Košarica

Rhaphidophora tetrasperma aka Mini Monstera | njega i održavanje

Rhaphidophora tetrasperma je sobna biljka poznatija po nazivu Mini Monstera ili Monstera minima. Vrlo je jednostavna za održavanje i može se prilagoditi nizu različitih uvjeta. U ovom članku ćete pronaći kakve sobne uvjete Mini Monstera voli i kako ju održavati da bi bila sretna.

Mini Monstera je u prirodi puzavica koja se uz pomoć svojih zračnih korijena penje po stablima. Tako da ju u zatvorenom prostoru možemo “stilizirati” na više načina.

Jedan od načina je tako da slobodno pada, stvarajući predivan zeleni val fenestriranih listova.

Druga mogućnost je da joj omogućimo neki potporanj po kojemu se može penjati. I tu opet imamo više različitih mogućnosti.

U slučaju Mini Monstere, često je se, umjesto štapa, veže za plafon, odnosno prozirnim klipovima za zid i sl.

U tom slučaju poprima izgled uspravne biljke ili biljke koja puže uspravno po zidu.

Što više pojedinačnih biljaka imate posađeno zajedno u jednoj posudi, to će biljka imati gušći izgled.

Naziv

Umjesto njenog znanstvenog naziva – Rhaphidophora tetrasperma, češće ćete se susresti s njenim “narodnim” imenom Mini Monstera ili Monstera minima, a ponekad se može pronaći i pod nazivom Philodendron Ginny.

Malo je reći da lako dođe do zabune oko klasifikacije same biljke. Je li Monstera? Je li Filodendron?

Riječ je zapravo o biljci iz roda Rhaphidophora. Dakle nije niti vrsta Monstere, niti vrsta Philodendrona.

Naziv “Mini Monstera” je dobila zbog svojih listova, koji podsjećaju na manju verziju listova Monstere deliciose. Zato je lako da dođe do zabune oko samog naziva.

Mini Monstera - Rhaphidophora tetrasperma
Monstera deliciosa

Sada smo spominjali rodove Monstera, Philodendron i Rhaphidophora… Iako je riječ o različitim rodovima, one su ipak iz iste porodice biljaka Araceae (Kozlačevke, eng. aroids) i održavaju se na sličan način.

Stoga, ako već uspješno uzgajate i njegujete jedan ili nekoliko primjeraka Monstere deliciose, nećete niti osjetiti neku razliku u održavanju Rhaphidophore tetrasperme.

Pa hajmo vidjeti kakve to uvjete Mini Monstera voli i kako se može prilagoditi vašem prostoru.

Mini Monstera – osvjetljenje

Mini Monstera će najviše uživati na jakom, ali indirektnom osvjetljenju.

Takvo osvjetljenje voli većina sobnih biljaka jer im omogućava više sati intenzivne sunčeve svjetlosti, koja međutim nije toliko oštra da bi oštetila listove.

To je primjerice osvjetljenje koje dopire kroz istočno ili zapadno orijentirane prozore, te osvjetljenje nekoliko koraka od prozora južne orijentacije.

Prozori južne orijentacije, ukoliko ne postoje neke prepreke ispred samog prozora koje neće dopustiti ulazak direktnih sunčevih zraka u prostor, propuštaju jako direktno osvjetljenje.

Osvjetljenje koje, naročito u ljetnim mjesecima, može oštetiti (doslovno spaliti) listove sobnih biljaka.

Zato je biljke koje se nalaze pred tako orijentiranih prozora najbolje zaštititi nekakvom laganom svijetlom zavjesom, koja će i dalje propuštati svjetlost, ali će smanjiti intenzitet sunčevih zraka.

Rhaphidophoru tetraspermu biste mogli držati i ispred sjeverno orijentiranih prozora, iako je takvo osvjetljenje u načelu dosta ograničeno i idealnije je za npr. Sansevierije, Zamije i Calathee.

Međutim, ukoliko nemate drugih opcija, i sjeverno osvjetljenje može proći.

Moje Mini monstere stoje na različitim mjestima u stanu i obje uživaju na svoj način.

Jedna je u sobi na zidu bočno od južno orijentiranog prozora.

Dakle osvjetljenje više nije toliko jako indirektno, već je većinu dana u generalno dobro osvijetljenom prostoru.

 

Druga Mini Monstera visi sa kuhinjskog elementa. Onda dobiva daleko manje svjetla baš zato što se nalazi vrlo visoko, blizu plafona. Međutim, kraj nje je zapadno orijentirani prozor kroz kojeg u kasnijim popodnevnim satima dopiru nježne sunčeve zrake.

Stoga je najbolje da se poigrate sa razmještajem vaše Mini monstere, ali da joj pritom omogućite da dobiva neki izvor srednjeg do jakog indirektnog osvjetljenja.

Što više jakog indirektnog osvjetljenja vaša Mini Monstera bude dobivala, to će razvijati i veće listove.

Mini Monstera – zalijevanje

Zalijevanje je još jedan aspekt gdje Rhaphidophora tetrasperma pokazuje svoju nezahtjevnu prirodu.

Potrebno ju je zalijevati tek kada joj se zemlja gotovo potpuno do potpuno osuši.

Dakle prije svakog zalijevanja, prstom napipajte zemlju i ukoliko osjetite da je zemlja još uvijek mokra, nemojte zalijevati.

Bolje je pustiti da se zemlja potpuno osuši nego da vaša Mini Monstera stoji u konstantno mokroj zemlji. Ukoliko imate npr. sretnu Monsteru deliciosu, možete primijeniti jednake “taktike” zalijevanja i na Rhaphidophoru tetraspermu.

Jednom kada je vrijeme da ju zalijete, učinite to tako da ju obilno zalijete, tako da voda dostigne svo korijenje. Zalijevajte sve dok se voda ne počne cijediti kroz odvodne rupice na dnu tegle.

Ukoliko primijetite da je voda prebrzo prošla kroz zemlju, tada ponovite postupak duže vrijeme ili nekoliko puta. U tom slučaju je dobro i pustiti da biljka upija vodu od dole na 15-30min.

Rhaphidophora tetrasperma (lijevo) i Monstera adansonii (desno)

Nakon obilnog zalijevanja, važno je da biljka ne ostane danima sjediti u eventualnom višku vode. Zato je višak vode potrebno izliti.

Sada se vraćamo na moju Mini Monsteru koja stoji na kuhinjskom elementu. Kako sam ja niska, a onda je na dosta visokom, ne provjeravam često zemlju, odnosno je li potrebno zaliti.

Zato znam da kada ju idem zaliti da će joj zemlja najvjerojatnije biti skroz suha. Iz tog razloga nju najčešće nosim pod tuš gdje ju obilno zalijevam više sekundi, voda se automatski cijedi vani, ali onda zalijem još malo, pa se i taj višak iscijedi. Tako jednostavno osiguram da je stvarno dobila potrebnu vodu, a usput joj i istuširam listove i očistim od eventualne prašine.

Da se nalazi negdje niže, ne bi ju uvijek zalijevala na taj način. Ali nekad kada biljke stoje na nekom malo nezgodnijem mjestu, treba i njihovo zalijevanje prilagoditi tako da znamo da je sama biljka dobila dovoljno vode, a da pritom nije ostala sjediti u nepotrebnom višku vode.

Supstrat i presađivanje

Rhaphidophoru tetraspermu je potrebno presaditi jednom kada joj korijeni ispune posudu. Kada će to biti možete saznati jedino tako da ju nježno izvadite iz posude i bacite oko na korijene. Ako su korijeni već pomalo gusti i nedostaje zemlje na samom dnu, vrijeme je za presađivanje.

To je uvijek dobro provjeriti početkom proljeća i tada po potrebi presaditi u malo veću posudu (iako možete i kasnije). Za to odaberite posudu koja je za dva prsta šira od one u kojoj je biljka trenutno posađena.

Ukoliko znate da imate maniju prečesto zalijevati biljke, bilo bi dobro da odaberete posudu od terakote jer će taj materijal omogućiti brže sušenje zemlje i bolju cirkulaciju zraka.

Što se samog supstrata tiče, lagani prozračni supstrat kao i za druge aroide je idealan. To znači da je u zemlju, koja upija i zadržava vodu, potrebno dodati neki materijal koji će malo “razbiti” tu zemlju i omogućiti bolju cirkulaciju zraka. To mogu biti granule perlita, zeolita i sl. Također u miks možete dodati i malo kore za orhideje. Za kraj možete dodati i malo organskog gnojiva poput glisnjaka i to je to.

Za detaljnije informacije o supstratima i različitim materijalima koje sam prethodno spomenula, pogledajte članak – Supstrati za sobne biljke | kako postići optimalnu drenažu zemlje

 

Mini Monstera – gnojenje

Klasično, kao i većinu sobnih biljaka, i Rhaphidophoru tetraspermu gnojim jednom mjesečno od proljeća do jeseni. Koristim univerzalno tekuće gnojivo prorijeđeno u vodi prema uputama sa ambalaže.

Svako gnojivo zahtijeva neke svoje omjere gnojiva i vode, zato je važno pratiti upute da ne bi biljci dali previše gnojiva i tako joj stvorili dodatne probleme.

U nedoumici je uvijek bolje dati manje gnojiva, odnosno rjeđu koncentraciju gnojiva nego suprotno.

Je li Mini Monstera otrovna za kućne ljubimce?

Kao i sve ostale biljke iz porodice Kozlačevki ( Araceae, aroids), i Rhaphidophora tetrasperma se smatra otrovnom za kućne ljubimce. Te biljke sadrže kristale kalcijevog oksalata koji uzrokuju bol u usnoj i trbušnoj šupljini, potencijalno povraćanje i oteknuće.

2 comments

  1. Pozdrav, di se moze kupiti mini monstera?

    1. Pozdrav Marina, uskoro će biti dostupna u našem webshopu (https://pjantina.com/kategorija-proizvoda/sve-vrste/). Lijepi pozdrav

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)