Pachira aquatica poznata je po svom narodnom nazivu “Drvo novca” jer se vjeruje da u dom donosi bogatstvo i sreću. Ima preslatku krošnjicu nježnih svijetlozelenih listova i buckasto deblo zahvaljujući kojemu ne zahtijeva često zalijevanje. Više o ovoj ljepotici pročitajte u nastavku ovog članka.
Kao i inače, narodna imena nas mogu dosta zbuniti, pa tako i sa Pahirom može doći do nesporazuma.
Kao i Pacira Aquatica, tako i biljka Crassula ovata nosi isto narodno ime. Obje možete pronaći pod nazivom “Drvo novca”.
Isprepleteno deblo Pachire aquatice
Pahire se najčešće prodaju sa isprepletenim deblom.
Ovakav uzgoj Pahira započeo je krajem 80-ih godina 20. st. i odmah je zadobio veliku popularnost.
Danas ćete prilikom kupnje ćete primijetiti da je na bazi i/ili pri vrhu debla nekakva vezica, lastik ili žica.
Ja bih vam preporučila da jednom kada stignete kući s vašom Pahirom, tu vezicu skinete.
Ne morate ništa dodatno raditi, ali već samim skidanjem vjerujem da se poboljšava “cirkulacija” u deblu i da će biljka jednostavno biti sretnija.
Pachira aquatica – osvjetljenje
Pahira voli jako, ali indirektno osvjetljenje i u takvom osvjetljenju će vrlo brzo rasti.
To može biti osvjetljenje koje prodire kroz istočno, zapadno ili južno orijentirane prozore.
Jedino što treba pripaziti je jako osvjetljenje južnog prozora. Ukoliko se biljka nalazi tik ispred južno orijentiranog prozora, jake popodnevne sunčeve zrake joj, naročito ljeti, mogu oštetiti listove.
Stoga pripazite, ukoliko držite vašu Pahiru ispred prozora kroz kojeg dopiru jake sunčeve zrake. Najsigurnije je biljku, barem tijekom tih nekoliko sati intenzivnog osvjetljenja, zaštititi laganom zavjesom koja će i dalje propuštati svjetlo, ali ono neće biti toliko oštro i intenzivno.
Pachira bi se postepeno i mogla prilagoditi na direktno sunce. Međutim, sve Pahire koje su kod nas u prodaji su uzgojene u kontroliranim uvjetima i nisu naviknute na iste uvjete na koje su naviknute Pachire koje rastu u svom prirodnom staništu.
Pachira aquatica – zalijevanje
Pahiru je potrebno zaliti tek kada joj se zemlja skroz osuši.
Ukoliko joj je zemlja konstantno vlažna, njeni korijeni će potencijalno početi trunuti, pa tako i baza njenog debla. Jednom kada se sve to pokrene, biljku je gotovo nemoguće spasiti.
Zato je najbolje da uvijek pričekate da se zemlja osušila, i potom obilno zalijete vašu Pahiru.
Pod obilno mislim da biljku ne zalijete sa dec vode, već da joj opskrbite dovoljno vode koja joj je potrebna za rast.
Kako zalijevati Pachiru aquaticu?
U Pahirinom slučaju konkretno, volim koristiti metodu zalijevanja “od dole”. To znači da će zemlja upiti vodu kroz odvodne rupice koje se nalaze na dnu posude u kojoj je posađena Pahira.
Ovaj način zalijevanja je vrlo jednostavan. Sve što trebate napraviti je samo uliti nekoliko cm vode u vanjsku, ukrasnu posudu u kojoj se nalazi Pahira.
Imati ju u toj ukrasnoj posudi je ekstra praktično i prava ušteda vremena. Dakle, ulijete vode u vanjsku posudu i pustite da biljka sama upija tu vodu jedno 30ak minuta.
Te minute su uvijek onako okvirne, ali ono važno je da vaša biljka ne stoji u višku vode duže vrijeme. Ukoliko zaboravite provjeriti je li vaša biljka upila svu vodu ili ne, i sjetite se toga tek na kraju dana, nije nikakav problem. Tada kad se sjetite, bacite pogled, i ukoliko je nešto vode ostalo, obavezno iscijedite.
Ja mojoj ulijevam toliko koliko znam da će sve upiti, tako da neću imati što za izliti. S vremenom ćete i vi uloviti ruku oko toga.
S druge strane, ako primijetite da je voda “nestala” nakon vrlo kratkog vremena, onda možete dodati još vode.
Zanimljivo je da je Pahira zapravo močvarna biljka.
Živi doslovno u močvarnim područjima Srednje i Južne Amerike. Međutim, u sobnim uvjetima ju jednostavno ne možemo uzgajati na takav način jer bi vrlo brzo strunula.
Uz to je pokazala da se može prilagoditi različitim uvjetima, pa tako u prirodnom staništu može rasti i 100ak kilometara dalje od močvara. Svestrana, predivna i izdržljiva biljka.
Svako toliko ja svoju manju Pachiru (ona veća Pachira je veća od mene) volim donijeti pod tuš, malo joj osvježiti listove i vratiti na mjesto. Čišćenjem listova sprječavamo i eventualno širenje nametnika i biljci omogućujemo da bolje upija svjetlost.
Pachira aquatica – gnojenje
Vašu Pahiru možete gnojiti jednom mjesečno tijekom sezone rasta – od proljeća do jeseni – univerzalnim gnojivom za sobne biljke.
Važno je pratiti upute na ambalaži kako biste znali koliko ga staviti ili u kojoj količini ga je potrebno razrijediti (ukoliko koristite tekuće gnojivo).
Uvijek je bolje dati manje gnojiva, nego pretjerati s njime.
Pachira aquatica – zanimljivosti
Zašto Pachira aquatica nosi naziv Drvo novca? Zašto se vjeruje da ovo stablo donosi bogatstvo i blagostanje?
Prema legendi, siromašan čovjek se molio za novac i u svom polju je naišao na neko zanimljivo stablo. To stablo je donio kući i iz sjemena je uzgojio puno drugih stabala, čime se obogatio.
Ova priča nije daleko od istine jer u svom prirodnom staništu biljka proizvodi veliku količinu sjemena i gotovo svako sjeme proklija i razvije se u novo stablo. Stoga ima vrlo malo gubitka, a ono najbolje je što se pritom na nikakav način ne crpe šume i prašume. Dapače, ovo stablo bi se moglo koristiti i za pošumljavanje prostora Gvatemale i okolnih država.
Pachira aquatica ima veliko sjeme koje klija u okolnim močvarama na dubini od oko 10cm.
Jednom kada nikne nova Pachira, vrlo brzo raste. Nicholas Hellmuth tvrdi da jedina biljka koju je on vidio da raste brže od Pachire, je Bambus.
Uz to, Pahira u prirodi može narasti do (a možda i preko) 18m te razviti listove duge 20cm, a potencijalno i još veće, i ima ogromne plodove.
Kao da sve ovo nije dovoljno, i Pachirin cvijet ima zavidljivu veličinu i ljepotu i naziva se “the sacred maya flower” (sveti cvijet Maja).
Postovanje,
prekrasna biljka, dobila ba poklon od djece. Molila bih info da li tijekom toplih dana (6-9 mjesec) moze biljka biti vani, naravno da nije izlozena direktnom suncu.
Zahvaljujem
S postovanjem,
Vlasta Horvat
Pozdrav Vlasta,
može 🙂
Poštovani
Smijem li biljku presaditi u veću posudu pošto je ova u kojoj je kupljena vrlo malena?
Lp
Pozdrav Aleksandar,
ukoliko je korijenje ispunilo trenutnu posudu možete presaditi u malo veću (za jednu veličinu veću od sadašnje). Ali Pachira može bez problema i malo duže biti vezana korijenjem, pa ako nije skroz ispunila trenutnu posudu možete pričekati i proljeće pa tada presaditi.
Lijepi pozdrav
Pozdrav, iz kojeg razloga ne moze se presaditi u puno vecu posudu? Sada je u 24cm a ja sam kupila 32cm s zeljom da ima mjesta
Lijepi pozdrav,
moja pachira se muči i ja s njom.
Kupila sam veliku ,željela sam ukras za sobu,pa se mučimo jedna s drugom.
Malo raste,pa padnu listovi,pa i najmanji koji se tek pojave.Mislim da sam previše zalijevala,jedna stabljike ke do pola strunula,odrezala sam,pa je sa strane i bila mladića.Sada ju rjeđe zalijevam,ali isto,novi izađu,pa poneki jednostavno otpadne,sada mi je sa te mladića otpao treći izlazeçi listić,drugi se drži i izlazi novi.Listovi padaju jer je biljka visoka,tako rezana,ali i uvijaju se gornji mladi ,frćkaju??
Presudila sam ju nedugo nakon što je stigla u moj dom.
Izgleda kao žalosna Vrba, a ne pachira.
Molim savjet,hvala
Pozdrav,
zbog početnog “prezalijevanja” je biljka vjerojatno razvila probleme sa korijenima i/ili deblom, pa problemi nastavljaju iako ste počeli rjeđe zalijevati (što je svakako dobro što ste tako počeli).
Ona inače, bilo mala ili velika, može još dosta dugo ostati u posudi iste veličine nakon kupnje (eventualno se može promijeniti materijal posude, ali veličina može ostati ista). Lako strune zbog previše vode/previše zemlje koja dugo zadržava vlagu, a padanje listova je ujedno i simptom prezalijevanja i premalo zalijevanja.
Mladi listovi se znaju frćkati kada je zalijevanje neredovito (što je npr. ovo sada jer ste počeli rjeđe zalijevati).
Ja bi preporučila da provjerite je li korijenje zdravo i je li deblo tvrdo, pa dalje postupila ovisno kakvo je stanje. Uz to bi vam preporučila zalijevanje od dole (da biljka upija vodu kroz odvodne rupice na dnu posude) te dopuštanje da se zemlja posuši između dva zalijevanja.
S mojom se isto desilo…mogu li spasiti ovo jedno stablo što je ostalo tvrdo?evo već drugo je isto strunulo,a počeli mladi listovi bili…Može li se spasiti ista ili ostaviti ove mlade u vodu da pusti korijenje kao što radim i s ostalim cvijećem pa presadim?pomozite,hvala
Pozdrav,
možete uzeti reznice i staviti ih u vodu (važno da obuhvatite “čvor”).
Nadam se da će vam uspjeti pustiti korijene! Sretno!