Košarica

Kako uzgojiti Caladium kod kuće | od gomolja do predivnih listova

Sve popularniji Caladium biljka je koja vas definitivno ne može pustiti ravnodušnim. Idealan je da u naše zelene džungle unesemo i malo boje. Osim već razvijene biljke, Caladiumi se mogu kupiti i u obliku gomolja koje sami uspješno možemo uzgojiti kod kuće, a u nastavku ćemo korak po korak proći kroz cijeli proces sadnje i razvoja Caladiuma.

Caladiumi rastu iz gomolja, a aktivni su od proljeća do jeseni kada konstantno rađaju nove listove i cvjetove, nakon čega, pred kraj jeseni, ulaze u stanje mirovanja. Bez obzira na konstantu temperaturu koju održavamo u našim domovima, i oni uzgojeni u kući zimi također ulaze u stanje mirovanja.

Stoga se nemojte prestrašiti ako vaš Caladium stagnira tijekom zime, ako ne izbacuje nove listove ili ako mu se listovi potpuno osuše – ono što je važno je da je gomolj zdrav jer će on ponovno početi rađati nove listove na proljeće.

Gomolj Caladiuma

Prije sadnje samog gomolja, trebamo odrediti njegovu gornju i donju stranu – jer će s gornje strane nicati listovi, a s donje strane će se razviti korijeni.

Donja strana gomolja je plosnata, dok gornja strana ima više ispupčene “brežuljkaste” dijelove na kojima možemo uočiti “oči” (točke rasta) iz kojih će se razviti novi listovi.

Na nekim gomoljima je lakše odrediti točne strane nego na drugima. Srećom, priroda se snađe i kada mi pogriješimo, pa će vam tako uspjeti i ako slučajno krivo položite gomolj u zemlju. Tada će mu samo trebati duže da se razvije.

Prije sadnje se preporučuje skidanje glavnih točaka rasta (oči, čvorovi) kako bi se potaknuo bujniji rast. To bi bilo svako ovo ispupčenje na pojedinom “brežuljku” što vidite na slikama gore. Nakon što se izvade, treba čekati 24 sata prije sadnje kako bi se rane posušile.

Ja nisam vadila oči, jesam li pogriješila ili ne, ne znam, ali znam da su oba gomolja lijepo i bogato rodila.

Uvjeti za rast Caladiuma

Ako ih želite uzgojiti u kući, možete ih posaditi već u rano proljeće. Ako ih želite uzgojiti na balkonu ili u dvorištu, sačekajte da se temperature noću stabiliziraju i ne padaju ispod 16°C.

Caladiumi zahtijevaju temperaturu od barem konstantnih 20°C kako bi krenuli nicati.

Ja sam moje posadila sredinom svibnja i pustila sam ih tako na balkonu. Tada su dnevne temperature bile između 18-25°C, ali noću su padale do 13-15°C.

Dugo se nije ništa događalo, niti s korijenima niti s listovima. Ipak, čim su se u lipnju temperature podigle i kad su noći zatoplile, i oni su sami prirodno krenuli.

Ako imate opciju da ih imate vani u hladu tijekom ljeta, iznesite ih vani – oni će biti jako sretni. Važno je da odaberite mjesto u hladu kako ne bi bili na udaru direktnih popodnevnih zraka.

Sadnja Caladiuma

Za sadnju odaberite posudu koja je za 2-3 cm šira od samog gomolja. Uz to, važno je da ta posuda ima odvodne rupice na dnu kako se višak vode ne bi zadržavao i doveo do truljenja gomolja.

Zemlja u koju sadite gomolj treba biti prozračna i ne smije predugo zadržavati vodu.

Što se zemlje tiče, ja sam jedan posadila u mješavinu kokosovih vlakana i zeolita, dok sam drugi posadila u miks zemlje za sobne biljke koji se u najvećem omjeru sastojao od treseta.

Neke posebne razlike u brzini razvoja i rasta biljke nisam primijetila, iako je najprije niknuo onaj posađen u kokosova vlakna. Ali za već nekoliko dana, počeo se razvijati i Caladium posađen u tresetu.

Ono što sigurno mogu reći je da mi je treset stvarao puno veći stres jer se puno sporije sušio i bilo me strah da gomolj ne istrune. Zato je važno da vaš Caladium posadite u prozračni supstrat, baš kako bi se zemlja brže sušila i kako bi izbjegli truljenje gomolja.

Zemlja nikako ne smije biti kompaktna (poput onih za balkonske biljke), zato je dobro dodati i nešto poput perlita, zeolita, kamena plavca ili kore.

Jednom kada imate spreman supstrat za sadnju vaših Caladiuma, uzmite posudu i napunite je zemljom. Napunite je toliko da, nakon što na nju položite gomolj Caladiuma, možete dodati još oko 2 cm zemlje. Zatim zalijte toliko da ovlažite zemlju i stavite posudu na toplo i osunčano mjesto.

U kući ih možete posaditi već krajem zime/početkom proljeća, ali ako ih želite posaditi vani, trebate sačekati da se noćne temperature podignu i ne padaju ispod 16°C.

Ja sam se toliko bojala da mi gomolj ne strune da ih na kraju nisam niti redovno zalijevala, možda samo 2-3 puta sve dok nisu niknuli prvi listovi. Dok se gomolj još ne razvije, zalijevanje je potrebno tek kada se supstrat osuši, češće od toga može naštetiti i dovesti do truljenja gomolja – pogotovo ako je supstrat u kojemu je posađen kompaktniji i kroz koji zrak teže cirkulira.

Jednom kada ih posadite sve što treba je malo strpljenja. Sretno sađenje!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)