Košarica

Kako razmnožiti Monsteru Deliciosu u 3 jednostavna koraka (sa slikama)

Monsteru Deliciosu vrlo je jednostavno za razmnožiti. Uz to, uspjeh je zagarantiran 99,9% puta ukoliko na pravilan način uzmemo reznicu. Slijedite ova tri jednostavna koraka kako biste osigurali uspješno razmnožavanje vaše Monstere i stvaranje nove i zdrave biljke.

Razmnožavanje vaše Monstere neće naštetiti biljci, dapače.

S obzirom da je Monstera, jednom kada krene rasti, nezaustavna i vrlo brzo može zauzeti puno prostora, samo je pitanje vremena kada će ju biti potrebno obrezati.

Pa zašto kada to već trebamo napraviti, ne uzeti reznicu iz koje se može razviti nova biljka, a ne samo nasumično odrezati list iz kojega se neće razviti korijeni, pa ni nova biljka?

Također, nije rijetko da nam dođe neka zanemarena Monstera koju treba vratiti u prvobitni sjaj.

To je najbolje učiniti reznicama.

Nemojte se bojati uzeti vrtne škare u ruke i početi rezati.

Proći ćemo sve korak po korak, uz slike, da vidite točno kako uzeti i uspješno razmnožiti reznicu Monstere Deliciose.

Najbolji period za uzimanje reznica je rano proljeće, iako to možete raditi i kroz cijelu godinu.

Što je potrebno za razmnožavanje Monstere Deliciose

Sve što nam je potrebno za razmnožiti Monsteru su (vrtne) škare ili oštar nož i vaza s vodom.

Što god koristite za rezanje biljke, bile to škare ili nož, važno je da prije korištenja dezinficirate alkoholom. To je kako bi spriječili eventualni prijenos bakterija na svježu ranu koju stvorimo na našoj biljci, pa i samoj reznici.

zdrava reznica = uspješno razmnožavanje

Druga stvar koja vam je potrebna je vaza u koju ćete staviti vašu reznicu.

Vaza može biti prozirna ili neprozirna, ovisi o vama i o tome što imate kod kuće.

Ja volim razmnožavati u prozirnim vazama kako bi lakše mogla promatrati i pratiti razvoj korijena.

Voda koju ćete staviti u vazu može komotno biti direktno iz špine.

Što je “čvor” (eng. node) i kako ga pronaći?

Kada smo osigurali sredstva koja su nam potrebna za razmnožavanje, sljedeće što trebamo napraviti je pronaći mjesto gdje je potrebno odrezati Monsteru.

Kako bi se reznica uspješno ožilila, potrebno je da zajedno s listom obuhvatimo i tzv. “čvor”.

Kada je riječ o razmnožavaju, jako često ćete čuti da vam je potrebno da pronađete čvor (ili možda poznatije na eng. – node).

Pa što je to i kako to pronaći?

Pronaći čvor na Monsteri vrlo je jednostavno. To je zadebljanje na stabljici iz kojeg izlazi stapka, odnosno list.

Po tome ga je najlakše prepoznati.

Iz te točke se također razvijaju i zračni korijeni, ali moguće je da se još uvijek nisu razvili u trenutku kada vi uzimate reznicu, pa je teže orijentirati se samo po njima.

Ako odrežete samo stapku lista bez čvora, iz toga se neće moći razviti biljka.

Taj list možete držati u vazi s vodom, kao ukras, i više tjedana, ali s vremenom će taj list samo početi venuti.

Uzimanje reznice

Sada kada imamo i oštre škare i kada smo našli čvor, jedino što nam preostaje je izrezati stabljiku kako bi ju mogli staviti u vodu.

Odrežite stabljiku oko 2cm ispod čvora.

Na taj način smo obuhvatili i list (moguće i više njih) i čvor. Više od 2-3cm ispod čvora nije potrebno rezati jer iz tog dijela stabljike se neće ništa razviti. Eventualno je samo moguće da će s vremenom istrunuti.

Može li se Monstera razmnožiti i bez lista?

Monsteru možete razmnožiti i bez lista. Zapravo sve što i je potrebno za razmnožavanje ove ljepotice je “čvor” o kojemu smo ranije pričali.

Slučaj kada ćete tako razmnožavati Monsteru je najčešće kada se nađete sa zapuštenim primjerkom, koji ima dugu stabljiku bez listova, jer su iz ovog ili onog razloga otpali.

Odrežete li i samo “praznu” stabljiku zajedno s čvorom, iz toga će se također razviti nova biljka. Prvi listovi koji niknu će biti jako mali, tako da s takvim reznicama treba ipak malo više strpljenja dok ne dobijemo veću biljku.

Što više reznica kasnije posadite zajedno, to će biljka izgledati bujnije.

Razlika između različitih reznica

Od jedne biljke možete uzeti više različitih vrsta reznica. Dvije su vrste s listom, i ona o kojoj smo zadnje pričali, reznica stabljike bez lista.

Uzduž stabljike vjerojatno ćete imati više listova, zar ne? Ajmo za primjer uzeti da jedna stabljika ima 3 lista. Prva dva lista (ona bliža bazi/korijenima) i zadnji, najmlađi list iz kojega se biljka dalje nastavlja razvijati.

Ako uzmete reznicu tog zadnjeg, najmlađeg lista – takva će reznica nastaviti proizvoditi listove koji su isti kao i oni na samoj reznici. Naravno da će s vremenom listovi rasti i sve veći, ali onaj prvi koji nikne nakon razmnožavanja, više manje će biti isti kao i prethodni.

S druge strane, kada imate reznicu ‘srednjeg’ lista – iz takve reznice će se biljka početi razvijati iz same stabljike – oko čvora. Neće nastavljat proizvoditi stabljiku u nastavku tog lista, kao što je to slučaj u prethodnom primjeru.

S obzirom da se biljka skroz na novo razvija iz tog dijela stabljike, ona se zapravo vraća na početak, i prvi listovi koji niknu će biti mali i bez fenestracija (onih proreza u listu po kojima je Monstera toliko popularna). S vremenom će rasti sve veći i veći listovi, ali ti prvi će biti mali.

Isti slučaj će se dogoditi ako razmnožavate iz same stabljike bez listova. Razvit će se korijeni u jednom smjeru, a u drugom će se početi rađati novi mladi listići.

Kada presaditi reznicu u zemlju

Reznice Monstere vrlo brzo stvaraju korijene tako da će se vaša reznica vrlo vjerojatno već u roku od mjesec dana moći presaditi u zemlju.

Kada su korijeni izrasli barem jedno 10 cm, možete slobodno vašu Monsteru presaditi u zemlju.

Što je duže pustite u vodi, to će ona trebati duži period prilagodbe na zemlju. Srećom, Monstera sama po sebi dobro podnese tu tranziciju. Pa i da je malo duže pustite u vodi, neće biti nikakvog problema.

Jednom kada presadite važu reznicu iz vode u zemlju, osigurajte da se prvih 10ak dana zemlja ne isušuje skroz (kao što bi to bila uobičajena praksa kod zalijevanja Monstere) već održavajte zemlju lagano vlažnom kako bi tranzicija iz vode u zemlju korijenima bila što lakša.

Postepeno onda smanjujte zalijevanje sve dok ne dođete do točke “normalnog” zalijevanja vaše Monstere.

Kako brinuti o Monsteri deliciosi pročitajte u članku – Monstera Deliciosa | njega i održavanje.

Za reznicu odaberite posudu koja je za oko 4cm šira od korijena koje je razvila i prozračnu zemlju s dobrom drenažom.

Više o tome kako napraviti takav supstrat pročitajte u članku Supstrati za sobne biljke | kako postići optimalnu drenažu zemlje. Zajedno možete posaditi i više reznica kako biste dobili bujniju biljku.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)