Košarica

Sansevieria (Svekrvin jezik) | održavanje i razmnožavanje

Nemate puno vremena brinuti o biljkama? Vaš stan ne dobiva puno prirodne svjetlosti? Često ste na putu? Tek pomalo otkrivate svijet sobnih biljaka i tražite “biljku za početnike”? Odgovor na sva ova pitanja je jedan – Sansevieria. Sansevieria je jedna od najlakših biljki za održavanje, a kako ju održati sretnom pročitajte u nastavku ovog članka.

Unazad nekoliko godina došlo je do reklasifikacije naziva ‘Sansevieria’ u ‘Dracaena’ i tako su se sve biljke iz porodice Sansevieria pridružile grupi Dracena.. Stoga je moguće da naiđete npr. na naziv Dracena Trifasciata umjesto starog naziva Sansevieria Trifasciata. Iako je službeno Sansevieria preimenovana u Dracena, da ne bunim sebe i vas, i dalje ću u nastavku koristiti naziv Sansevieria.

Vrste Sansevierija

Postoji oko 70 različitih vrsta Sansevieria.

Ona najčešća, koju većina nas ima kod kuće, zove se Sansevieria Trifasciata. To je klasična zelena Sansevierija dugačkih plosnatih listova. Uz nju je česta i Sansevieria Trifasciata Laurentii koja je specifična po svom žutom obrubu.

Uz Trifasciatu, kod nas je vrlo česta i Sansevieria Cylindrica, poznatija možda pod nazivom Svekrvini prsti zbog okruglastih listova. Njih isto možete pronaći u različitim varijacijama, s tanjim ili debljim listovima, pletene ili “slobodne”, i sl.

Sve češće se mogu pronaći i Sansevieria Moonshine, Sansevieria Masoniana, Sansevieria Trifasciata Hahnii, Sansevieria Eilensis, Sansevieria Ehrenbergii i mnoge dr.

Koliko često je potrebno zalijevati Sansevieriju?

Upravo jedna od stvari zašto je Sansevieria toliko jednostavna za održavanje je – zalijevanje. Sansevieria ne zahtijeva često zalijevanje, dapače, voli da joj se zemlja osuši između dva zalijevanja. Zbog toga možete bezbrižno otići na put i biti sigurni da će vas vaša Sansevieria dočekati u istom stanju u kojem ste ju pustili (naravno ako vaše putovanje nije duže od dva-tri mjeseca).

Sansevieria zadržava vodu u svojim listovima, koji su na dodir čvrsti i nesavitljivi, što je odlika listova sukulenata koji duži period vremena mogu izdržati bez vode.

Osigurajte da je zemlja suha prije ponovnog zalijevanja.

Kada ste ustanovili da je vrijeme za ponovno zalijevanje vaše Sansevierije, obilno ju zalijte tako da voda prođe kroz svu zemlju i dostigne sve korijene. Višak vode koji je iscurio iz posude (kroz rupice koje posuda ima na dnu), bacite kako ne bi ostala sjediti u vodi dug period vremena.

Za Sansevieriju je vrlo važno da posuda u kojoj je posađena ima “odvodne rupice” na dnu jer ne voli provoditi dugo u mokroj/natopljenoj zemlji. Također je dobro presaditi Sansevieriju u teglu od terakote koja je porozna i omogućuje bolju cirkulaciju zraka od npr. plastične, iako nije nužno potrebno da bude u terakoti.

Najvažnije je dopuštati da se zemlja osuši i da prilikom zalijevanja bacite ća višak vode.

Koliko često ćete ju trebati zalijevati ovisi o cijelom nizu faktora koji utječu na sušenje zemlje – detaljnije o tome možete pročitati u članku – Kada treba zalijevati sobne biljke.

Tako da je moguće da ćete ju trebati zalijevati jednom tjedno, a isto tako je moguće da ćete ju zalijevati samo jednom mjesečno.

Nakon nekog vremena automatski ćete znati procijeniti kada je potrebno zaliti, ali uvijek je dobro jednostavno napipati zemlju (što dublje možete) prije zalijevanja.

Prilikom zalijevanja pripazite da voda ne uđe u središte biljke. Ukoliko i uđe nešto vode nije ništa strašno, možete lagano nagnuti biljku da se taj višak vode ocijedi. Ali problem se može stvoriti ako se voda konstantno tamo zadržava jer može doći do truljenja tog dijela biljke.

Sansevieriju možete pustiti u suhoj zemlji i više dana, ne morate brinuti da će joj se nešto dogoditi. Kratak period “suše” neće naškoditi Sansevieriji. S druge strane, ako su korijeni konstantno u mokroj zemlji, oni će samo s vremenom početi trunuti.

Ako do sada niste imali sreće sa Sansevierijama, razlog tomu je gotovo sigurno prečesto zalijevanje.

Koliko svjetlosti je potrebno Sansevieriji?

Druga stvar zbog koje je Sansevieria jedna od najlakših biljaka za uzgoj i održavanje, ako ne i najlakša, je upravo činjenica da može podnijeti gotovo bilo kakvo osvjetljenje – od srednjeg do jakog.

Iako neke biljke mogu preživjeti u slabo osvijetljenim prostorima, uvijek imajte na umu da i te biljke vole svijetlo i da će biti sretnije na bolje osvijetljenom mjestu. Sansevieria će se najbrže razvijati na mjestu gdje veći dio dana dobiva jako indirektno svjetlo, a ukoliko ju naviknete, podnosit će i direktno svjetlo koje većini biljaka jednostavno spali listove.

Ako ju stavite na slabo osvijetljeno mjesto, pripazite jedino na zalijevanje, jer će se tada zemlja sporije sušiti – što znači da ćete ju tada još rjeđe trebati zalijevati.

Je li Sansevieriju potrebno gnojiti i koliko često?

Tijekom sezone rasta (negdje od travnja do listopada) dobro je gnojiti Sansevieriju jednom mjesečno s razrijeđenim kompletnim gnojivom za sobne/zelene biljke.

Uvijek pratite upute za gnojenje od konkretnog gnojiva kojeg koristite, jer se oni međusobno razlikuju, a koliko je dobro gnojiti, toliko je i loše ako pretjerate. Neka gnojiva se razrjeđuju u većoj količini vode i sl.

Kako se Sansevieria razmnožava?

Sansevieriju možete razmnožiti na više načina. Najčešći načini razmnožavanja Sansevierije su ili putem reznice lista ili vađenjem mladica i presađivanjem u zasebnu teglu.

Ja obožavam razmnožavati Sansevieriju reznicama jer mi je tako zanimljivo gledati kako iz jedne reznice izlazi potpuno nova mala Sansevieria. Iako, treba i puno strpljenja i više mjeseci čekanja da se oformi nova Sansevieria iz jednog lista.

Razmnožavanje presađivanjem mladica vrlo je jednostavno. Najbolje je izvaditi biljku iz tegle i čistim, dezinficiranim škarama odrezati mladicu što je dublje moguće, po mogućnosti sa što više korijena.

Mladice su spojene za “mamu” pa ako ne izvadite cijelu biljku iz tegle, teže ćete uspjeti izvući mladicu.

Nekada je moguće, ali vrlo često je sve u zemlji isprepleteno, pa je jednostavno lakše kada vidite što se događa u zemlji.

Jednom kada ste uzeli vašu mladicu, ili mladice, posadite ju u teglu sa svježom zemljom i obilno ju zalijte.

E sada na zanimljiviji dio.. razmnožavanje reznicama.

Sansevieriju možete razmnožiti iz doslovno bilo kojeg dijela lista. Možete list odrezati skroz dole blizu baze, možete izrezati pola lista ili možete izrezati jedan list na više komadića i Sansevieria će se razmnožiti iz svakog komadića.

Moje je iskustvo da će se korijeni i mladice prije razviti ako razmnožavate cijeli list, dok će duže trebati za komadiće lista, ali kad-tad će i oni pustiti korijene, a nakon nekog vremena i novu mladicu.

Ako se odlučite za razmnožavanje komadićima, jedna je stvar na koju morate obratiti pozornost, a to je smjer lista – koja strana ide u vodu (ili zemlju), a koja gleda za gore. Kako režete list, posložite si reznice tako da znate koji dio je donji dio. Uvijek onaj dio di odrežete list treba ići za dole.

Reznice možete razmnožiti i u vodi i u zemlji. Vrlo su jednostavne obje metode.

Ukoliko odaberete metodu razmnožavanja u vodi, jedino što trebate je mijenjati tu vodu barem jednom tjedno. I da zaboravite, ništa strašno, ali svakako nemojte pustiti vaše reznice u istoj vodi duže od dva tjedna. Za to možete iskoristiti bilo koju vazu ili teglu, čašu, bocu, što god se vama najviše sviđa.

Lijepo je što se reznicama može ukrašavati prostor isto kao i rezanim cvijećem, ali ovo ne samo da će duže trajati u vazi, nego će nakon nekog vremena pustiti korijene i dobit ćete potpuno novu biljku. Fora je imati reznice u prozirnoj vazi i promatrati kako sve sve to razvija.

Kada se mladica počne razvijati, možete list presaditi u zemlju. Prvih par tjedana održavajte zemlju vlažnom kako bi se vodeni korijeni prilagodili na zemlju, a zatim postepeno smanjujte zalijevanje.

Drugi način je razmnožavanje u zemlji. Kod toga je važno da održavate zemlju vlažnom sve dok se ne razviju korijeni. Jednom kada se razviju možete postepeno smanjivati zalijevanje.

Razvoj Sansevierije iz reznice može trajati od 2 pa čak i do 10 mjeseci. Ja sam u 9. mjesecu 2019. uzela reznice od 5 cijelih listova i oni su svi razvili mladice više manje istovremeno, nakon 2-3 mjeseca. Uz njih sam jedan list odrezala na puno malih komadića – neki su razvili mladice nakon 5 mjeseci, a neki još uvijek nisu! Imaju korijene, ali nisu još proizveli mladicu, i nisam niti sigurna kada će, i da li će, razviti.

UPDATE: sve reznice su na kraju rodile mlade, ali vidite i sami koliko strpljenja je nekada potrebno. Jednostavno nisu sve reznice iste i neke će se prije razviti od drugih.

Je li Sansevieria otrovna?

Sve vrste Sansevierija su otrovne ukoliko se pojedu.

3 comments

  1. Poštovani,

    imam dva lista u vodi i niti jedan mi do sada nije pustio korijenje. Jedan list mi je počeo trunuti pa sam odrezala zdravi dio (u vodi je već 3 mjeseca), a drugi mi je pukao jer nije imao čvrst korijen (u vodi nekih jedan ipo mjesec). Nije mi jasno zašto. S obzirom na to da sam vidjela da postoji i ta tehnika, stavila sam cijele listove. Može neki savijet kako da ih natjeram da puste korijen.

    Lp i hvala unaprijed.

    1. Pozdrav Katarina,
      sa Sansevierijama općenito treba strpljenja kod razmnožavanja jer će mnogima trebati više mjeseci, ali najvažnije je da je sama reznica zdrava da bi pustila korijene.
      Sa ovim cijelim listom isto samo strpljenja 🙂 sa njima je stvarno ono, stavite ih u vodu i zaboravite na njih (samo naravno treba dolijevati vodu kada ponestane). Možete ga eventualno posaditi u zemlju i tako razmnožiti ako želite imati više izgled posađene biljke.
      Lijepi pozdav 🙂

  2. Sredan Lipovac

    Imao sam jedan list koji je na sredini dobio smedju boju i strunuo.Odrezao sam ga. U čemu griješim. Unaprijed hvala

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)