju kako god hoćete, jer će ona pustiti korijene iz onog dijela koji je u dodiru sa zemljom.

Vrlo je važno da ne zalijevate reznice koje nemaju korijene.

Tek kad biljka počne razvijati korijene, za 3-4 tjedna, ju možete zaliti.

Razmnožavanje kaktusa u 3 koraka:

  1. Uzmite reznicu i pustite ju na suhom mjestu dok se rez dobro ne osuši.
  2. Napunite teglu sa zemljom (zemlja mora biti suha i prozračna).
  3. Postavite reznicu u zemlju i nemojte ju razlijevati sve dok ne počne razvijati korijene.

Po čemu se kaktusi razlikuju od drugih sukulenata?

Svim sukulentima je zajedničko to što zadržavaju vodu u svojim listovima i stapkama.

Ono što kaktuse razlikuje od ostatka sukulenta su areole – mjesta iz kojih rastu bodlje i cvijeće. Imaju ih i oni kaktusi koji nemaju bodlje.

Zanimljivo je da će bodlje i cvijeće rasti samo i isključivo iz tih točki na kaktusu.

Meni su kaktusi pre cool, pogotovo kad više oblika iskombiniram zajedno u jednoj posudi.

Naravno, potrebno je imati neke tvrđe rukavice kako si ne bi izboli sve ruke prilikom presadnje. 😉

1 comments

  1. Super clanka, puno Vam hvala!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)