Košarica

Peperomia Obtusifolia | njega i održavanje

Kraj niza različitih vrsta Peperomija, Peperomia Obtusifolia jedna je od najlakših za održavanje. Ne naraste velika, tako da je idealna biljka za male prostore, i osim povremenog zalijevanja, ne zahtijeva nikakvu dodatnu pažnju. Kako se pravilno brinuti o Peperomiji pročitajte u nastavku ovog članka.

Kraj više vrsta Peperomija, Peperomia Obtusifolia je vjerojatno ona najčešća na koju ćemo naletiti. Može se pronaći u više verzija. Tako razlikujemo onu skroz zelenu, šatiranu i, kako bi ju ja nazvala, “pravilno šatiranu” verziju.

Uz dovoljno osvjetljenja i pravilno zalijevanje, ova vrsta Peperomije je prejednostavna za održavanje.

Peperomia Obtusifolia | Osvjetljenje

Peperomia Obtusifolia ili jednostavno Peperomija (da pojednostavimo), voli jako ali indirektno osvjetljenje.

Voli biti na dugo osvijetljenim mjestima, ali da sunčeve zrake ne padaju direktno na njene listove. To ponajprije mislim da direktne sunčeve zrake jakog popodnevnoj ljetnog sunca koje joj mogu spržiti listove.

Ljeti je važno pripaziti da ju zaštitimo od tih zraka, ukoliko se vaša Peperomija nalazi blizu prozora južne orijentacije. To možete postići na vrlo jednostavan način, uz pomoć laganih bijelih zavjesa ili zastora, koji će i dalje propuštati svjetlo, ali to će osvjetljenje biti raspršeno, indirektno, a ne više direktno.

Ne bi preporučila da stavite Peperomiju nekoliko metara u prostor koji nije dobro osvijetljen. To sam ja napravila u jednom trenutku, jer jednostavno nisam imala mjesta kraj južnog i zapadnog prozora, i vidjelo se da je biljka tužna.

Dakle, ne samo da nije rasla, već je počela pomalo i nazadovati. Međutim, čim sam ju preselila na bolje osvijetljeno mjesto, brzo se oporavila i u svega nekoliko mjeseci se poduplala.

Peperomia Obtusifolia | Zalijevanje

Peperomija je mesnata biljka, što nam je odmah znak da zadržava vodu u svojim listovima i stapkama.

Ova biljka ima relativno tanke korijene u odnosu na mesnato tijelo, koji ne podnose biti u konstantno vlažnom tlu. Zato je važno da Peperomija bude posađena u dobro propusno tlo koje neće predugo zadržavati vlagu. Ukoliko ju prečesto zalijevamo, bez da dopustimo da se zemlja osuši između dva zalijevanja, korijeni će malo po malo početi trunuti, a jednom kad se to dogodi, i cijela biljka će ubrzo istrunuti.

Prije ponovnog zalijevanja, osigurajte da se zemlja osušila.

Kada ste ustanovili da je vrijeme da zalijete vašu Peperomiju, kako je najbolje da to napravite?

Prije svega, važno je da je biljka posađena u posudu koja ima odvodne rupice na dnu, kako se višak vode ne bi zadržavao oko korijena. Ovo je vrlo važno, jer ako višak vode ne izađe iz posude, samo je pitanje vremena kada će biljka uvenuti.

Biljku možete zaliti “od gore” ili “od dole”. S Peperomijama sam nekako razvila naviku da ih zalijevam od dole, i onda još samo malo vode dodam po površini zemlje. Što mislim pod time da ih zalijevam “od dole” je da pustim biljku da sama upije koliko joj je vode potrebno kroz dno tegle (upravo kroz odvodne rupice).

Jednostavno natočim vodu u lavor ili ukrasnu teglu, položim biljku unutra i pustim ju tako oko pola sata da upija vodu. Nakon toga, iscijedim svu vodu koja je ostala i pustim da se još eventualni višak vode iscijedi iz posude, te nakon 15ak min bacim pogled i ako se skupilo nešto vode, bacim i taj višak.

Uvijek osigurajte da ste bacili sav višak vode.

Prečesto/pretjerano zalijevanje je vjerojatno najčešći način kako možemo ubiti ovu, inače dosta otpornu, biljku. Zato ne mogu dovoljno naglasiti – zalijevajte tek kad se zemlja osuši, a nakon zalijevanja bacite sam višak vode koji se eventualno zadržao.

Peperomia Obtusifolia | Gnojenje

Peperomiju gnojim jednom mjesečno tijekom sezone rasta (po prilici od ožujka do listopada) s razrijeđenim univerzalnim tekućim gnojivom za sobne biljke.

Važno je pratiti upute na ambalaži kako bi znali u kojem omjeru gnojivo treba razrijediti s vodom, a u slučaju Peperomije, bolje je previše razrijediti nego premalo. Nikad se nemojte bojati “da li ste dovoljno pognojili” – veći problem se može stvoriti ako previše pognojimo, nego ako premalo.

Je li Peperomia Obtusifolia otrovna za kućne ljubimce?

Peperomia Obtusifolia jedna je od rijetkih sobnih biljki koje su sigurne za naše kućne ljubimce. Iako mojima ona nije previše zanimljiva (više vole palme i sl), lijepo je za znati da nije otrovna.

Peperomia Obtusifolia vs Ficus Elastica

U nekim člancima o Ficus Elastici naletila sam na slike Peperomije, kao da je to jedna od verzija Ficus Elastice. Ovdje želim razjasniti da ove dvije biljke nemaju veze jedna s drugom.

Do zabune dođe zbog njihovih uobičajenih naziva na engleskom jeziku i sličnih šara na listovima. Kao što se kod nas Ficus Elastika naziva i Fikus Gumijevac, tako se na engleskom uobičajeno naziva “Rubber plant”, dok se Peperomia Obtusifolia naziva “Baby rubber plant”, kao da je to mala verzija Fikusa.

Peperomija je Peperomija, a Fikus je Fikus.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)