Košarica

Alocasia (Alokazija) | njega i održavanje

Alokazije su skroz posebne sobne biljke. Koliko zbog svog izgleda, svojih streličastih listova zanimljivih boja i tekstura te dugačkih stabljika, toliko i zbog samog načina održavanja. Jedan list nikne, drugi list se osuši, i tako u krug, zvuči li vam ovo poznato? O tome i drugim stvarima pričamo u nastavku ovog članka.

Alokazije su tropske biljke koje u načelu rastu u podnožju prašuma, zaštićene od direktnih sunčevih zraka, u bogatom tlu i vlažnom okruženju.

Kada sagledamo Alokazije s te strane, puno nam je lakše shvatiti kakve uvjete bi sama biljka voljela imati i u sobnim uvjetima. Međutim, dok su mnoge biljke u svom prirodnom staništu praktički korov, mi se znamo često boriti da održimo na životu i samo jedan jedini primjerak.

Jedna od takvih biljaka je nerijetko alokazija.

Dok svaka vrsta Alokazije ima neke svoje posebnosti, u ovom članku ću nastojati što više približiti razne aspekte općenitog održavanja Alokazije.

Alocasia – osvjetljenje

Koliko svjetla je zapravo potrebno Alokazijama? Spomenuli smo ranije kako u svom prirodnom staništu rastu u podnožju prašume, većinom zaštićene od direktnih sunčevih zraka.

Kada uspoređujemo vanjski hlad i unutarnje osvjetljenje, važno je za shvatiti da ono što bi percipirali vani kao “tamnije”, nije isto kao i neko tamnije mjesto u našim stanovima.

Vanjski hlad je zapravo ekvivalentan dosta jakom, ali indirektnom osvjetljenju u sobnim uvjetima.

To bi bilo osvjetljenje koje dopire kroz istočno i zapadno orijentirane prozore. Južni prozori su malo više specifični, jer se s njima možemo poigrati što se tiče intenziteta osvjetljenja.

Tijekom onih nekoliko najtoplijih sati, sunčeve zrake koji dopiru kroz južne prozore (ukoliko neki drugi objekt ne sprječava ulazak tih zraka u prostor) su dosta oštre za većinu sobnih biljaka (naročito ljeti) i tada je potrebno pripaziti da se biljke na neki način zaštiti.

Idealne su lagane bijele propusne zavjese (ili zastori/žaluzine (venecijane)/ samoljepljive trake za prozore i sl.). One će i dalje propuštati svjetlost u prostor, ali će se ona sada više raspršiti i postati slabijeg intenziteta. Alternativa je biljku odmaknuti par metara u prostor, jer i pomjeranjem od prozora se automatski smanjuje i intenzitet sunčevih zraka.

Sve ovo sam spomenula upravo zato što ćete nerijetko pronaći da su Alokazije idealne za srednje osvijetljene prostore. To bi u prijevodu značilo da mnogi, upravo zbog ovakve informacije, neće svojim Alokazijama pružati dovoljno svjetlosti i već u startu će biti jedan korak unazad u njezi ove sobne biljke.

Moj savjet je da vaše Alokazije držite negdje gdje će dobivati jako, ali indirektno osvjetljenje.

Idealno je osvjetljenje istočnog i zapadnog prozora, i to da biljka stoji što bliže izvoru svjetlosti. Uz to, i osvjetljenje koje dopire kroz prozore južne orijentacije je odlično. U tom slučaju je samo potrebno da biljku zaštitimo od direktnih zraka ili ju odmaknemo par metara od prozora.

Što više jakog indirektnog osvjetljenja vaša Alokazija dobiva, to će ona brže rasti i razvijati će veće listove.

Svim biljkama je potrebna svjetlost kako bi mogle obavljati proces fotosinteze i tako same sebi stvarati hranu. Tako će se i njezin gomolj i cijeli sustav korijena brže i optimalnije razvijati, a vas će za uzvrat nagrađivati predivnim listovima.

Alocasia – građa i razmnožavanje

Upravo smo spomenuli da Alocasia zapravo ima gomolj, a ne “klasičan” sustav korijenja kao neke druge sobne biljke.

Iz svog gomolja Alokazija razvija korijene i nakon nekog vremena stvara nove mini gomolje iz kojih se razvijaju nove bebe Alokazije. To i je najjednostavniji način da razmnožite vaše Alokazije.

Možete sačekati da se nove bebe razviju u posudi vaše matične biljke pa ih tada odvojiti i posaditi zasebno u drugu posudu.

S druge strane, možete sami prilikom presađivanja vaše Alokazije pronaći te gomoljčiće, odvojiti ih i presaditi u drugu posudu. Isto kao što biste posadili i gomolj Kaladiuma.

Moje iskustvo sa sađenjem Kaladiuma možeš pronaći u ovom članku – Kako uzgojiti Caladium kod kuće | od gomolja do predivnih listova.

Alocasia – zalijevanje

Došli smo do još jedne ključne stvari u održavanju naših Alokazija.

Stvar je u tome što kod uzgoja sobnih biljaka nije niti jedna stvar sama za sebe, sve je povezano i sve utječe jedno na drugo.

Količina i intenzitet svjetla, vrsta i veličina posude, vrsta i količina zemlje – sve će to utjecati i na samo zalijevanje. Zato je važno održavanje biljke gledati kao jednu cjelinu, ali ne kao pojedinačne stvari.

Zalijevanje je možda najškakljiviji dio kod održavanja Alokazija. Pretjeramo li s vodom – cijela biljka će ubrzo strunuti. Ne zalijevamo dovoljno – listovi će se početi sušiti, prvo vrhovi, a potom i cijeli list.

Alocasije vole vlagu i vlažne prostore, ali ne vole zemlju natopljenu vodom.

Ovako generalno rečeno, Alokazije je potrebno zalijevati kada im se zemlja gotovo skroz posuši. Ne dok je još vlažna, ali i ne dopustiti da dođe suha kao barut.

Ukoliko je zemlja za dužinu prsta suha, a posuda u kojoj je posađena lagana – vrijeme je da zalijete vašu Alokaziju.

Alokazije, bez obzira što vole vlagu, nije potrebno zalijevati čim im se površina zemlje počne sušiti (kao npr. Calathee).

Uz to, važno je da je vaša Alokazija posađena u prozračni supstrat, koji će omogućiti dobar protok zraka i brže sušenje zemlje. Više o tome možete pronaći u članku – Supstrati za sobne biljke | kako postići optimalnu drenažu zemlje.

Nikako nemojte držati vašu Alokaziju u kompaktnoj zemlji kojoj treba dugo da se uopće krene sušiti.

Koliko često ćete ju trebati zalijevati, ovisit će upravo o jedinstvenim uvjetima vezanim uz vaš prostor (pozicija na kojoj se nalazi biljka, u kakvoj je zemlji posađena, koliko se prostorija grije/hladi, razina vlage u zraku, vrsta posude i sl.).

Uz to, na Alokaziju će utjecati i godišnje doba.

Kod Alokazija je upravo važno prilagoditi zalijevanje promjeni godišnjih doba.

Alokazije zimi ulaze u fazu mirovanja. Tada je rijetko da će rađati nove listove, a moguće je i da odbaci sve koje trenutno ima (iako nije nužno da se to dogodi biljci koja raste u sobnim uvjetima). Zimi možete pustiti i da se zemlja skroz osuši prije nego što ju ponovno zalijete.

S druge strane, u proljeće se Alokazija ponovno budi i voda joj je potrebna za razvoj novih listova i stvaranje hrane.

U tom periodu (do jeseni), držite na oku vaše Alokazije što se tiče zalijevanja. Upravo zato što će kod razvoja novih listova iskorištavati više vode (= zemlja će se brže sušiti). Ukoliko vidite da se razvija novi list, tijekom tog perioda ju malo više držite na oku.

Ne mora to biti ništa posebno, samo usputno malo češće provjeravati je li joj potrebno vode.

Uz to bih skrenula pažnju na čišćenje listova. Održavajte listove čistima kako biste spriječili eventualni razvoj nametnika i kako bi biljka mogla upijati što više svjetlosti.

Nakon zalijevanja je važno da se sav višak vode iscijedi kroz odvodne rupice, kako biljka ne bi ostala sjediti u tom višku vode. To može dovesti do problema s korijenima, a jednom ako i sam gomolj krene trunuti, ne možemo više spasiti biljku.

Ukoliko se inače borite s manijom da previše zalijevate vaše biljke, možete vašu Alokaziju presaditi u posudu od terakote. Terakota će omogućiti još bolje strujanje zraka i brže sušenje zemlje.

Jedan list nikne, najstariji se osuši

Ukoliko ne čitate ovaj članak jer ste po prvi put kupili Alokaziju, sigurno ste se sa nekom od vaših Alokazija susreli sa pojavom “jedan list nikne, najstariji se osuši”. Tako da na kraju vaša Alokazija ima uvijek skoro isti broj listova, umjesto da se broj povećava.

Ovo je jako česta situacija i teško da se nećete susresti s ovime.

Iako razloga može biti više, jedan od najčešćih je upravo ta dinamika prilagodbe biljke prilikom razvijanja novog lista.

Kada biljka razvija novi list, svu svoju energiju fokusira na razvoj tog jednog lista. Voda iz zemlje i vlage u zraku prvo ide tom listu. Zato, ukoliko biljka ostane bez vode u tom procesu, stradavaju oni stariji listovi. Ukoliko biljka ne stvori dovoljno hrane, opet prilikom razvoja novih listova – stradavaju oni najstariji.

Daleko od toga da je moguće da se ovo dogodi i ukoliko joj pružimo one najoptimalnije uvjete, ali opet se sa pravilnom njegom može bitno utjecati.

Zato je više sati jakog indirektnog osvjetljenja – važno, zato je dobro propusna zemlja koja neće dovesti do anaerobnog stanja i truljenja gomolja – važna, zato je važno biti tu kada je Alokaziju potrebno zaliti, a ne pustiti ju danima u suhoj zemlji dok razvija novi list.

Ovo su sve stvari koje ćete automatski i sami usvojiti nakon nekoliko pokušaja i pogrešaka. I to je sasvim ok, jer je to i najbolji način učenja – dokle god stvarno učimo iz vlastitih pogrešaka, a ne da iznova ukrug ponavljamo iste.

Alocasia – gnojenje

Alokazije je potrebno gnojiti tijekom sezone rasta – od proljeća do jeseni. Možete koristiti razrijeđeno univerzalno gnojivo za sobne biljke, jednom do dva puta mjesečno.

Što je veća vaša Alokazija i što veće listove razvija, to će diktirati i koliko će biljka iskorištavati nutrijente koje joj dajemo u obliku gnojiva.

Važno je samo da ne pretjeramo s gnojivom jer previše gnojiva joj može oštetiti korijene, a samim time i listove.

Kada na jesen temperature počnu padati, prestanite gnojiti vašu Alokaziju sve do sljedećeg proljeća.

Je li Alocasia otrovna za kućne ljubimce?

Sve vrste Alokazija su u nekoj mjeri otrovne i najbolje ih je držati izvan dosega znatiželjnih njuškica.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)