Košarica

Kako brinuti o Nolini? | Beaucarnea recurvata njega i održavanje

Beaucarnea recurvata, bolje poznata pod nazivom Nolina, Slonova noga ili eng. ponytail palm. Izgleda poput palme, zar ne? Ona zapravo nije palma, nego vrsta sukulenta, vrlo je izdržljiva i jednostavna za održavanje.

Beaucarnea recurvata | osvjetljenje

Slonova noga jedna je od rijetkih sobnih biljaka koja podnosi direktno osvjetljenje i na njemu uživa.

Naravno, uvijek trebamo imati na umu da ako biljka nije naviknuta na direktne sunčeve zrake, treba je postepeno navikavati na tako jak intenzitet osvjetljenja.

S druge strane, Nolinu možemo prilagoditi i na uvjete ograničenog osvjetljenja.

Možemo je imati nekoliko metara u prostoru od istočnog, zapadnog ili južnog prozora, a može preživjeti i na ograničenom osvjetljenju sjeverno orijentirane prostorije.

Ovisno o tome koliko osvjetljenja naša Nolina dobiva, trebat ćemo prilagoditi i njeno zalijevanje. Odnosno, češće ćemo je trebati zalijevati ako je ispred južno orijentiranog prozora, nego ako se nalazi nekoliko metara u prostoru.

Kada je potrebno zalijevati Nolinu? | Beaucarnea recurvata zalijevanje

Nolina zadržava vodu u svom deblu, stvarajući tako rezerve vode.

Zato je potrebno da je zalijevamo tek kada joj se zemlja potpuno osuši.

Ovo je vrlo važno jer, u suprotnom, možemo vrlo lako naštetiti njenim korijenima i dovesti do njihovog truljenja, a potom i truljenja same biljke.

Znakovi pretjeranog zalijevanja:

  • stariji listovi počinju žutiti
  • novi listovi mijenjaju boju
  • vrhovi listova počet će smeđiti (vrhovi neće biti suho-smeđi, već vlažno-smeđi)

Ovi znakovi su pokazatelji da trebamo dopustiti da se zemlja osuši između zalijevanja, kako ne bi daljnjim (pretjeranim) zalijevanjem izazvali truljenje korijena.

U slučaju da su korijeni već počeli trunuti, biljka će vam to pokazati tako što će po listovima dobiti crne točkice. U tom slučaju je važno da ju izvadite iz posude, uklonite trule korijene i presadite u novu zemlju. Više o presađivanju Noline pročitajte u nastavku ovog članka.

Preuzmi svoju besplatnu eKnjigu o zalijevanju sobnih biljaka sada!

Znakovi pretjerane suše:

Ukoliko se najstariji listovi počinju sušiti (hrskavi su na dodir i svijetlo smeđe – bež boje), znak je da je premalo zalijevamo. Uz to, ako krenu klonuti donji, najstariji listovi, dok su novi, gornji listovi uspravni, također je jedan od znakova da našoj Nolini treba vode.

Općenito što se vlažnosti u zraku tiče, Nolina nije uopće zahtjevna po tom pitanju. Ne morate se brinuti da zbog nje podižete vlažnost sobe ili da je grupirate s drugim biljkama kako bi se oko nje stvorila vlažnija mikro klima (za razliku od Kalatea npr.).

Na koji način ćete zalijevati vašu Nolinu ovisi o vama. Meni se pokazalo idealnim zalijevanje od dole. To radim tako da napunim neku posudu vodom i pustim Nolinu unutra na jedno 15ak minuta da upije vode koliko želi. Zatim sačekam da se eventualni višak iscijedi iz posude i tek onda je vratim na mjesto.

Kada je potrebno presaditi Nolinu? | Beaucarnea recurvata presađivanje

Ukoliko ste tek kupili vašu Nolinu i donijeli je kući, nemojte je presađivati. Tek kupljenu Nolinu nije potrebno presaditi, barem ne jedno godinu dana. Stavite je na dobro osvijetljeno mjesto i pustite je da se prilagodi vašoj okolini.

U svakom slučaju, najbolje je čekati rano proljeće da bi to napravili.

Ukoliko je trenutna posuda vašoj Nolini postala premala, važno je da je presadite u posudu koja je za samo jednu veličinu veća od one u kojoj se Nolina trenutno nalazi.

Također je vrlo važno da nova posuda ima odvodne rupice kako bi prilikom zalijevanja sav višak vode mogao iscuriti van iz posude.

To je bitno jer, kao što smo i prije rekli, Nolininim korijenima je potrebno da se zemlja posuši između zalijevanja, a ako posuda nema odvodne rupice, višak vode će se zadržavati na dnu i tako štetiti korijenima.

Idealan supstrat za Slonovu nogu je dobro propusna zemlja kojoj neće trebati 100 godina da se osuši. Zato prije sadnje, zemlju za sobne biljke pomiješajte s perlitom, zeolitom ili nekim drugim supstratom koji će pospješiti drenažu zemlje, i to u omjeru 70:30 (u volumenu). Više o supstratima za sobne biljke možete pročitati ovdje – Supstrati za sobne biljke | kako postići optimalnu drenažu zemlje.

Zašto je Beaucarnea recurvata tako skupa?

Nolina jako sporo raste, i upravo je to razlog zbog kojeg su skuplje. Što je veća biljka, to je i starija i to će pokazati i njena cijena.

Ono što je dobro imati na umu je da se prilikom kupnje Noline, dogovorite sami sa sobom koliko veliku Slonovu nogu želite imati jer ona jednostavno neće više rasti.

Rasti će joj listovi i bočne stabljike iz kojih rastu sami listovi, ali deblo kao deblo neće rasti. To je zato što se najčešće prodaje odrezano deblo iz kojega zatim niću bočne grane.

Također, ono na što možete obratiti pozornost prilikom kupnje Noline je na broj bočnih izdanaka – što ih više ima, to je bolje.

Je li Nolina otrovna za kućne ljubimce?

Kraj mora otrovnih sobnih biljaka, Nolina je jedna od onih sigurnih i za ljude i za kućne ljubimce.

Iako Nolina nije otrovna, ukoliko imate životinje (naročito mačke) koje vole grickati listove vašim biljkama, pripazite na Slonovu nogu jer su im njeni listovi jako jako primamljivi i za čas ćete se naći s obrezanom Nolinom.

5 comments

  1. Pozdrav,
    U potresu sam izgubila nolinu koja me je veselila preko 10 godina. Prije nekoliko mjeseci, konačno sam kupila novu. Unatrag oko 2 mjeseca, počela je rasti hrpa mladih listova (svijetlozelene boje), na deblu su izrasla i dva izdanka.
    Vrhovi starijih, donjih listova se naočigled suše, odrežem u prosjeku i do 1 cm tjedno.
    Ovaj proces je normalan zbog rasta mladih listova?
    Iscrpljuju li izdanci na deblu matičnu biljku?
    Možda sam učinila grešku što sam prije ovog brzog rasta (mladih listova i izdanaka na dnu debla) svoju nolinu gnojila 1 x tjedno?
    Moja prva nolina je imala predivne listove dužine preko visine cijele biljke, nova (zbog stalnog rezuckanja) ostavlja dojam mini palmice).
    Voljela bih da i nova nolina bude sretna koliko je bila stara.
    Hvala na pomoći,
    Anita

  2. Gordana Saftić

    Imam Nolinu preko 6 godina
    Izgleda da sam je po zimi previše zalila i pocelo je trunut lišče pa onda i vrh stabljike.
    Skroz sam je odrezala i ostala je bez listova do onog dijela gdje je zdrava
    Da li postoji mogucnost da mi opet potjera listove
    Bas sam tužna jer je volim i htjela bi je spasiti
    Pozdrav od Gordane iz Karlovcs

    1. Pozdrav,
      kako napreduje vaša Nolina?
      Ukoliko je dno biljke i korijenje zdravo, biljka bi trebala potjerati nove izdanke.

  3. U uredu sam zatekla nolinu kojoj je uništen korjen, ostalo je deblo od cca metra i poneki list. Da li je moguće oživiti biljku i kako (možda staviti u vodu deblo?)Hvala

    1. Pozdrav Renata,

      najbolje je da ju zakopate u rahlu zemlju (nekoliko cm debla da bude u zemlji), zaliti i zatim zalijevati kada se zemlja posuši.
      Kako ne bi pala zbog nedostatka korijena, možete ju nekako učvrstiti kamenjem ili štapićima.
      Ako je biljka zdrava, ponovno će se oporaviti. Slobodno javljajte napredak!

      Lijepi pozdrav

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)