Košarica

Kako odabrati najbolju teglu za vašu sobnu biljku

Posude za biljke možemo pronaći u svakakvim oblicima i veličinama, izrađene od razno raznih materijala poput plastike, terakote, cementa, metala, keramike, stakla i sl. Međutim, najčešće “ne ukrasne” tegle izrađuju se od plastike i terakote i u ovom članku ćemo se pozabaviti njihovim prednostima i nedostacima te kako odabrati upravo onu koja najviše odgovara vašoj pjantici.

Sve do prije nekoliko godina, uvijek kada bi bilo vrijeme za presaditi biljku u veću teglu, nekako sam automatski uvijek kupovala plastične tegle. Bilo mi je u navici presaditi biljku u plastičnu posudu i onda takvu staviti u lijepu ukrasnu teglu.

To se promijenilo nakon što sam kupila prvu posudu od terakote.

Tegle od terakote – prednosti i nedostaci

Najveća prednost koju terakota ima prema plastičnim posudama je poroznost materijala.

Terakota je prozračna što omogućuje dobru cirkulaciju zraka i brže hlapljenje vode. To znači da će biljka kraće “sjediti” u mokroj zemlji, zbog čega automatski postoji i manja mogućnost truljenja korijena.

Ukoliko ste skloni pretjeranom zalijevanju vaših biljaka, tegle od terakote su najbolji izbor.

Također, za sve biljke koje se nalaze u teglama od +20cm definitivno preporučujem tegle od terakote.

Većina sobnih biljaka ne voli pretjerano vlažnu zemlju dug period vremena, a što je veća posuda, sadržavat će i više zemlje – što znači da će se zemlja sporije sušiti.

Baš zato imam osjećaj da puno bolje kontroliram zalijevanje većih biljaka kada su mi one posađene u teglu od terakote.

Općenito, koju god vrstu tegle odaberete, važno je da ima rupice na dnu kako bi višak vode mogao iscuriti vani.

Baš zato što volim izgled posuda od terakote, njih ne stavljam dodatno u ukrasnu teglu, već samo ispod njih stavim tanjurić. U početku sam kupovala tanjuriće od terakote, ali kako su i tanjurići propusni, stvarala bi se vlaga između tanjurića i površine na kojoj je biljka stajala.

Ako se odlučite za tanjurić od terakote, razmotrite mogućnost da ga premažete lakom, od ispod ili iznad, kako bi on postao nepropustan. Vlaga koja se nakupi ispod tanjurića mogla bi oštetiti određene površine (poput drva), pa je bolje ili prelakirati tanjurić ili postaviti tanjurić od nepropusnog materijala, poput plastike.

Ja koristim svakakve tanjuriće, i plastične i lakirane, ali i ne lakirane. Kako većinom sve tegle i tanjuriće kupujem u Bauhausu, tamo odmah uskladim teglu od terakote s tanjurićem od plastike, tako da si boja i nijansa pašu.

Za određene vrste biljaka, terakota je po meni “must” kako bi biljka bila sretna. To se posebno odnosi na sukulente i “polusukulente” (kaktusi, Jade, ZZ, Sansevieria, Peperomia, Kalanchoe, i dr.).

Kako upravo zbog svoje propusnosti voda brže isparava, neki bi to mogli smatrati i nedostatkom zbog češće potrebe zalijevanja.

Važno je imati na umu da neke biljke, rijetke – ali postoje, ne vole da im se zemlja potpuno osuši između dva zalijevanja – takve je bolje jednostavno pustiti u plastičnog posudi, radi praktičnosti.

Uz to, još jedna karakteristika koja terakoti ne ide toliko u korist je što znaju biti vrlo teške. Naravno, težina će ovisiti o veličini, vrsti i vlažnosti zemlje, ali posude od terakote su u svakom slučaju teže od plastičnih.

Terracotta – PREDNOSTI

poroznost, prozračnost = dobra cirkulacija zraka, brže isparavanje vode, manja mogućnost truljenja korijenja

Terracotta – NEDOSTACI

težina, brže isparavanje vode, potreba češćeg zalijevanja

Biljke za koje preporučujem terakotu:

Plastične tegle – prednosti i nedostaci

Iako općenito više volim tegle od terakote, i plastične tegle imaju svojih prednosti i u nekim slučajevima su nemjerljivo bolje od terakote.

U kojim slučajevima su plastične tegle bolje?

Za razmnožavanje biljaka i za biljke koje vole vlažnu zemlju, plastične posude definitivno bolji izbor.

Kada razmnožavate biljku, bilo da reznicu razmnožavate u posudi sa zemljom ili u vodi pa ju presadite u zemlju kada pusti korijen, plastične tegle ovdje imaju prednost baš zato što biljka u ovom stadiju zahtjeva više vlage.

Zemlja u koju stavite reznicu treba biti vlažna gotovo cijelo vrijeme (naravno, ima izuzetaka), a ukoliko ju stavite u teglu od terakote morat ćete cijelo vrijeme paziti da ju zalijevate, odnosno održavate vlažnom.

Meni je tako puno jednostavnije, iako nije skroz nužno da se za to koriste plastične posude.

Plastične posude ne omogućavaju dobar protok zraka kroz zemlju zbog čega je zemlja duže vlažna. I dok je to prednost nekim biljkama, većina ipak preferira gotovo potpuno sušenje zemlje između zalijevanja.

Biljke koje imamo u plastičnim posudama najčešće stavljamo u ukrasne tegle kako bi prekrili tu ružnu plastiku, zar ne? Važno je pripaziti da prilikom zalijevanja ispraznite tu ukrasnu teglu u kojoj se nakupio višak vode, kako se biljka ne bi konstantno natapala, a s vremenom i “partila” zbog strunutih korijena i drugih problema koje voda može uzrokovati.

Plastika – PREDNOSTI

zadržava vlagu duže vrijeme, rjeđa potreba zalijevanja

Plastika – NEDOSTACI

sporije isparavanje vode, zadržavanje vlage, veća vjerojatnost truljenja korijenja

Biljke za koje preporučujem plastične tegle:

Kako odabrati veličinu tegle za sobnu biljku?

Sada kada smo odabrali materijal i izgled tegle koju želimo, moramo odabrati veličinu tegle u koju presaditi biljku. Sigurno ste čuli da prilikom presađivanja trebate presaditi u posudu koja je jednu do dvije veličine veća od trenutne posude u kojoj se biljka nalazi.

Biljku presadite u 2-4cm veću teglu.

To je najbolje pravilo koje možete primijeniti u ovoj situaciji, ali možda ne i toliko jasno zašto samo jedan broj veću, zašto ne odmah u veliku teglu i to je to?

Zbog nekoliko razloga se uvijek preporučuje presaditi u samo malo veću posudu od trenutne. Osobno mislim da je najvažniji razlog zaštita korijena. Biljka može iskoristiti samo određenu količinu vode u određenom vremenu, i što je veća biljka (= veći su i korijeni) biljka će trebati više vode.

Sada zamislite da ste uzeli biljku koja se trenutno nalazi u posudi od 6cm i presadili ju u teglu od 24cm. To je jako velik volumen zemlje koja će upiti veliku količinu vode – količinu vode koje ti mali korijeni neće moći upiti. Zemlja će duže vrijeme biti vlažna i lako je moguće da će korijeni s vremenom jednostavno početi trunuti.

To je meni osobno prvi razlog zašto prilikom presađivanja odaberem samo jedan do dva broja veću teglu, dakle 2-4cm veću.

Biljka će i dalje rasti, bez obzira što se ne nalazi u super velikoj tegli, a korijeni će se moći zdravije razvijati.

Kada presaditi sobnu biljku?

Vaše sobne biljke ne morate nužno presaditi svako proljeće.

Važno je da prije presađivanja bacite oko na korijene i samo ako su korijeni već jako gusti (eng. izraz root bound) trebate presaditi u veću.

Na ovom slikama možete vidjeti primjere vezanih korijena kada je potrebno presaditi u veću posudu:

U primjeru sa sljedeće slike, možda i nije nužno presaditi u veću posudu, već po potrebi samo osvježiti zemlju (ukoliko vidite da je već istrošena ili loše kvalitete):

Konačno, u zadnjem primjeru možete vidjeti kada nije potrebno i kada se ne treba presaditi u veću posudu – već, kao što smo ranije spomenuli, eventualno samo zamijeniti zemlju, po potrebi.

Još jedan od pokazatelja da je vrijeme za presaditi biljku je također manjak zemlje u tegli. S vremenom se zemlja istroši, i što se korijeni više razviju to bude manje zemlje u tegli.

Tako da ako vidite da fali zemlje, tada isto slobodno presadite i osvježite vašu biljku sa svježom zemljom.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)